strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Operacja pogryzionego dziecka
13 marca 2017 roku

Operacja pogryzionego dziecka

Do ostrowskiego szpitala trafił chłopiec pogryziony przez psa. Dziecko w stanie krytycznym spod Rawicza przetransportował helikopter. Chłopiec przeszedł skomplikowaną operację, a lekarze mają nadzieję, że leczenie zakończy się powodzeniem.

zdjecie

Do pogryzienia dziecka doszło w okolicach Rawicza.

- ‘’W piątek (10 marca) dotarł do nas chłopiec w bardzo ciężkim stanie w wyniku urazu spowodowanego przez psa. Trzeba podkreślić, że operację udało się przeprowadzić dzięki sprawnej akcji ratunkowej na miejscu zdarzenia, gdzie służby medyczne i mundurowe próbowały tamować krew. Kolejnym atutem był szybki transport do naszego szpitala‘’ – mówił Witold Miaśkiewicz kierownik Oddziału Chirurgii Dziecięcej i Traumatologii ostrowskiego szpitala.

zdjecie

Chłopiec dotarł do Ostrowa w stanie krytycznym. Najbardziej pogryzione zostały okolice twarzy i szyi. Po przeprowadzeniu operacji wprowadzono go w stan  śpiączki farmakologicznej. Na dzień dzisiejszy jego stan jest nadal ciężki, ale stabilny. Przeprowadzenie pełnego spektrum badań będzie możliwe po wybudzeniu.

‘’Po zabiegu dziecko trafiło na nasz oddział. W chwili obecnej przystępujemy do powolnego wybudzania ze śpiączki, które może potrwać do dwóch dób. Po wybudzeniu możliwa będzie dokładna diagnostyka. Mamy jednak nadzieję, że istotne z punktu widzenia funkcji życiowych miejsca nie zostały uszkodzone’’ – powiedział Krzysztof Grala, kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dzieci.

zdjecie

Jako podkreślali podczas konferencji prasowej lekarze problemem u chłopca była rozległość ran i ubytek tkanek.

- ‘’To było makabryczne pogryzienie. Wielokrotnie spotykałem się z ciężkimi wypadkami komunikacyjnymi, ale nie przypominam sobie, żeby pogryzienie przez psa doprowadziło do tak skrajnego stanu dziecka. Gdyby ta akcja trwała godzinę dłużej pacjent by zmarł. Wierzę, że nasze działania zakończą się sukcesem, ale na to musimy jeszcze poczekać’’ – mówił W. Miaśkiewicz.

Realizacja tak skomplikowanej operacji była zarówno dzięki umiejętnościom ostrowskim lekarzy na Oddziale Chirurgii Dziecięcej, jak i uruchomieniu równo rok temu nowoczesnego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dzieci. To druga placówka tego typu w Wielkopolsce, w której leczone są dzieci trafiające w najtrudniejszych przypadkach, zarówno po oparzeniach, jak i wypadkach. Podobnie jak w przypadki ‘’oparzeniówki’’ trafiają do niego pacjenci z całego regionu.

 

Dodał(a): Janusz Grzesiak
Odwiedzin: 165