strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Tragiczny bilans wichury
6 października 2017 roku

Tragiczny bilans wichury

Kilkadziesiąt uszkodzonych budynków, setki zniszczonych drzew, ale także śmiertelną ofiarę wśród ludzi to tragiczny bilans Orkanu Ksawery, który przetoczył się nad Powiatem Ostrowskim.

zdjecie

Mimo, że nasz region doświadczył już podobnych zdarzeń losowych w miesiącach wakacyjnych, uderzenie Ksawerego było najbardziej dotkliwe biorąc pod uwagę zarówno jeśli chodzi o ilość jak i rodzaj zdarzeń. W piątek 6 października 2017 r. w Komendzie PSP w Ostrowie odbyło się posiedzenie Sztabu Zarządzania Kryzysowego z udziałem szefów służb, ale także szefów Jednostek Samorządu Terytorialnego.

zdjecie

- ‘’Na godz. 9.30 bilans różnych zdarzeń zgłoszonych do służb ratunkowych wynosił 206, z tego ok. 40 dotyczy budynków mieszkalnych, są to zerwane lub uszkodzone dachy. Działania prowadzone były przez jednostki PSP i OSP, a w likwidacji ściśle współdziałamy ze strukturami Zarządzania Kryzysowego w zakresie wykorzystania sprzętu, ale także wsparcia w zakresie wydawania poszkodowanym plandek’’ – powiedział Roman Matecki, zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie.

zdjecie

Z kilkunastu domów zerwane zostały dachy. Jedno z najtragiczniejszych zdarzeń miało miejsce na terenie Gminy Raszków, gdzie w wyniku zawalenia się komina budynek został zniszczony i nie nadawał się do zamieszkania.

Ogółem w akcji zaangażowanych było ok. 500 strażaków z formacji ochotniczych i zawodowych, a jak przewidywali strażacy, liczba zdarzeń mogła jeszcze ulec zmianie, tym bardziej, że jako ostatnie spływały raporty z Gminy Sośnie, jednej z najbardziej poszkodowanych gmin.

zdjecie

Bardzo tragiczne żniwo wichura zebrała wśród mieszkańców powiatu oraz interweniujących strażaków.

– ‘’Do szpitala w Ostrowie przywieziono trzech poszkodowanych przez nawałnicę. Była wśród nich 59-letnia kobieta przywieziona z  rozległym urazem czaszkowo mózgowym, która zmarła w nocy. Do szpitala trafił również 83-lenti mężczyzna, którzy w trakcie jazdy samochodem został uderzony konarem i z urazem kręgosłupa przebywa na chirurgii ogólnej. Hospitalizowany został także funkcjonariusz PSP, 24-letni mężczyzna, który doznał wielonarządowego urazu podczas usuwania skutków nawałnicy. Te dwie osoby, są w stanie średnim pod opieką lekarzy i czeka je wielotygodniowy pobyt w szpitalu’’ – powiedział Dariusz Bierła dyrektor ostrowskiego szpitala.

zdjecie

Wiatr łamiący drzewa dokonał spustoszeń nie tylko w drzewostanie, ale także sieciach energetycznych. – ‘’Właśnie brak energii był największym problemem dla wielu mieszkańców. W zależności od gminy prądu nie miało od 10 do 90 proc. gospodarstw domowych. Podczas telekonferencji z Wojewodą Wielkopolskim będziemy rozmawiać, aby te uszkodzenia zostały jak najszybciej naprawione oraz interweniować w sprawie jak najszybszego uruchomienia środków z puli rządowej na usuwanie skutków nawałnic’’ – powiedział Roman Pacholczyk Wicestarosta Ostrowski.

zdjecie

Swój udział w zabezpieczaniu skutków nawałnicy miała także policja. Ponad 20 funkcjonariuszy zabezpieczało najbardziej newralgiczne miejsca stwarzające zagrożenie dla życia i zdrowia, pw. były to zerwane linie energetyczne.

 

Dodał(a): Janusz Grzesiak
Odwiedzin: 303