strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Pasja do fizyki zagwarantowała Indeks na wybrany kierunek studiów
7 czerwca 2017 roku

Pasja do fizyki zagwarantowała Indeks na wybrany kierunek studiów

Hanna Góźdź, uczennica klasy 1d I Liceum Ogólnokształcącego im.Jana Kompałły i Wojciecha Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim, uczestniczyła w finale Ogólnopolskiego Konkursu Fizycznego „Poszukiwanie Talentów” organizowanego przez Uniwersytet Warszawski, wydział Fizyki. Dostała się do ścisłego grona laureatów ( dokładnie uplasowała się jako 4.)  i tym samym znajduje się w gronie olimpijczyków. Ma także gwarantowany wstęp na wybrany kierunek studiów na Uniwersytecie Warszawskim. Dodatkowo za swoje działania otrzymała odznakę „Złoty Kwant 2017”.zdjecie

Aby zakwalifikować się do finału musiała wykonać wiele prac popularyzujących fizykę i najważniejsze zrobić własne doświadczenia. Komisje konkursu za nadesłane prace przyznawały punkty. 25 uczestników ze szkół ponadgimnazjalnych z najwyższą liczbą punktów została zaproszona do Warszawy na etap finałowy. W Warszawie razem z ostrowianką była opiekun Renata Nowak.

W finale zadaniem uczestników było odpowiadanie na pytania związane z pracami i prezentowanie doświadczeń przed czterema komisjami. Prace uczennicy I LO dotyczył między innymi fizyki kwantowej, cząstek elementarnych, antymaterii, nanotechnologii i grafenu. A w doświadczeniach np. wyznaczała prędkość światła za pomocą fali stojącej w mikrofalach, wyznaczanie stałych fizycznych: przyśpieszenia, współczynnika załamania światła. Badała też wpływ promieniowania UV na organizmy wodne za pomocą samodzielnie skonstruowanego mikroskopu laserowego oraz przeprowadziła symulacje stanu nieważkość.

zdjecie

Sześć najlepszych uczestników ze szkół ponadgimnazjalnych  (z największą liczbą punktów uzyskaną w finale) zostaje laureatami konkursu i wygrywa indeks na Uniwersytet Warszawski. Hannie Góźdź udało dostać się do ścisłego grona laureatów-  dokładnie uplasowała się jako czwarta.  

Uroczysta gala wręczenia nagród i podsumowania konkursu odbyła się 30 maja 2017 r . na wydziale fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Osiągnięcie otwiera ostrowiance drzwi do kariery, już została zaproszona przez profesorów na wykłady i wydarzenia związane z fizyką.

Dodał(a): Biuro Promocji
Odwiedzin: 82