strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
IV LO z „ Odznaką Jakości – Zmieniająca się szkoła”
19 czerwca 2017 roku

IV LO z „ Odznaką Jakości – Zmieniająca się szkoła”

IV Liceum Ogólnokształcące im. Fryderyka Chopina znalazło się wśród czterech szkół w Polsce, które otrzymały wyróżnienie i zostały nagrodzone za pracę w projekcie  „Odznaka jakości Schule im Wandel- Zmieniająca się szkoła”. Organizatorem tego przedsięwzięcia był Instytut Goethego w Krakowie i Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie,  patronat objęła Ambasada Republiki Federalnej Niemiec.

zdjecie

W programie wzięło udział 15 szkół z całej Polski, spośród których 10 szkół otrzymało odznakę jakości „Schule im Wandel- Zmieniająca się szkoła”, a 4 szkoły spośród nich nagrodę  w wysokości 4 tyś. złotych. IV Liceum Ogólnokształcące im. Fryderyka Chopina znalazło się w gronie nagrodzonych. To wielki sukces nauczycieli i uczniów, którzy przez cały rok szkolny wykonywali zadania składające się na całość projektu, a nagroda pozwoli na doposażenie szkoły w kilka nowych pomocy dydaktycznych.

Celem projektu było promowanie współpracy między nauczycielami różnych przedmiotów, łączenia języków obcych z innymi przedmiotami, praca na lekcji aktywizującymi metodami, wspieranie wielojęzyczności i autonomii w uczeniu się, przejmowanie inicjatywy przez uczniów oraz otwarcie się szkoły na zewnątrz.

Nauczyciele razem z uczniami realizowali różne zadania, które oceniane były przez organizatorów projektu. Uczniowie uczestniczyli w lekcjach geografii po hiszpańsku, czy w lekcjach przyrody po niemiecku. Młodzież razem z nauczycielami realizowała projekty edukacyjne z użyciem technologii informacyjno-komunikacyjnej. Nauczyciele prowadzili zajęcia stosując metodę „ Uczenie się poprzez nauczanie „ ( LdL ), podczas których uczniowie przejmowali rolę nauczyciela i prowadzili zajęcia nabywając dzięki temu nowe umiejętności. Młodzież angażowała się społecznie uczestnicząc w pracach wolontariatu oraz organizując imprezy dla społeczności uczniowskiej. Szkoła organizowała imprezy oraz inicjatywy społeczne we współpracy z lokalnymi organizacjami, instytucjami oraz innymi placówkami edukacyjnymi takie jak : spektakl „Chopin i Nietzsche, czyli Rozmowy zmarłych”, akcja charytatywna „Podzielmy się radością Świąt” na rzecz społeczności lokalnej, Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego „Deutsch ist in” oraz Konkurs Fotograficzny „Ostrów Wielkopolski i okolice w obiektywie” i wiele innych. Koordynatorem projektu w IV LO była Ewa Sztukowska – Mróż, nauczyciel języka niemieckiego.

Uroczystość wręczenia certyfikatów i nagród odbyła się 13 czerwca 2017 roku w siedzibie Instytutu Goethego w Krakowie.

Dodał(a): Biuro Promocji
Odwiedzin: 103