strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Technicznie rzecz biorąc
10 marca 2017 roku

Technicznie rzecz biorąc

Gimnazjaliści odwiedzając te szkoły nie tylko dowiedzieli się na czym polegać będzie nauka, ale również mogli przekonać się jak wyglądać będzie praca w danym zawodzie. Techniczne szkoły ponadgimnazjalne Powiatu Ostrowskiego otworzyły swoje podwoje.

Drzwi otwarte w szkołach Powiatu Ostrowskiego odbyły się 24 lutego 2017r., ale coraz częściej nie jest to jednorazowa inicjatywa. Szkoły zapraszają w swoje mury gimnazjalistów, bo w ten sposób można zaprezentować na żywo wszystkie swoje atuty i rozwiać wątpliwości, a goście chłoną nie tylko informacje, testują swoje umiejętności, ale również chłoną atmosferę miejsca, które wkrótce stanie się ich codziennością. Poniżej krótkie relacje z „drzwi otwartych” w szkołach technicznych.

Zespół Szkół Budowlano-Energetycznych im. Ernesta Malinowskiego w Ostrowie Wielkopolskim

W popularnej „budowlance” każdy odwiedzający mógł wybrać się na wycieczkę z wieloma atrakcjami po najciekawszych miejscach w szkole. W konsekwencji gimnazjaliści zobaczyli bardzo dobrze wyposażone pracownie. Czekali w nich nauczyciele i uczniowie, którzy zapoznawali dokładniej z bazą dydaktyczną pracowni i z kwestią praktyk zawodowych. Część uczniów pod opieką nauczycieli pokazywała w sposób praktyczny przebieg zajęć. ZSB-E w klasach pierwszych w roku szkolnym 2017/2018 oferuje naukę na pięciu kierunkach w Technikum: architektura krajobrazu,  budownictwo, geodezja, elektroenergetyka transportu szynowego, transport kolejowy oraz na siedmiu w Zasadniczej Szkole Zawodowej: cieśla, dekarz; monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych (hydraulik); monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie; murarz-tynkarz, stolarz, tapicer. Można także kształcić się w Liceum Ogólnokształcącym dla dorosłych.

Zespół Szkół Ekonomicznych im. Józefa Gniazdowskiego w Ostrowie Wielkopolskim

Gimnazjalistom zaprezentowane zostały zawody logistyka, spedytora, których można uczyć się w technikum oraz z zawodem magazyniera, do którego przygotowuje branżowa szkoła I stopnia. Młodzież uczestniczyła w laboratoriach logistyczno-spedycyjnych zgłębiając tajniki zawodów najbardziej poszukiwanych na rynku pracy. Pod kątem technika ekonomisty – profil „zarządzanie biznesem” zaprezentowano biuro symulacyjne, w którym można było odbyć rozmowę kwalifikacyjną i dowiedzieć się, jak założyć własną firmę. Prezentacja programów z pakietu finansowo - księgowego INSERT zachęcała do podjęcia nauki w zawodzie technik ekonomista – profil „księgowość informatyczna”. Nauczyciel profilu: technik ekonomista – „klasa prawno – policyjna” wraz z funkcjonariuszem Policji opowiadali o pracy w służbach mundurowych. W przygotowanej sali sprzedażowej zaprezentowano zawód technika handlowca i sprzedawcy, a gimnazjaliści próbowali obsługiwać kasę fiskalną. Poza tym zorganizowano warsztaty dziennikarskie i strzeleckie, musztrę paradną i rozgrywki sportowe, oraz zaprezentowano działalność Szkolnego Koła Wolontariusza, Koła Charytatywnego „Pomóż Mi” oraz szkolnego koła PCK. Ekonomika odwiedziło ponad 350 gimnazjalistów. Kolejne Drzwi Otwarte odbędą się 25 marca 2017 r.

Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim

Magia tej szkoły udzieliła się zwiedzającym już od samego wejścia, gdzie ulokowano drukarkę 3D, serwującą breloczki do kluczy z napisem „ZST”. Co można było jeszcze zobaczyć? Pokazy laserów, pracę maszyn CNC, działania krótkofalowców,  ratowników medycznych. A obok tego stoiska Samorządu Uczniowskiego i redakcji gazety szkolnej „ChwaZSTek”. Oba wyposażone bogato: w obietnice pracy i atrakcyjnych działań na rzecz innych, w propozycje organizacji wielu imprez, nadających charakter społeczności ZAP-u. Obok tego ZAP pokazywał bogactwo swoich pracowni: elektronicznej, energetyki odnawialnej, mechatroniki, automatyki i - oczywiście - komputerowe : od sieci, od aplikacji, od programowania, od grafiki (zresztą z najbardziej profesjonalnym oprogramowaniem). Szkoła ZAP-owska oferuje zawody świetne na dziś i potrzebne jutro.

