Dwie nowe szkoły w Ostrowie
Od 1 września swoją działalność rozpocznie VI Liceum Ogólnokształcące przy Zespole Szkół Technicznych oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla Dorosłych w Zespole Szkół Transportowo-Elektrycznych CKU w Ostrowie Wielkopolskim. Głównym celem powstania tych dwóch szkół jest aktualna sytuacja na rynku pracy w powiecie ostrowskim.
W poniedziałek, 1 marca br. Rada Powiatu Ostrowskiego podjęła uchwałę o utworzeniu VI Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Technicznych przy ulicy Poznańskiej oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej dla Dorosłych w Zespole Szkół Transportowo-Elektrycznych CKU przy ulicy Kantaka w Ostrowie Wielkopolskim.
W Zasadniczej Szkole Zawodowej dla Dorosłych nauka odbywać się będzie w systemie zaocznym. Oferta szkoły adresowana jest nie tylko do osób bezrobotnych, ale także dla pracujących i młodzieży, która posiada wykształcenie podstawowe.
System nauki sobotnio-niedzielny umożliwi słuchaczom na poszukiwanie pracy lub aktywność zawodową w ciągu tygodnia. Oferowane będzie kształcenie w zawodzie mechanik i elektromechanik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających oraz elektryk. Szkolenie praktyczne odbywać się będzie w Warsztatach Szkolnych ZST-E CKU.
Do szkoły będą mogli uczęszczać nie tylko dorośli, ale i w szczególnych przypadkach osoby, które nie ukończyły osiemnastego roku życia. Młodociani będą mieli dwie możliwości: naukę praktyczną w szkolnych warsztatach lub przygotowanie zawodowe w zakładach rzemieślniczych. Likwidacja przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w 2007 roku systemu uzyskiwania kwalifikacji zawodowych poprzez egzaminy eksternistyczne spowodowało, że osoby, które przerwały naukę w publicznej szkole ponadgimnazjalnej, nie miały możliwości zdobycia kwalifikacji zawodowych. W obecnym systemie edukacji do szkoły ponadgimnazjalnej dla młodzieży nie można zapisać osoby pełnoletniej. Wykluczeni są zatem ci, których edukacja w gimnazjum zaczęła się o rok później i trwała o rok dłużej. Z dorosłymi nie chcą także podpisywać umowy o przygotowanie zawodowe izby rzemiosł - wyjaśnia Marek Wojtasz, dyrektor ZST-E CKU w Ostrowie Wielkopolskim.
Z danych statystycznych Powiatowego Urzędu Pracy wynika, że w ostatnich kilku latach od 18% do 20 % wszystkich rejestrowanych bezrobotnych w powiecie ostrowskim nie posiadało wykształcenia ponadgimnazjalnego i jakichkolwiek kwalifikacji zawodowych. Podobna sytuacja jest w powiatach ościennych.
Powstanie szkoły zawodowej jest kolejnym systemowym przedsięwzięciem mającym przeciwdziałać bezrobociu i wykluczeniu społecznemu poprzez oferowanie zdobycia kwalifikacji osobom zagrożonym tymi dramatycznymi sytuacjami. Wcześniej działania takie podjął Powiatowy Urząd Pracy oferując bezrobotnym bez kwalifikacji praktyczną naukę zawodu w niektórych współpracujących zakładach - mówi Krzysztof Rasiak, wicestarosta ostrowski.
Zasadnicza Szkoła Zawodowa dopełni dotychczasową ofertę edukacyjną dla dorosłych w ZST-E. Funkcjonują już tam liceum ogólnokształcące, technikum i liceum uzupełniające oraz szkoła policealna. Kształcenie we wszystkich tych szkołach ma formę zaoczną.
Ponadto w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim przy ulicy Poznańskiej zacznie funkcjonować VI Liceum Ogólnokształcące o kierunku politechnicznym.
Młodzież w naszym liceum będziemy przygotowywać zwłaszcza pod kątem automatyki i elektroniki. Program edukacyjny przewiduje również rozszerzone zajęcia z informatyki. matematyki, fizyki, a także dodatkowe ćwiczenia z: grafiki komputerowej, obsługi maszyn CNC, robotów przemysłowych czy projektowania układów elektronicznych - wyjaśnia Eugeniusz Namysł, dyrektor ZST w Ostrowie Wielkopolskim.
Uczniowie VI Liceum będą mogli zostać wolnymi słuchaczami Politechniki Łódzkiej by przekonać się czy chcą studiować na kierunku inżynieryjnym.