strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Połowinki na drogach
26 lipca 2017 roku

Połowinki na drogach

zdjeciePierwsze półrocze zbiegła się z realizacją największych zaplanowanych na ten rok inwestycji na powiatowych drogach. W 2017 r. powiat na modernizacje i remonty dróg oraz budowę chodników przeznaczy ok. 20 mln. zł 

W pierwszej połowie lipca oddano do użytku największy pod względem długości, ok. 10 kilometrowy odcinek drogi powiatowej w do Cynowej i Strzyżewa. Równolegle rozpoczęły się prace na kolejnych największych pod względem wartości inwestycjach drogowych.

Po wielu latach oczekiwań rozpoczęła się przebudowa ul. Wiklinowej w Ostrowie.

zdjecie

zdjecie

- ‘’Budowa ul. Wiklinowej była marzeniem od lat. Jednym z warunków realizacji tak dużego zadania pod względem rzeczowym i finansowym było pozyskanie znaczących środków zewnętrznych na ten cel. W tym roku udało się pozyskać ok. 1,5 mln zł z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej oraz uzyskać wsparcie samorządów Raszkowa i Ostrowa. Prace mogły się zacząć’’ – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Wiklinowa pełni ważną rolę w układzie komunikacyjnym Ostrowa. Po modernizacji będzie swoistą „zachodnią obwodnicą’’, bo pozwoli przejąć część ruchu w kierunku Odolanowa, który dotąd przejeżdżał przez miasto.

Jest o jedno z największych pod względem finansowych przedsięwzięć. Koszt budowy wyceniany jest bowiem na ok. 3 mln zł.

- ‘’Jezdnia poszerzona zostanie do 6 m, wybudowana zostanie także ścieżka rowerowa i częściowo uzupełnione chodniki. Na całości długości trzeba wybudować kanał deszczowy. Zakres jest więc bardzo duży i kosztowny’’ – powiedział Piotr Śniegowski dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg.

zdjecie

Swoje oblicze odmieni droga nazywana przez niektórych najgorszą w powiecie. Mowa o odcinku łączącym Szczury i Szczurawice.

- ‘’Pierwszy etap znajdujący się na terenie Gminy Raszków został już wykonany wcześniej. W tym roku zmodernizujemy pozostały odcinek o długości ok. 1,7 km od drogi krajowej w kierunku torów kolejowych. Powstanie też chodnik. Zadanie to realizujemy we współpracy z Gminą Ostrów’’ – powiedział Roman Pacholczyk Wicestarosta Ostrowski.

zdjecie

Jak powiedział Antoni Hadryś Wice wójt Gminy Ostrów, gmina dotąd dofinansowywała budowę chodników w przypadku tej drogi zdecydowała się dofinansować inwestycję ze swojego budżetu kwotą ponad 400 tys. zł.  Cała inwestycja pochłonie prawie 1,2 mln zł z czego z budżetu powiatu pochodzić będzie ok. 800 tys. zł.

Do grona największych inwestycji zaliczyć należy także drogę Kurów-Droszew na terenie Gminy Nowe Skalmierzyce. W tym przypadku nowa nawierzchnia, pojawi się na długości ok. 2 km. Budowa drogi wiązała się także z koniecznością otworzenia rowów.

zdjecie

- ‘’Mieszkańcy tej części powiatu czekali na tę drogę ponad 20 lat. Tym większe zadowolenie, że przy wsparciu władz gminy Nowe Skalmierzyce uda się ją wyremontować. Droga bardzo potrzebna, z dużym udziałem pojazdów ciężarowych dojeżdżających do okolicznych producentów warzyw i firm dlatego istotne, że równolegle powstaje bezpieczny chodnik’’ – powiedział Starosta Ostrowski.

Całe zadanie wyceniane jest na ok. 1,5 mln zł, z czego ponad 400 tys. pochodzi z budżetu gminy.

-‘’Myślę, że z drogi zadowoleni będą także mieszkańcy Gałązek Wielkich i Gałązek Małych, Kotowiecka, Kurowa, Żakowice- Głóski bo będzie to także dogodne i bezpieczne połączenie m.in. z urzędem gminy’’ – powiedziała Bożena Budzik Burmistrz Nowych Skalmierzyc.

zdjecie

W 2017 roku planowanych jest prawie 50 różnego rodzaju zadań na drogach powiatowych, na które przeznaczonych zostanie ok. 20 mln zł, z czego ok. 3 mln pochodzić będą od samorządów.

- ‘’To znaczny wzrost ilościowy, a inwestycje i remonty realizujemy w każdej z gmin naszego powiatu. Wiele z nich odbywa się przy udziale finansowym samorządów’’ – powiedział Roman Pacholczyk Wicestarosta

W gestii Powiatu Ostrowskiego znajduje się ponad 500 km. dróg.

Dodał(a): Janusz Grzesiak
Odwiedzin: 153