strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Radni chcą upamiętnić powstanie
3 lipca 2017 roku

Radni chcą upamiętnić powstanie

Radni Powiatowi chcą, aby przyszły rok był ogłoszonym Rokiem Powstania Wielkopolskiego. Stosowny apel w tej wysłali do Marszałka Sejmu RP.

zdjecie

Pomysł uczczenia jedynego zakończonego sukcesem zrywu powstańczego w historii Polski to inicjatywa ponad podziałami przygotowana przez grupę radnych” Andrzeja Leraczyka, Katarzynę Spiżak i Dariusza Pryczaka. Projekt apelu przedstawiony został podczas posiedzenia Rady Powiatu w dniu 30 czerwca 2017 r.

- ‘’Powstanie rozpoczęło proces odzyskiwania niepodległości. Mamy w pamięci wydarzenia sprzed i tamtych bohaterów. Na terenie Powiatu Ostrowskiego jest wiele miejsc pamięci, tablic i mogił powstańczych. To chyba nasz obowiązek, ale także zaszczyt‘’ – mówiła Katarzyna Spiżak.

zdjecie

Projekt dokumentu przedstawił radny Dariusz Pryczak.

zdjecie

- ‘’(...)W odczuciu nas, Wielkopolan, czyn Powstania Wielkopolskiego zasługuje na większą uwagę i utrwalenie zaistniałych wydarzeń w świadomości wszystkich Polaków. Czyn zbrojny oraz poniesione w tamtym okresie ofiary na rzecz odzyskania niepodległości, nie miały tylko wątku regionalnego, a znaczenie ogólnopolskie. Zbliżająca się setna rocznica wydarzeń, jest doskonałym momentem do uczczenia tego, jakże ważnego w dziejach naszego państwa wydarzenia’’- czytamy w Apelu. W przyszłym roku przypada 100-lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Apel został przyjęty jednogłośnie przez cała Rade Powiatu Ostrowskiego i skierowany zostanie do Marszałka Sejmu.

Dodał(a): Janusz Grzesiak
Odwiedzin: 156