Zespół Szkół Transportowo- Elektrycznych CKU w Ostrowie Wielkopolskim

W gimnazjaliści zwiedzali sale do zajęć teoretycznych w budynku przy ulicy Kantaka oraz pracownie praktyczne w warsztatach na ulicy Wojska Polskiego 14a. Oglądali przekroje maszyn i urządzeń mechanicznych. Mogli także zmierzyć się z testem teoretycznym na prawo jazdy. Byli świadkami eksperymentów naukowych z zakresu fizyki i chemii. Gimnazjaliści zwiedzali warsztat samochodowy, obserwowali pracę obrabiarek sterowanych numerycznie i drukarki 3xD, dokonywali pomiarów za pomocą nowoczesnej sondy pomiarowej. Wzięli też udział w konkursach, w których wykonywali różne czynności zawodowe typowe dla mechanika, elektryka, technika chłodnictwa i klimatyzacji. Nagrody ufundowały zainteresowane rozwojem kształcenia zawodowego ostrowskie firmy.

Zespół Szkół Usługowych w Ostrowie Wielkopolskim

Tutaj drzwi otwarte były przez dwa dni: 24 i 25 lutego. Zorganizowano warsztaty: „Domowe słodycze” i „Pieczenie kruchych ciasteczek” dla zawodów branży gastronomicznej, warsztaty fryzjerskie „Finezja splotów i warkoczy”, warsztaty „Akademia mody – dżinsy zawsze modne”, na których omawiano kierunki: technik przemysłu mody oraz krawiec, „Akademia reklamy” dla młodzieży planującej naukę  w zawodzie technik organizacji reklamy. Uczono zachowania przy stole i nakrywania stołów oraz przekonywano, że warto mówić o sobie „Jestem fit”, promując zdrowe odżywianie się i zdrowy styl życia. Nie zabrakło również zajęć dla takich zawodów jak technik hotelarstwa i pracownik pomocniczy obsługi hotelowej (dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim). Szkołę odwiedziło kilkuset uczniów gimnazjów a blisko 300 wyraziło zainteresowanie kształceniem w tej szkole. Odwiedzający z zachwytem oglądali bogato i nowocześnie wyposażone pracownie, różnorodne pomoce dydaktyczne, a także wystawy okolicznościowe.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach

Na nadchodzący rok szkolny ZSP CKU Przygodzice zaproponowały uczniom następujące kierunki kształcenia: liceum ogólnokształcące o profilu wojskowym i zarządzania kryzysowego, klasa ochroniarska - sztuki walki oraz technikum rolnicze, agrobiznesu, mechanizacji rolnictwa oraz agrotroniki NOWOŚĆ! W zasadniczej szkole zawodowej szkoła oferuje naukę w zawodach zawody: rolnik oraz mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych. Podczas tegorocznych dwudniowych „drzwi otwartych”, gimnazjaliści mieli okazję uczestniczyć w wielu zajęciach przygotowanych w ramach projektu edukacyjnego „Rozwijanie pasji i zainteresowań”. Odbyły się zajęcia historyczne, ekologiczne, laboratoryjne z chemii, fizyki, a nawet z musztry wojskowej. Przygotowano także stoisko wojskowe, wystawę historyczną, ekspozycję pojazdów militarnych oraz prezentację maszyn i urządzeń rolniczych. Urozmaiceniem były gry i łamigłówki matematyczne oraz zabawy językowe z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Szczególną atrakcją okazał się turniej gier komputerowych. Zainteresowanym gimnazjalistom zaoferowano doradztwo zawodowe. Ciekawostką były pokazy technik kryminalistycznych oraz interwencji policyjnej, zajęcia z samoobrony i daktyloskopii, a także zawody na strzelnicy.

Bursa Szkolna

Tego samego dnia otwarta była również Bursa Szkolna przy ul. Tomczeka. To oferta dla uczniów z najdalszych zakątków Powiatu Ostrowskiego, ale nie tylko. Bursę odwiedziła młodzież z powiatów: krotoszyńskiego, jarocińskiego i kępińskiego. Dodatkowo we wszystkich szkołach zorganizowane były stoiska zawierające informacje o placówce. W sześciu szkołach ( ZSO, IV LO, ZST, ZSE, ZSB-E, ZST-E ) wychowawcy udzielali osobiście informacji na temat warunków przyjęcia oraz organizacji placówki. W pozostałych wystawione były informacje o placówce oraz ulotki reklamowe.

Odwiedzin: 93