Inauguracja Roku Chopinowskiego w ZSM
W poniedziałek, 1 marca br. w Zespole Szkół Muzycznych im Krzysztofa Komedy - Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim odbyła się Inauguracja Roku Chopinowskiego. W uroczystym koncercie udział wzięli: starosta ostrowski, Włodzimierz Jędrzejak oraz wicestarosta, Krzysztof Rasiak.
1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli urodził się Fryderyk Franciszek Chopin najwybitniejszy polski kompozytor, wybitny pianista oraz przedstawiciel muzyki okresu romantyzmu. Dlatego też, w 200 rocznicę urodzin w Zespole Szkół Muzycznych odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Chopinowskiego.
Na uroczystość zostali zaproszeni: starosta ostrowski, Włodzimierza Jędrzejak, wicestarosta ostrowski, Krzysztof Rasiak, członkowie rady rodziców, grono pedagogiczne oraz uczniowie ZSM.
Jest to wyjątkowy dzień w historii muzyki na całym świecie. 200 lat temu na świat przyszedł człowiek, który dał pokoleniom tym, którzy tworzą muzykę coś niepowtarzalnego i jedynego, czyli „inspirację”. Nie jest wielką sztuką odtworzyć coś, wykonać i do końca się tego nauczyć. Marzeniem wielu muzyków jest być muzykiem kompletnym, czyli kompozytorem, twórcą, odtwórcą i wykonawcą. Takich ludzi w historii muzyki jak Fryderyk Chopin jest niewiele. Dlatego, cieszymy się, że młodzi wykonawcy mogą Jego muzykę odtwarzać pod okiem tak znakomitych pedagogów, jakich mamy w naszej szkole. Cieszę się bardzo, że nasza szkoła wychowuje w duchu poszanowania muzyki i tradycji - mówi Robert Matuszewski, dyrektor ZSM w Ostrowie Wielkopolskim.
W imieniu Zarządu Powiatu Ostrowskiego starosta ostrowski, Włodzimierz Jędrzejak oraz wicestarosta, Krzysztof Rasiak przekazali na ręce dyrektora szkoły muzycznej, Roberta Matuszewskiego portret Fryderyka Chopina autorstwa Rafała Olbińskiego.
Podczas koncertu dyplom i gratulacje z rąk starosty ostrowskiego odebrał także Wojciech Michno laureat Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego - „Patri Patrie” poświęconemu Janowi Pawłowi II.
Z wielką radością i satysfakcją przyjęliśmy wiadomość o wspaniałym sukcesie Wojtka. Skomponowany przez Niego utwór „Modlitwa o wysłuchanie” na orkiestrę i chór żeński został uznany za najciekawszą i najlepszą kompozycję. To ogromne osiągnięcie, tym bardziej, że spośród 24 kompozycji tylko dwie zostały nagrodzone. Jesteśmy dumni z sukcesu Wojtka. Słowa uznania i podziwu kierujemy także w stronę opiekunów i wykładowców, którzy potrafili wychować tak wrażliwego człowieka i artystę. Szczególne podziękowania należą się prof. Andrzejowi Henrykowi Bączykowi, któremu ostrowska szkoła muzyczna zawdzięcza wielu utalentowanych, młodych kompozytorów - mówi Włodzimierz Jędrzejak, starosta ostrowski.
O wrażeniach ze zmagań konkursowych opowiedział również Wojciech Michno, uczeń ZSM w Ostrowie Wielkopolskim.
Konkurs ten odbył się już po raz kolejny, ale to była jego pierwsza międzynarodowa edycja. Dlatego tym bardziej się cieszę z sukcesu, jaki osiągnąłem. Podczas finału zdecydowałem się na skład wokalno-instrumentalny, czyli wystąpienie chóru żeńskiego oraz orkiestry kameralnej. Udział w tym prestiżowym konkursie pokazał mi, co muszę jeszcze poprawić, a co już osiągnąłem - mówi Wojciech Michno, uczeń ZSM w Ostrowie Wielkopolskim.
Rok 2010 w powiecie ostrowskim będzie obfitował w wydarzenia kulturalne związane z postacią Fryderyka Chopina.
Rok Chopinowski w szkole muzycznej przybierał będzie rożne formy. Już 25 marca wspólnie z IV Liceum Ogólnokształcącym odbędzie się koncert, w którym wystąpią chóry i uczniowie z naszej szkoły. Zaplanowany jest również koncert, który odbędzie się najprawdopodobniej w Kinie „Komeda” w połowie czerwca, w trakcie, którego zaprezentujemy dorobek naszych nauczycieli i uczniów. Zaplanowaliśmy też szereg innych działań związanych z takimi dziedzinami jak poezja, plastyka czy działania mające na celu wędrówkę śladami kompozytora Fryderyka Chopina. Planujemy zorganizować również wycieczki do Warszawy, Żelazowej Woli czy Antonina. Na pewno będzie wiele okazji, aby naszej młodzieży przybliżyć dokonania tego wielkiego kompozytora i pianisty - wyjaśnia Robert Matuszewski, dyrektor ZSM w Ostrowie Wielkopolskim.
W trakcie uroczystości rozstrzygnięto również konkurs z wiedzy o Fryderyku Chopinie, który został przygotowany z myślą o najmłodszych uczniach. W sumie wzięło w nim udział ponad 70 osób.
Konkurs podzielony został na dwa etapy. W pierwszym etapie uczniowie musieli rozwiązać test z wiedzy o życiu Fryderyka Chopina. Natomiast do drugiego etapu przeszło 19 uczniów, którzy musieli wykazać się znajomością twórczości Chopina oraz wiedzą praktyczną, ponieważ trzeba było rozpoznać jego utwory - mówi Andrzej Henryk Bączyk, nauczyciel ZSM.
Inicjatorem i zarazem organizatorem Inauguracji Roku Chopinowskiego oraz Szkolnego Konkursu wiedzy o Fryderyku Chopinie był Andrzej Henryk Bączyk. Uroczystość poprowadziły:Aleksandra Tomaszewska- Bączyk oraz uczennica Julia Jaszczyk.Scenografięwykonała Beata Kieliba.
Lista laureatów szkolnego konkursu z wiedzy Fryderyku Chopinie
- Bilska Kinga
- Zuchowski Piotr
- Bączyk Anna
- Bella Eryk
- Sołtysiak Maria
- Rubach Jacek
- Falis Michał
- Idzior Weronika
- Dobrzyńska Antonina
- Cempel Marta
- Magaj Iga
- Lepka Karolina
- Marciniak Piotr
- Mazur Mariusz
- Skórzybót Tomasz
- Szczepaniak Aneta
- Matuszczak Filip
- Janoś Wiktoria
- Sandecka Kinga