strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Nowy SOR pnie się do góry
21 września 2017 roku

Nowy SOR pnie się do góry

W dniu 21 września 2017 r. odbyło się wmurowanie symbolicznego kamienia węgielnego pod rozbudowywany Szpitalny Oddział Ratunkowy w ostrowskim szpitalu z pierwszą w regionie częścią dedykowaną dzieciom i młodzieży. Inwestycja warta ponad 5,5 mln zł zostanie zakończona i oddana do użytku w połowie przyszłego roku.  

zdjecie

W 2001 r. na bazie Oddziału Przyjęć i Pomocy Doraźnej powstał w ostrowskim szpitalu Zakład Ratownictwa Medycznego, którego kierownikiem został dr Marek Fułek, nestor medycyny ratunkowej. Nazwa Szpitalny Oddział Ratunkowy pojawiała się po kolejnym przekształceniu jednostki. W 2008 r. przy wsparciu środków unijnych oddział został gruntowanie przebudowany, zmodernizowany i wyposażony w sprzęt. Dziś SOR to jedno z najbardziej obleganych przez pacjentów miejsc w ostrowskim szpitalu i miejsce pierwszego kontaktu dla wielu pacjentów.

zdjecie

- ‘’W 2016 r. na SOR trafiło tu ponad 26 tys. pacjentów. W pierwszym półroczu 2017 było już 14 tys. osób. Ta skala i przyrost pokazuje potrzebę zwiększenia powierzchni oddziału i doposażenia w sprzęt medyczny’’ – powiedział Dariusz Bierła Dyrektor ostrowskiego szpitala.

Cała inwestycja kosztować będzie ponad 5,5 mln zł, ale na podkreślenie zasługuje fakt, że udało się pozyskać środki unijne w wysokości ok. 3,3 mln zł.

zdjecie

- ‘’Sukcesem tej inwestycji jest właśnie to, że udało się pozyskać znaczące środki zewnętrzne. Kiedy myślę, że już w połowie przyszłego roku uda się oddać pacjentom to miejsce to serce się raduje. To kolejna nasza inwestycja. Przyjdzie czas, że pokażemy jak wiele milionów udało się już zainwestować w ostrowski szpital. Zawsze podkreślam, że dzieje się tak przy wsparciu całej Rady Powiatu, wszystkich radnych, za co teraz im dziękuję’’ – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

zdjecie

W wyniku realizacji projektu nastąpi zwiększenie liczby stanowisk wstępnej intensywnej terapii dla osób dorosłych z 2 do 5, utworzenie 2 nowych stanowisk wstępnej intensywnej terapii dla dzieci i młodzieży oraz zwiększenie liczby stanowisk w obszarze obserwacyjnym z 6 do 8. W ramach projektu powstaną również 2 nowe gabinety konsultacyjne.

Ze względu na szybko rozwijającą się działalność Oddziału Pediatrycznego, Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dzieci oraz Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej z Pododdziałem Leczenia Oparzeń zaszła konieczność wyodrębnienia w strukturach SOR obszaru dedykowanego wyłącznie dla dzieci w stanie zagrożenia życia i zdrowia, głównie dzieci z urazami wielonarządowymi, oparzeniami, ciężkimi niewydolnościami układu krążenia i oddychania.

zdjecie

Projekt obejmuje utworzenie 2-łóżkowego obszaru wstępnej intensywnej terapii dla dzieci i młodzieży. Każde z tych dzieci trafi na obszar wstępnej intensywnej terapii dla dzieci Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Po wstępnej diagnostyce i ustabilizowaniu funkcji życiowych dzieci te trafią następnie na właściwe do schorzenia oddziały szpitalne.

zdjecie

Po podpisaniu uroczystego wmurowania aktu erekcyjnego dokonali: Posłowie na Sejm Tomasz Ławniczak i Jarosław Urbaniak, Starosta Ostrowski Paweł Rajski, Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego Andrzej Leraczyk, Wicestarosta Roman Pacholczych, Dyrektor Szpitala Dariusz Bierła, Zastępca Dyrektora Piotr Skoczylas oraz Lucyna Szymankiewicz Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Pielęgniarstwa Ratunkowego Oddziałowa SOR.

Dodał(a): Biuro Promocji
Odwiedzin: 307