strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
W wolnej chwili patrolują kąpieliska
12 maja 2017 roku

W wolnej chwili patrolują kąpieliska

Swój wolny czas poświęcają na patrolowanie zbiorników wodnych, nieustannie się szkolą i obalają mity – to wszystko po to, aby zmniejszyć statystyki utonięć. Tak działa młodzież z Grupy Ratownictwa Wodnego „Neptun” WOPR, która ze środków Powiatu Ostrowskiego została doposażona w specjalistyczny sprzęt.

Grupę „Neptun” tworzą absolwenci i uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. Pomysł założenia grupy zrodził się po pierwszych wolontariackich akcjach na Krytej Pływalni „Delfin”.  Początkowo w ramach zajęć sportowych na basenie przeprowadzali prelekcje dla swoich młodszych kolegów.

- „Będąc uczniami ZST zaczęliśmy szkolić kolegów z młodszych klas. Z czasem ten pomysł zaczął się rozrastać. W konsekwencji stworzyliśmy drużynę WOPR’u, która ostatnio została doposażona w niezbędny sprzęt, jak te kamizelki, w których już wykonaliśmy społecznie ponad 100 godzin patroli” - mówi Błażej Busza kierownik drużyny, absolwent ZST.

zdjecie

Celem szkoleń i pogadanek jest przede wszystkim obalenie powszechnego mitu związanego z wyglądem osoby tonącej. Członkowie Grupy dzielą się swoimi doświadczeniami zdobytymi nad akwenami wodnymi w Antoninie i na Piaskach – Szczygliczka w Ostrowie. Sami podnoszą swoje umiejętności w szkoleniach m.in. na kruchym lodzie, manewrach na łodziach ratunkowych.

Prowadza bezpłatne treningi ratownicze na Krytej Pływalni „Delfin” podczas których uczą jak ratować tonących. Dzięki zgodzie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych organizują kurs na ratownika wodnego.

W marcu Grupa Ratownictwa Wodnego „Neptun” Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zwróciła się do Starosty Ostrowskiego Pawła Rajskiego z prośbą o wsparcie. Dzięki temu pozyskała sprzęt o wartości 1.600 zł, który wspomoże niesienie pomocy osobom, które znalazły się w sytuacji zagrożenia życia nad wodą.

- „Zakupiony sprzęt pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo nasze jako ratowników, jak również taki podręczny sprzęt typu: bojki, rzutki, pasy węgorza umożliwiają prowadzenie patroli i przeprowadzenie kursu ratowniczego” – dodaje Błażej Busza.

- „W imieniu mieszkańców Powiatu Ostrowskiego mogę Wam jedynie podziękować za ta inicjatywę i powiedzieć jak jesteście niezwykle cenni, w obecnych realiach, kiedy wciąż brakuje ratowników” – powiedział Paweł Rajski przekazując sprzęt.  

Grupa „Neptun” działa głównie na terenie Ostrowa, jednak zamierza również być obecna na zbiornikach w Antoninie i Raszkowie.

Odwiedzin: 127