strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Gimnazjum im. Armii Krajowej w Raszkowie
14 października 2011 roku

Gimnazjum im. Armii Krajowej w Raszkowie

W piątek, 7 października 2011 roku w Gimnazjum w Raszkowie odbyła się uroczystość nadania imienia szkole Armii Krajowej. W imieniu władz samorządowych Powiatu Ostrowskiego w ceremonii uczestniczył Wicestarosta Ostrowski Tomasz Ławniczak.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Raszkowie, podczas której ksiądz proboszcz Marcin Jagiełło poświęcił sztandar szkoły.

zdjecie

zdjecie

Wśród zaproszonych gości byli obecni Burmistrz Gminy i Miasta Raszków Jacek Bartczak, radni rady Gminy i Miasta Raszków na czele z Przewodniczącym Rady Gminy i Miasta w Raszkowie Andrzejem Matybą, poseł na Sejm RP Andrzej Dera, Prezes Oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Ostrowie Wielkopolskim mjr Edmund Jakubek, przedstawiciele organizacji kombatanckich działających na terenie Gminy i Miasta Raszków, bohaterowie II wojny światowej - Marian Spaleniak, generał Marian Dering, ksiądz kanonik Bolesław Nowak, ksiądz proboszcz Marcin Jagiełło, Wicestarosta Ostrowski Tomasz Ławniczak, przedstawiciel Kuratorium, Radni Powiatu Ostrowskiego: Maria Tomaszewska i Aneta Franc, dyrektorzy szkół i placówek oświatowo - kulturalnych z terenu gminy.

W czerwcu 2011 roku Rada Gminy i Miasta w Raszkowie podjęła uchwałę, w której nadała Gimnazjum w Raszkowie imię Armii Krajowej oraz ufundowała sztandar dla szkoły.

- Przygotowania do tej uroczystości rozpoczęły się już w momencie dokonania wyboru patrona dla szkoły. Cała społeczność uczniowska, grono pedagogiczne, dyrekcja i komitet rodzicielski zadecydowali, że zostanie nim Armia Krajowa - najsilniejsza i najlepiej zorganizowana armia podziemna na terenie Europy, która działa w czasie II wojny światowej. Ludzie, dla których Bóg, Honor i Ojczyzna to nie puste słowa, nie slogany, to wartości, dla których jakże często poświęcali swoje życie. Wybór patrona zyskał orędownika we władzach gminy, które zaangażowały się w propagowanie ideałów związanych z Armią Krajową – wyjaśnia dyrektor Damian Juszczak.

Na raszkowskim ryneku przed ratuszem Burmistrz Jacek Bartczak odsłonił tablicę upamiętniającą mieszkańców ziemi raszkowskiej, którzy walczyli i oddali swoje życie w czasie II wojny światowej oraz tych, którzy walczyli o wolną i niezawisłą Polskę już po zakończeniu wojny. Tablica ta została także poświęcona przez raszkowskiego proboszcza.

Uroczystości w gimnazjum rozpoczął koncert w wykonaniu blisko 40 osobowej bydgoskiej Orkiestry Wojskowej. Żołnierze swym występem podbili serca wszystkich obecnych na sali, była to prawdziwa muzyczna uczta. Po koncercie rozpoczęły się uroczystości związane z nadaniem szkole imienia i przekazaniem szkole sztandaru.

zdjecie

Z okazji nadania imieniaArmii Krajowej Gimnazjum w Raszkowie z siedzibą w Pogrzybowie najlepsze życzenia i gratulacje w imieniu władz samorządowych Powiatu Ostrowskiego złożył Wicestarosta Ostrowski Tomasz Ławniczak.

- Każdy człowiek, a szczególnie ten młody – powinien wzrastać i dojrzewać otoczony miłością, szacunkiem, akceptacją i dobrocią. Wówczas jego rozwój jest pełny, harmonijny i właściwy. To właśnie Gimnazjum uczy nas pierwszych, jakże ważnych doświadczeń społecznych, to tutaj nabywamy nowych umiejętności i poznajemy świat. Jestem przekonany, że w Gimnazjum w Raszkowie z siedzibą w Pogrzybowie im. Armii Krajowej promowane są takie właśnie wartości jak miłość, odpowiedzialność, szacunek, tolerancja i wzajemna pomoc – powiedział Wicestarosta Tomasz Ławniczak.

Po wystąpieniach gości rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez uczniów gimnazjum, którzy przenieśli wszystkich zgromadzonych na sali do czasów II wojny światowej oraz czasów walk o wolną, niepodległą i szczęśliwą Polskę.

Dodał(a): Anna Kryjom
Odwiedzin: 1617