strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Zawody Ratownictwa Medycznego
22 kwietnia 2008 roku

Zawody Ratownictwa Medycznego

Już po raz jedenasty na terenie ośrodka Piaski-Szczgliczka w Ostrowie rozegrane zostały Młodzieżowe Zawody Ratownictwa Medycznego dla Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Ostrowskiego. Do rywalizacji w finale powiatowym stanęło 12 zespołów. Po zaciętej walce zwycięstwo odniosła drużyna Liceum Ogólnokształcącego Spółdzielni Oświatowej w Ostrowie Wielkopolskim, która będzie reprezentować powiat na etapie wojewódzkim.

W piątek 18 kwietnia na terenie ośrodka Piaski-Szczygliczka odbyły się XI Młodzieżowe Zawody Ratownictwa Medycznego dla Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Ostrowskiego. W tym roku do rywalizacji stanęło 12 pięcioosobowych drużyn reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne z terenu Powiatu Ostrowskiego.

Uczestnicy Młodzieżowych Zawodów musieli zmierzyć się z takimi problemami jak utrata przytomności, brak oddechu, złamania otwarte kończyn, poparzenia, atak epilepsji. Sędziowie oceniali sposób udzielenia pierwszej pomocy, umiejętność samodzielnego działania ratownika, umiejętność kierowania zespołem ratowników. Dodatkową trudnością było to, że ratownicy nie mogli używać specjalistycznego sprzętu medycznego np. szyn, łupek, aparatu do pomiaru ciśnienia, specjalistycznych opatrunków. Do swoich działań musieli wykorzystać dostępne środki podręczne, a więc za pomocą np. gałęzi usztywnić złamanie, za pomocą chusteczki czy krawata zatrzymać krwotok. Oceniane było zachowanie ratowników w sytuacji trudnej, szybkość i trafność decyzji podjętych w celu ratowania życia, sposób wezwania kwalifikowanej pomocy.

Jest to przykład działań, które są tak naprawdę niezbędne dla każdego z nas. Każdy przecież może się znaleźć w sytuacji, gdy będzie musiał udzielić pierwszej pomocy. A te pierwsze minuty do przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego decydują często o życiu ofiary wypadku. Dlatego propagujemy wśród młodzieży z naszych szkół tę wiedzę, zachęcamy ich do podnoszenia poziomu swoich umiejętności w tym zakresie, uczymy szybkiego reagowania na sytuacje kryzysowe. Jak pokazały Zawody, nasza młodzież znakomicie sobie poradziła z trudnymi zadaniami. Warto dodać, że w przeciągu tych jedenastu lat zainteresowanie tą tematyką wśród młodzieży rośnie, a my jako samorząd powiatowy wspieramy działania PCK w tym zakresie. Już teraz szkolimy narybek, który będzie można wykorzystać przy niesieniu pomocy w razie wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia. - mówi starosta ostrowski, Włodzimierz Jędrzejak, który objął patronatem honorowym Zawody i dokonał ich otwarcia.

Po raz jedenasty Młodzieżowe Zawody Ratownictwa Medycznego dla Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Ostrowskiego zorganizował ostrowski PCK. Powiat Ostrowski dofinansował to przedsięwzięcie w ramach Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego.

W klasyfikacji drużynowej przodowały ostrowskie licea: zwyciężył zespół Liceum Ogólnokształcącego Spółdzielni Oświatowej, II miejsce zajęła reprezentacja II LO a III miejsce drużyna I LO. Zwycięski zespół będzie reprezentować Powiat Ostrowski na etapie wojewódzkim zawodów, który odbędzie się już w najbliższą sobotę, 26 kwietnia w Słupcy.

Odwiedzin: 641