strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Nowoczesne ramię na Ortopedii
12 października 2017 roku

Nowoczesne ramię na Ortopedii

Oddział Ortopedii w ostrowskim szpitalu wzbogacił się o najnowszej generacji śródoperacyjny aparat rentgenowski z ramieniem C. Jak mówił doktor Mirosław Falis jest to sprzęt z najwyższej półki, godny najlepszych klinik zagranicznych i krajowych, który zwiększy komfort pracy chirurga i bezpieczeństwo pacjenta.

Nowy sprzęt zaprezentowano dziennikarzom 11 października 2017r. na Bloku Operacyjnym ostrowskiego szpitala. Ramię C oficjalnie przekazał: Starosta Ostrowski Paweł Rajski, Wicestarosta Roman Pacholczyk, dyrektor ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim Dariusz Bierła i z-ca dyrektora ds. Ekonomiczno-Finansowych Piotr Skoczylas głównym beneficjentom czyli zespołowi pracującemu pod kierunkiem dra n. med. Mirosława Falisa.

zdjecie

Na zdjęciu od lewej: dr n. med. Mirosław Falis, lek. Krystian Pyszel, lek. Marcin Bęcki, lek. Karol Palczewski.

- Korzyść dla chirurgów jest ewidentna, ponieważ cięcie operacyjne może być zdecydowanie mniejsze, resztę pokaże nam aparat. Możemy śródoperacyjnie skontrolować jakość tego co zrobimy. Wszystkie nasze kroki mogą być zarchiwizowane, możemy z tego materiału korzystać, analizować go. Dla pacjenta jest to niebywała korzyść w szybkości powrotu do zdrowia. Nie bez znaczenia jest tez zmniejszenie stopnia napromieniowania zarówno pacjenta jak i personelu - wyjaśnia dr n. med. Mirosław Falis, kierownik Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu.

zdjecie

Choć konfiguracja sprzętu jest przeznaczona typowo do operacji ortopedycznych, aparat można wykorzystywać również w innego typu zabiegach.

- „Dzięki ramieniu C, które obejmuje operowaną okolicę możemy podczas operacji wykonać zdjęcia rentgenowskie w wielu płaszczyznach. Jest to obraz cyfrowy, dlatego możemy go dodatkowo obrabiać i dokładnie przeanalizować. Możemy nagrywać filmy Tego typu sprzęt wykorzystywany jest w 2/3 operacji jakie wykonujemy na oddziale, a rocznie jest ich ok 1.500” - dodaje M. Falis.

Jak podkreślił kierownik Oddziału poprzedni aparat funkcjonował kilkanaście lat i nie spełniał standardów nowoczesnej medycyny. Nowe „ramię C” rozpocznie pracę w ciągu najbliższych dni, ponieważ personel przeszedł już odpowiednie szkolenie w zakresie obsługi.

zdjecie

Wartość zakupu to ok. 300.000 zł. Środki na ten cel pochodziły z budżetu Powiatu Ostrowskiego oraz szpitala.

- „To kolejny dowód na to, że władze powiatu są zainteresowane nie tylko inwestycjami w obiekty, ale również tym, aby nasza kadra, bardzo dobra kadra medyczna mogła pracować na sprzęcie najnowszej generacji. W przypadku ramienia C to nam się udało. Do ostrowskiego szpitala trafił sprzęt, który będzie bardzo dobrze służył pacjentom” – powiedział Starosta Ostrowski Paweł Rajski – „Mamy dobry zespół lekarzy, coraz lepszy sprzęt i zdaje się zaczyna to dostrzegać NFZ, bo zaczyna rosnąć kontrakt dla Oddziału Ortopedycznego!”

zdjecie

Zwiększenie kontraktu z NFZ to dobra wiadomość również dla pacjentów. Jak podkreślił M. Falis powinno się to stopniowo przekładać na zmniejszenie kolejek oczekujących m.in. na wykonanie endoprotez, bo możliwości wykonywania zabiegów są duże. Obecnie Oddział posiada 30 łóżek a pracuje na nim ośmiu lekarzy, z których sześciu po specjalizacji II stopnia, dwóch w trakcie specjalizacji, dwóch magistrów rehabilitacji i ok.20 osób personelu pomocniczego.

Odwiedzin: 337