strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Młodzież chce się sama godzić
9 marca 2017 roku

Młodzież chce się sama godzić

Ma na celu rozwiązywanie konfliktów rówieśniczych i sporów, a godzeniem zwaśnionych stron zajmą się rówieśnicy - uczniowie. Mowa o pierwszym w szkołach ponadgimnazjalnych Powiatu Ostrowskiego i regionie Szkolnym Centrum Mediacji, które powstało w III Liceum Ogólnokształcącym.

zdjecie

Uroczyste otwarcie centrum odbyło się 7 marca 2017 r. Wziął w nim udział m.in. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

zdjecie

Jak mówiła Maria Tomalak – dyrektor III LO, pomysł utworzenia centrum zrodził się w 2015 roku po jednej z konferencji realizowanej przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Poznaniu dotyczącą mediacji rówieśniczych. Obecna na uroczystości w Ostrowie dr Krystyna Babiak Dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu podkreślała, że szkolne centra i nabywanie umiejętności mediacji przez uczniów są jednym z elementów edukacji prawnej młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych i mają poparcie Izb.

zdjecie

W centrum przy III LO w Ostrowie działać będzie 12 uczniów - mediatorów, których zadaniem ma być godzenie ze sobą rówieśników.

- ‘’Jesteśmy mediatorami rówieśniczymi, a więc jesteśmy uprawnieni do tego, żeby rozwiązywać konflikty rówieśnicze między rówieśnikami. Nie mamy jeszcze na tyle kompetencji, aby rozwiązywać spory pomiędzy np. uczniami, a nauczycielami. To wykształcenie, które posiadamy spokojnie daje swobodę do godzenia rówieśników lub grup społecznych, ale muszą je tworzyć osoby młode’’ – powiedział Wojtek Lizurek mediator. Podkreślił, że centrum nie miało jeszcze pracy, ale sam projekt została bardzo dobrze przyjęty przez uczniów.  

zdjecie

Podczas otwarcia wielokrotnie podkreślano swoisty dekalog mediatora, który musi działać w oparciu o następujące zasady: nie przymuszaj, nie stój po niczyjej stronie, nie wchodź w problem, zachowaj tajemnicę i miej przyzwolenie. Mediatorzy z liceum na dowód, że będą postępować zgodnie z nimi spisali je w specjalnej deklaracji i przekazali rzecznikowi.

zdjecie

- ‘’Osobiście jestem ogromnym orędownikiem uczenia młodych ludzi właściwych relacji między sobą i mediacja na pewno im w tym pomoże. Mówimy tu o mediacji rówieśniczej, bo to nie dorosły jest arbitrem, a oni sami miedzy sobą spełniając standardy podejmują właściwe działania” - powiedział Marek Michalak.

zdjecie

- „Dzieci się rozumieją. Centrum mediacji ma być narzędziem, które uświadomi, że nie odwet i zemsta, a rozmowa może pomóc znaleźć źródło konfliktu. Przy okazji mediacji bardzo często wychodzą inne spory, które z danym przypadkiem nie mają nic wspólnego, ale są zarzewiem problemów” - dodała sędzia Agnieszka Rękas, główny konsultant rzecznika do spraw praw dzieci. Program mediacji szkolnych realizowany jest w kraju od 6 lat.

Centrum mediacji mieści się w III LO i jest przeznaczone dla wszystkich uczniów, a także jak przekonywała dyrektor Tomalak, udostępni swoje podwoje każdemu, kto chciałby z jego usług korzystać.

zdjecie

Pytanie czy powstaną kolejne takie miejsca zadano Staroście Ostrowskiemu.

– ‘’Z mocy urzędu chcę wspierać każdą taką inicjatywę, ale nie przymuszać młodzieży lub kogokolwiek. Wszyscy się zgadzamy, że jest to inicjatywa bardzo potrzebna. Cieszę się, że powstała w Powiecie Ostrowskim. Nasza oświata, która ma swoją markę, dorzuciła do niej kolejną cegiełkę na potwierdzeni jakości’’ – powiedział Paweł Rajski.

Dodał(a): Janusz Grzesiak
Odwiedzin: 665