O złote jabłko
Niemal 150 wierszy oceniło jury właśnie zakończonego konkursu „Poetyckie Listopady”. Poetycka rywalizacja od lat jest organizowana przez Młodzieżowy Dom Kultury w Ostrowie Wielkopolski, a jej uczestnicy walczą o Złote, Srebrne lub Niebieskie Jabłka.
Jak co roku, jesienią rozstrzygnięto MDK-owski konkurs „Poetyckie Listopady”. Tym razem jury zmierzyło się ze 143 wierszami młodych autorów z miasta Ostrowa i powiatu ostrowskiego. W konkursie wzięli udział uczniowie: szkół podstawowych nr 1, 5, 7, 9, 13, Szkoły Podstawowej „Edukator” z Ostrowa Wielkopolskiego i ze szkół podstawowych w Daniszynie i w Gostyczynie, z gimnazjów nr: 1, 2, 4, w Nowych Skalmierzycach i w Lamkach, oraz ze szkół ponadgimnazjalnych: I, II, III, IV LO, Zespołu Szkół Usługowych, Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim.
Wiersze oceniała komisja w składzie: Katarzyna Lisiak, Halina Zapłata i Bogna Skrzypczak-Walkowiak, sekretarzem była Teresa Burkietowicz.
Rozstrzygnięcie „Poetyckich Listopadów” odbyło się we wtorek, 25 listopada, w siedzibie Młodzieżowego Domu Kultury.
– Celem naszego konkursu jest nie tylko popularyzacja poezji, ale także zachęcenie dzieci i młodzieży do pisania własnych tekstów literackich – mówi pomysłodawczyni konkursu, nauczycielka MDK Teresa Burkietowicz
Zanim młodzi autorzy poznali werdykt, w nowej sali koncertowej wystąpiła dla nich Katarzyna Rynkowska, wielokrotna laureatka konkursu, który wykonała kilka utworów. Podczas literackiego spotkania każdy z laureatów przedstawił swój tekst, który następnie omówiło jury. Młodzi poeci otrzymywali – adekwatnie do zajmowanego miejsca – Złote, Srebrne lub Niebieskie Jabłko, komisja konkursowa przyznała też wyróżnienia.
Ponadto młodzi poeci dostali także wydany po raz dziesiąty – dzięki wsparciu Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Miasta Ostrowa Wielkopolskiego – tomik poezji, zawierzający wiersze laureatów ubiegłorocznego konkursu oraz ilustracje uzdolnionych plastycznie młodych twórców.
PROTOKÓŁ
Z POSIEDZENIA JURY KONKURSU
„POETYCKIE LISTOPADY”
Szkoły podstawowe:
Złote Jabłko – Marcin Miszczak – Szkoła Podstawowa nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim
Srebrne Jabłko – Sara Grzegorczyk – Szkoła Podstawowa nr 7 w Ostrowie Wielkopolskim
Niebieskie Jabłko – Joanna Skoczylas Szkoła Podstawowa nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim
Wyróżnienie – Julia Smoczyk – Szkoła Podstawowa nr 7 w Ostrowie Wielkopolskim
Wyróżnienie – Adam Piec – Szkoła Podstawowa nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim
Szkoły gimnazjalne:
Złote Jabłko – Agata Jańczak – Gimnazjum w Lamkach
Srebrne Jabłko – Julia Banasiak - Gimnazjum nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim
Niebieskie Jabłko – Julia Latajka - Gimnazjum nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim
Niebieskie Jabłko – Klaudia O’ Mara - Gimnazjum nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim
Wyróżnienie - Marta Bohomos - Gimnazjum nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim
Wyróżnienie: Katarzyna Juszczak – Gimnazjum nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim
Szkoły Ponadgimnazjalne:
Złote Jabłko – Weronika Karbowiak – IV Liceum Ogólnokształcące
Srebrne Jabłko – Jagoda Janiszewska – I Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wielkopolskim
Srebrne Jabłko – Igor Żulicki – II Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wielkopolskim
Niebieskie Jabłko – Julianna Maj – III Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wielkopolskim
Niebieskie Jabłko – Oliwia Nowak – IV Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wielkopolskim
Wyróżnienie- Anna Wołowicz – II Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wielkopolskim
Wyróżnienie – Agnieszka Biskupek – Zespół Szkół Usługowych w Ostrowie Wielkopolskim
Wyróżnienie – Maria Agnieszka Kozan – I Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wielkopolskim
Wyróżnienie – Katarzyna Rynkowska – III Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wielkopolskim
Szkoły pomaturalneWyróżnienie – Jonatan Kaczmarek – Policealna Szkoła Żak
Nagrody Galerii Twórczości Dzieci i Młodzieży „Pędzelek”
Szkoły podstawowe:
Piotr Buduj – Szkoła Podstawowa w Daniszynie
Luiza Rant – Szkoła Podstawowa nr 13 w Ostrowie Wielkopolskim
Paulina Krawczyk – Szkoła Podstawowa nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim
Jakub Poterski – Szkoła Podstawowa nr 9 w Ostrowie Wielkopolskim
Paweł Andrzejewski - Szkoła Podstawowa w Gostyczynie
Patryk Wawrzyniak - Szkoła Podstawowa w Gostyczynie
Szkoły gimnazjalne:
Dawid Okoniewski – Gimnazjum w Nowych Skalmierzycach
Oliwia Wąchna – Gimnazjum w Nowych Skalmierzycach
Anna Walaczak – Gimnazjum nr 2 Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim
Szkoły ponadgimnazjalne:
Angelika Cieluch – Zespół Szkół Ekonomicznych w Ostrowie Wielkopolskim