strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Wyjątkowe zabytki do renowacji
9 sierpnia 2017 roku

Wyjątkowe zabytki do renowacji

Szczególnie w wakacje należy pamiętać, że Powiat Ostrowski pełny jest ciekawych miejsc i pięknych obiektów, które warto zobaczyć. W tym roku renowacji poddane zostaną trzy kolejne zabytki zlokalizowane na terenie gmin Powiatu Ostrowskiego. W marcu przyznanych zostało kolejnych 30 tysięcy złotych na odratowanie najcenniejszych obiektów, które posiadają wyjątkową wartość historyczną i artystyczną.

zdjecie

Zasady udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, znajdujących się na obszarze Powiatu Ostrowskiego ustalone zostały uchwałą Rady Powiatu w roku 2014.  Dzięki takiemu wsparciu, okazałe eksponaty lub te najmniejsze detale mogą zostać uratowane przed niszczeniem. Dwa lata wcześniej odrestaurowano już trzy obiekty, w roku ubiegłym kolejne cztery, teraz pieniądze rozdysponowane zostały na trzy następne zabytki, które trafią w ręce dyplomowanych konserwatorów.

zdjecie

Dotacja w wysokości 6 tysięcy złotych przyznana została przez Radę Powiatu Ostrowskiego na konserwację i restaurację obrazu Św. Walentego z kościoła p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Pogrzybowie z gminy Raszków. Obraz stanowi najważniejszy element dekoracyjny oraz przedmiot kultu. Poddany zostanie specjalistycznym zabiegom konserwatorskim, by przywrócić mu pierwotne walory estetyczne.

Druga dotacja opiewa na kwotę 14 tysięcy złotych na konserwację i restaurację dekoracji malarskiej na balustradach empor zboru po ewangelickiego w Odolanowie. Zaplanowano pełną konserwację zabytku polegającą na odsłonięciu, zabezpieczeniu, utrwaleniu i restauracji polichromii oraz zatrzymaniu procesu degradacji drewnianego podłoża poprzez wzmocnienie strukturalne obiektu, co pozwoli zachować dekoracje w stanie możliwie najbliższym pierwowzoru. Po odnowieniu ma pełnić on funkcję kulturalno- oświatową.

Trzeci wniosek otrzymał dotację w kwocie 10 tysięcy złotych na malowanie wnętrza kościoła, konserwację polichromii, odrestaurowanie elementów architektonicznych we wnętrzach zabytkowego kościoła p.w. Świętego Marka Ewangelisty w Rososzycy z gminy Sieroszewice. Usuwane będą wtórne oraz luźne warstwy malarskie, wykonane zostaną tynki. renowacyjne, odtwarzane będą gzymsy i kapitele, elementy ornamentalne, Kolorystyka i złocenia wykonane będą zgodnie z zaleceniami konserwatora.

Prace wykonane powinny zostać do końca listopada, wtedy upływa termin rozliczenia za dotację.

zdjecie

W latach ubiegłych dzięki tym funduszom uratowało już wiele niezwykłych zabytków. Odrestaurowano m.in. krzyż drewniany, rzeźbiony wtórnie, umieszczony na elewacji wieży Kościoła Parafialnego w Gorzycach Wielkich. Wykonano jego kompleksową renowację. Krzyż datowany jest na ok. 1810 r., był skrzętnie ukrywany w czasie II wojny światowej, a później umieszczony na elewacji wieży. Odrestaurowano późnogotycką polichromowaną figurę Chrystusa Zmartwychwstałego z Kościoła p.w. Zwiastowania Pańskiego w Skrzebowej. Dokonano pełną  rekonstrukcję w zakresie ubytków snycerki i powrócono do pierwotnej kolorystyki. Wykonano nowe złocenia na koronie i elementach krzyża.Konserwacji poddany został także przydrożny krzyż dłuta Pawła Brylińskiego z 1856 roku zlokalizowany w Bonikowie, gmina Odolanów. Przywrócono mu pierwotny wygląd obiektu sztuki ludowej. Płaszczyzna frontowa krzyża jest bogato dekorowana rzeźbami, jest przykładem Wielkopolskiej rzeźby ludowej. Stanowi dobro kultury. Ołtarz główny w kościele p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Skalmierzycach również został całkowicie odrestaurowany.

Do 30 września można także składać wnioski kierowane do Zarządu Powiatu Ostrowskiego na kolejne obiekty. Rozpatrywane one będą podczas przydzielania środków w roku 2018.

Dodał(a): Zuzanna Jerzyk
Odwiedzin: 267