strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Integracyjna przygoda na Litwie
10 lipca 2017 roku

Integracyjna przygoda na Litwie

Przez ponad tydzień młodzież III LO realizowała projekt „Learning Evolution” na Litwie. Integrowała się ze społecznością, brała udział w warsztatach, zwiedzała, poznawała kulturę i tradycje, uczyła się pracy w grupie i przede wszystkim szlifowała język angielski.

Grupa 12 uczniów z III LO bardzo aktywnie spędziła pierwszy tydzień wakacji. W ramach projektu „Learning Evolution” realizowanego na Litwie młodzież wzięła udział w 2 wędrówkach po najdzikszych rejonach Antaliepte.

- „Pierwsza, czyli Night Hiking, była połączona z pytaniami na temat wolontariatu i jak sama nazwa wskazuje odbyła się w nocy. Z kolei druga to wędrówka po łąkach, bagnach po kolana i wpław krętej rzeki. Obszar miejscowości Antaliepte, to oaza ciszy i spokoju” – mówi Krzysztof Zieliński z klasy 2B.

Podczas wieczoru międzynarodowego obie grupy zaprezentowały swoje kraje i tańce narodowe. Młodzież integrowała się podczas wspólnych zabaw i codziennych czynności. Uczniowie wspominają doświadczenia chemiczne, nocne wypieki, zabawy z cyklu „I`m still ameba”, cozy sheep i wiele innych.  Kreatywne spędzenie czasu zaowocowało wieloma pomysłami, w wyniku czego powstał piękny pokój Harrego Pottera. Młodzież miała również okazję zwiedzić Wilno, stolicę Litwy oraz odwiedzić Republikę Zarzecza. Każdy dzień niósł niezapomniane wrażenia.

zdjecie

zdjecie

- „Już samo miejsce, w którym się znajdowaliśmy było niesamowite i zagadkowe. Pierwszą noc spędziliśmy w XVIII wiecznym klasztorze, w którym, co ciekawe znaleźliśmy wydanie Elizy Orzeszkowej z 1882 roku. Od pierwszego dnia braliśmy udział w różnych aktywnościach, począwszy od zajęć integracyjnych z zagranicznymi uczestnikami, poprzez warsztaty związane z budową elementów użytkowych, stworzeniem pokoju Harrego Pottera kończąc na pieszych wędrówkach. Nie zapomnimy także wizyt u starszych, samotnych osób, którym pomogliśmy na różne sposoby (w zależności od możliwości i okoliczności) oraz przynieśliśmy im upieczone własnymi rękami ciastka. Widzieliśmy także stare ulice Wilna, które pomimo deszczowej pogody zrobiły na nas duże wrażenie” – relacjonuje Krzysztof Zieliński.

Jak podkreślają uczestnicy tego typu projekty pozwalają na przełamanie barier nie tylko językowych, ale przede wszystkim kulturowych i nawiązanie nowych przyjaźni.

zdjecie

- „Myślę, że każdy z tego wyjazdu wyciągnął inne wnioski, doświadczenia i refleksje. Dla mnie był to świetny sposób na spędzenie pierwszego tygodnia wakacji. Mimo, iż pogoda nie rozpieszczała nas swoją aurą, mieliśmy szansę na wprawianie się w rozumieniu i komunikowaniu w języku angielskim, poznanie kultury bliskiego nam pod kątem historii państwa, pomocy społeczeństwu Antaliepte i zawiązanie nowych znajomości, które mam nadzieję, że przetrwają próbę czasu i odległości…” – dodaje Krzysztof Zieliński.

Projekt realizowany był we współpracy z Innovator`s Valley na Litwie.

Dodał(a): Biuro Promocji
Odwiedzin: 534