strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Specjalna sala dla szkoły specjalnej
1 września 2017 roku

Specjalna sala dla szkoły specjalnej

Funkcjonalne pomieszczenia dostępne dla dzieci niepełnosprawnych, radosna kolorystka – tak w skrócie można posumować oddaną do użytku salę sportową i salę widowiskową wraz z zapleczem, która powstała w Zespole Szkół Specjalnych.

W dniu 31 sierpnia 2017 r. oficjalnie oddano do użytku nowy obiekt sportowo-widowiskowy przy ZSS a uroczystość połączono z Powiatową Inauguracją Roku szkolnego. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali uczniowie i to im asystowali Starosta Ostrowski, Wicestarosta, Przewodniczący Rady Powiatu, Dyrektor Szkoły i Przewodnicząca Rady Rodziców. Obiekt poświęcił proboszcz parafii konkatedralnej ks. Kanonik Krzysztof Nojman.

zdjecie

zdjecie

Budowa sali trwała 7 miesięcy. Rozpoczęła się 27 stycznia, a 27 sierpnia 2017 inwestycja została zakończona.

Na uroczystości oprócz władz samorządowych Powiatu Ostrowskiego, radnych powiatowych, dyrektorów szkół, szefów placówek i instytucji obecni byli m.in.: Poseł Tomasz Ławniczak, Senator Łukasz Mikołajczyk, Violetta Słupianek dyrektor i  Zbigniew Taranek zastępca dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty i Wychowania w Kaliszu. Posła Jarosława Urbaniak reprezentowała Marta Ziętek, Wicewojewodę Marlenę Maląg Karolina Piotrowska, Prezydenta Ostrowa Beatę Klimek Sekretarz Miasta Andrzej Baraniak. Specjalny okolicznościowy adres wystosował także Marek Michalak Rzecznik Praw Dziecka.

– ‘’Ta na pewno najszczęśliwszy dzień w mojej karierze zawodowej. Jeszcze nie wszyscy do końca w to wierzą, że to stało się faktem i w to że są u siebie, w tak nowoczesnym i przyjaznym budynku. W październiku będziemy obchodzić jubileusz 70-lecia placówki, a chyba najpiękniejszy prezent otrzymaliśmy już dziś’’ – mówiła nie kryjąc wzruszenia Beata Serbakowska dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych.

zdjecie

Cała inwestycja kosztowała ok. 2,6 mln złotych.

- ‘’Powodów do radości jest na pewno kilka. Budowa Sali wraz z zapleczem była ostatnim etapem inwestycji w tej szkole.  Mama nadzieję, że z efektu jest zadowolona Rada Pedagogiczna oraz będą rodzice i dzieci. Wszystko zostało wykonane w bardzo dobrym standardzie, bo pieniądze co prawda w budżecie są zawsze ważne, ale tym dzieciom i tym nauczycielom należało się to, co najlepsze’’ – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

zdjecie

W ostatnich pięciu lata Powiat Ostrowski zainwestował w tę placówkę ponad 4 mln zł. Powstało m.in. nowoczesne boisko, wymieniono okna, odrestaurowano i podświetlono elewację, przywrócono pierwotne wejście od ulicy, wykonano podjazd dla niepełnosprawnych, bezpieczną windę, a ostatnim elementem była właśnie oczekiwana sala sportowa i widowiskowa.

zdjecie

zdjecie

- „Jesteśmy świetnym zespołem i mamy wspaniałe osiągnięcia i wiele do zaoferowania, ale żal było patrzeć na nasze warunki. Stara tak zwana sala gimnastyczna miała 50 metrów kwadratowych i taki stan rzeczy trwał pół wieku. Jakiekolwiek święta czy uroczystości, a nawet posiedzenia rad pedagogicznych musieliśmy organizować na zewnątrz lub w innych palcówkach. A przecież dzieci niepełnosprawne kochają wychowanie fizyczne, taniec, wszystko co ich rozwija. Mają takie same potrzeby. Teraz jesteśmy szczęśliwi’’ – powiedziała B. Serbakowska.

W nowym budynku znajduje się sala sportowa z pełnym zapleczem o powierzchni 150 m kwadratowych, zaplecze socjalne wraz z prysznicami także dla osób na wózkach, gabinety m.in. logopedyczne i dla dzieci autystycznych oraz w pełni wyposażona i komfortowa sala widowiskowo-konferencyjna (m.in. w magiczne dywany) wraz z zapleczem. Obiekt jest dostępny dla niepełnosprawnych.

zdjecie

zdjecie

Zespołowi Szkół Specjalnych podlega ponad 250 dzieci, które w zależności od stopnia upośledzenia uczestniczą w różnej formie zajęć edukacyjnych.

Podczas uroczystości otwarcia obiektu z rąk Starosty P. Rajskiego, Przewodniczącego Rady Andrzeja Leraczyka i Wicestarosty Romana Pacholczyka specjalne podziękowania za zaangażowanie tej inwestycji odebrali: Beata Serbakowska dyrektor szkoły, Marek Stankiewicz główny wykonawca oraz Paweł Orleański autor projektu.

Dodał(a): Janusz Grzesiak
Odwiedzin: 383