strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Wiedzą wszystko o polskich olimpijczykach
9 czerwca 2017 roku

Wiedzą wszystko o polskich olimpijczykach

Zespół Szkół Budowlano-Energetycznych może pochwalić się kolejnymi sukcesami w Finale Krajowego Konkursu Wiedzy Olimpijskiej. Uczniowie ostrowskiej „Budowlanki” zajęli I i II miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.

Finał Krajowego Konkursu Wiedzy Olimpijskiej pod hasłem „Letnie Igrzyska Olimpijskie – Rio 2016” odbył się w Białymstoku 5 czerwca 2017 r. Najpierw w I Liceum Ogólnokształcącym miał miejsce test pisemny, a następnie w budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku quiz wiedzy poprowadzony przez znanego dziennikarza radiowego i zarazem rzecznika PKOL, Henryka Urbasia.

Zmagania przeprowadzono w czterech kategoriach: szkoły podstawowej, gimnazjum, ponadgimnazjalnej i open, czyli dorośli zakwalifikowani w drodze eliminacji internetowych.

Do rozgrywki finałowej w kategorii szkół ponadgimnazjalnych awans wywalczyła m.in. trójka uczniów Technikum Nr 3 im. Ernesta Malinowskiego przy ZSB-E w Ostrowie Wielkopolskim: Adama Szlachta (klasa E3), Bogusz Gajda i Dominik Szlachta (obaj z klasy ET2).

Konkurs dotyczył startu Polaków w Letnich Igrzyskach Olimpijskich, głównie w Rio de Janeiro. Pytania dotyczyły m.in. szczegółowych wyników sportowców w poszczególnych dyscyplinach, życiorysów olimpijczyków i ich rozpoznania na podstawie odsłoniętego fragmentu fotografii, przebiegu konkurencji oraz regulaminów gry. Jedno z pytań dotyczyło przedstawionego materiału filmowego.

zdjecie

Startujący w zawodach finałowych najpierw w ciągu 20 minut musieli uporać się z testem pisemnym złożonym z 20 pytań z trzema odpowiedziami zamkniętymi. Na jego podstawie wyłoniono szóstkę uczestników części ustnej. Z testem najlepiej poradzili sobie Bogusz Gajda i Adam Szlachta zdobywając po 16 punktów. Najgroźniejszą przeciwniczkę Aleksandrę Frąckiewicz z Nowego Dworu Gdańskiego wyprzedzili o 2 pkt. Gorzej spisał się Dominik Szlachta, który zgromadził 9 pkt. i ostatecznie zajął siódmą lokatę – pierwszą nie dającą awansu do dalszego etapu.

zdjecie

W części ustnej obaj reprezentanci ZSB-E wyraźnie dominowali zwiększając swoją przewagę. Dzięki temu zdecydowanie zdystansowali rywali, spośród których najlepszy Mateusz Floras z LO w Tarnobrzegu zebrał 26 pkt. Ostatecznie w konkursie wygrał Bogusz Gajda (33 pkt.) wyprzedzając o jeden punkt Adama Szlachtę.

Zmagania obserwowali olimpijczycy Wojciech Fortuna (złoto w skokach narciarskich w 1972 r. w Sapporo), Adam Krzesiński (brąz w Barcelonie 1992 r. i srebro w Atlancie 1996 r. w szermierczym florecie), Marian Sypniewski (brąz w 1980 r w Moskwie i Barcelonie 1992 r. w szermierczym florecie). Obecny był także Bronisław Stoch, ojciec dwukrotnego złotego medalisty w skokach narciarskich z Soczi Kamila Stocha.

Laureatów z czterech kategorii nagrodzono pucharami, atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi i finansowymi. Ponadto Bogusz Gajda jako zwycięzca otrzymał nagrodę specjalną ufundowaną przez Prezydenta Suwałk, Czesława Renkiewicza.

Znakomite rezultaty Ostrowian przyczyniły się w dużym stopniu do zwycięstwa województwa wielkopolskiego w zestawieniu drużynowym przed województwami: podlaskim i warmińsko-mazurskim. W tym przypadku na wynik ogólny składały się osiągnięcia punktowe dwóch najlepszych zawodników z części pisemnej w czterech poszczególnych kategoriach.

zdjecie

- „Sukces Adama i Bogusza nie stanowi dzieła żadnego przypadku. Cała trójka moich podopiecznych ma bowiem na swoim koncie już kilka startów w konkursach sportowych różnego szczebla. W związku z tym posiada ogromne doświadczenie i może pochwalić się licznymi sukcesami. Swoją przygodę z quizami sportowymi zaczynali w Terenowym Klubie Olimpijczyka w Wysocku Wielkim. Ich najważniejsze cechy, to zaangażowanie, skromność i pracowitość” – mówi Jarosław Maląg, opiekun grupy, nauczyciel historii i geografii

To nie pierwsze sukcesy uczniów ostrowskiego ZSB-E w Finale Konkursu Wiedzy Olimpijskiej organizowanym w Białymstoku. Trzy lata bowiem wcześniej w identycznej imprezie, ale poświęconej startom Polaków w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Bartłomiej Wasiela uplasował się na trzecim miejscu, a Łukasz Lech był siódmy. Obaj również znaleźli się w składzie Wielkopolski, która okazała się najlepsza w klasyfikacji zespołowej.

Organizatorami konkursu byli: Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Podlaski Kurator Oświaty, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Białegostoku, Prezydent Suwałk, Prezes Podlaskiej Rady Olimpijskiej, Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej. Impreza odbył się pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej,  Ministra Sportu i Turystyki oraz Wojewody Podlaskiego.

Dodał(a): Biuro Promocji
Odwiedzin: 117