strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
RAMBOw gościnnie w naszych stronach
9 sierpnia 2017 roku

RAMBOw gościnnie w naszych stronach

Rambo z amerykańskich filmów akcji w walce nie miał sobie równych, tak Gunter Rambow nie ma sobie równych w takiej dziedzinie jak plakat. To ceniony i nagradzany na całym świecie profesor plakatu. Gunter Rambow- 79 letni artysta grafik prezentuje właśnie swoje bogate zbiory plakatu w Galerii Sztuki Współczesnej, Galerii PIK funkcjonującej przy OCK oraz w Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim. Autor osobiście otwarł wystawy swoich prac w miniony piątek 04.08.2017 r.

zdjecie

Gunter Rambow należy od wielu już lat do ścisłego grona najwybitniejszych, światowych plakacistów. Jest absolwentem Hochschule für bildende Künste (Wyższej Szkole Sztuk Pięknych) w Kassel (1964; grafika pod kierunkiem Hansa Hillmanna), profesorem Uniwersytetu w Kassel. W latach 1960-2008 prowadził z Gerhardem Lienemeyerem i Michaelem van de Sandem studia graficzne i wydawnictwa w Kassel, Frankfurcie n. Manem, Berlinie i Güstrow. ). Jest członkiem Alliance Graphique Internationale (AGI) oraz Deutscher Werkbund (DWB). W sumie otrzymał ponad 30 głównych nagród na międzynarodowych przeglądach.

Moja historia z Polską rozpoczęła się w 1968 roku m.in. kiedy otrzymałem Złoty Medal w Warszawie i trwa ona do dzisiaj. Te plakaty tworzone od lat 60. do roku 2017 jeszcze nigdy nie były wystawiane w takiej ilości. Jest tutaj spory kawał mojego dorobku, prace te najstarsze oraz te, które właśnie wyszły z drukarni- reklamujące przyszłe wydarzenia kulturalne. Z wszystkimi jestem bardzo zżyty. Co mnie bardzo cieszy na potrzeby tej wystawy i katalogu moje plakaty zostały sfotografowane, obrobione cyfrowo, zeskanowane, teraz funkcjonują także w formie elektronicznej, co umożliwi mi i mojej żonie wydanie książki. Poprosimy Pana Szuberta, żeby przejął nad tym całą pieczę- zrobił opisy i zrecenzował. Jestem bardzo szczęśliwy, że tutaj jestem. Dziękuję bardzo”- powiedział Gunter Rambow.

zdjecie

Jak zdradza żona artysty, prace te są im szczególnie bliskie, chociażby dlatego, że na kilku wykorzystany został wizerunek ich syna, obecnego także w Ostrowie. Teraz plakaty te wiszą także w jego pokoju- wspomina.

Głównym tematem plakatów G. Rambowa była szeroko rozumiana problematyka kulturalna, szczególnie prace dla teatrów a od wielu lat także dla opery. W ostrowskiej Galerii Sztuki Współczesnej prezentowanych jest ponad 80 plakatów tworzonych na potrzeby właśnie Opery we Frankfurcie nad Menem. Co ciekawe- niektóre to prawdziwe prototypy, do tej pory nie ujrzały światła dziennego, dopiero wyszły z pracowni artysty i zapraszają na operę w niedalekiej przyszłości.  Świadczy to o tym, że artysta wciąż twórczo jest bardzo aktywny.

„To dla nas ogromna radość, wielowątkowa, przede wszystkim dlatego, że możemy osobiście gościć u nas wielkiego artystę z rodziną, że prezentujemy tak bogaty zbiór prac do tego w  trzech tematycznych odsłonach, w trzech różnych miejscach. Łącznie prezentujemy 138 plakatów”- powiedział Cezary Janiszewski dyr. Galerii Sztuki Współczesnej.

zdjecieW OCK zaprezentowany jest wybór najważniejszych plakatów w dorobku Rambowa od lat sześćdziesiątych, z których wiele otrzymało nagrody na międzynarodowych przeglądach plakatu oraz wyjątkową serię plakatów z książkami dla znanego wydawnictwa S. Fischer Veglag z Frankfurtu nad Menem.

zdjecie

W synagodze z kolei prezentujemy serię plakatów dla TECTA, producenta replik krzeseł i foteli według projektów klasyków światowego designu, dla której Rambow zastosował spójną a jedocześnie odrębną od dotychczasowej twórczości formę wizualizacji”- mówi kurator wystawy Zdzisław Szubert.

zdjecie

Plakaty prezentowane na wystawach są darem autora do zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu i Galerii Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wielkopolskim. Plakaty operowe trafią do Poznania, natomiast plakaty prezentowane w OCK, te z początków twórczości, w tym wiele nagradzanych,  zostanie na zawsze w Ostrowie.

zdjecie

Cieszę się bardzo, że otrzymaliśmy około 80 plakatów. Trafi do nas ta część historyczna. Wśród tych prac są te najważniejsze w jego dorobku, czyli nagrodzone na Międzynarodowym Biennale w Warszawie, te które zdobywały medale i wyróżnienia na przeglądach plakatu na całym świecie, m.in. w Japonii, Francji, Szwajcarii oraz za oceanem. Do tego plakaty z cyklu plakatów społecznych oraz grupa plakatów reklamujących jego wystawę podsumowującą prawie 30- lecie działalności twórczej z roku 1998 roku”- powiedział Cezary Janiszewski dyr. Galerii Sztuki Współczesnej.

zdjecie

Wystawy przygotowali: Cezary Janiszewski – dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wielkopolskim oraz Sebastian Górski – dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury, kuratorem jest Zdzisław Schubert, autorem plakatu towarzyszącego: Sławomir Iwański. Wystawy można obejrzeć do 1 września 2017.

Dodał(a): Zuzanna Jerzyk
Odwiedzin: 127