XI Targi Edukacyjne Powiatu Ostrowskiego
To już jedenasta edycja, a chętnych do zaprezentowania oferty i samych zwiedzających nie brakuje. W miniony piątek i sobotę, czyli 12 i 13 marca na terenie Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskich odbyły się XI Targi Edukacyjne „Edukacja drogą do sukcesu”.
Jak co roku organizatorami XI Targów Edukacyjnych w Ostrowie Wielkopolskim był Powiat Ostrowski, Stowarzyszenie Pomocy Społeczności Lokalnej „Prometeusz” oraz Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. Patronat medialny nad imprezą objęli: tygodnik „Nasz Rynek”, Radio „Centrum” i Telewizja Kablowa „Proart”. Jedenasta edycja odbyła się pod hasłem „Edukacja drogą do sukcesu”.
Myślę, że w ciągu tych lat, formuła Targów czyli prowadzenia przez szkoły akcji informacyjnej i promocyjnej sprawdziła się. Targi Edukacyjne, to też takie małe święto edukacji powiatu ostrowskiego. Swoją ofertę prezentują tutaj wszystkie szkoły ponadgimnazjalne, dla których organem prowadzącym jest powiat ostrowski, ale nie tylko. Poza szkołami mamy tu również wszystkie jednostki kulturalno-oświatowe, wszystkie firmy, które pracują na rzecz oświaty na terenie powiatu ostrowskiego, jak i poza nim. Ponadto szkoły policealne i wyższe uczelnie z regionu. W tym roku po raz pierwszy Targi zorganizowaliśmy w piątek i sobotę, a nie jak dotychczas w sobotę i niedzielę. Zmieniliśmy formułę po to, by ułatwić gimnazjalistom spoza Ostrowa dotarcie do miasta, bo to do nich w głównej mierze skierowana jest ta inicjatywa. Piątek to dzień, w którym kursują wszystkie środki komunikacji, co pozwala lepiej zorganizować dojazd. W sobotę i niedzielę problem dojazdu staje się często barierą nie do przeskoczenia - mówi Krzysztof Rasiak, wicestarosta ostrowski.
W sumie zaprezentowało się około 50 różnych wystawców: szkół wyższych, policealnych, ponadgimnazjalnych i gimnazjów, a także placówek oświatowych, ośrodków wychowawczych, szkół językowych, instytucji rynku pracy i firm wydawniczych. Swoje stoisko miał również Urząd Pracy, Wojskowa Komenda Uzupełnień, Związek Harcerstwa Polskiego „Hufiec”, Ochotniczy Hufiec Pracy oraz firmy współpracujące ze szkołami. Wystawcy pochodzili głównie z Ostrowa Wielkopolskiego, ale byli również goście z Kalisza, Jarocina i Łodzi. Bogata oferta miała przełożenie na liczbę zwiedzających, szacuje się, że w ciągu dwóch dni, 12 i 13 marca Targi odwiedziło około 3 tysiące osób.
Powierzchnia targowa obejmuje aulę, salę gimnastyczną i kilka sal wystawowych, w których odbywają się warsztaty. Targi organizujemy po to, by przybliżyć młodzież do życiowego sukcesu, do kariery zawodowej, aby ułatwić wybór odpowiedniej szkoły. Myślę, że powinien się zmienić trend z liceów ogólnokształcących na szkoły techniczne, bo tak naprawdę w tej chwili w kraju brakuje 100.000 inżynierów. Nasza szkoła stawia na przede wszystkim na rozwój mechatroniki. Nasze stanowisko jest zrobotyzowane, mamy w sumie 5 robotów: 2 elektroniczne typu lego, 2 roboty sumo, a także robot skonstruowany przez naszych uczniów - wyjaśnia Eugeniusz Namysł, dyrektor Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim.
Tegoroczna edycja Targów Edukacyjnych miała szczególną formę, w tym roku dziesięciolecie działalności świętował jeden z organizatorów. W tym roku Stowarzyszenie „Prometeusz” wraz z Agencją Rynku Rolnego i Wielkopolską Izbą Rolniczą na swoim stoisku promowało zdrowy tryb życia częstując jabłkami i gorącym kakao. Tym samym Stowarzyszenie wpisało się w Narodowy Program „Warzywa i owoce w szkołach” oraz akcję promującą mleko „Pij mleko, jesteś wielki”. Z okazji Jubileuszu zorganizowano wśród uczestników Targów loterię, w której nagrodą był notebook. Jedenasta edycja Targów była okazją do wspomnień:
Jedenaście lat temu byliśmy na targach edukacyjnych w Poznaniu, które odbywały się tam po raz drugi, odwiedziliśmy też pierwszą edycję targów we Wrocławiu, dowiedzieliśmy się, że tego typu imprezy organizowane są w Warszawie i stwierdziliśmy, że w Ostrowie też można coś takiego zrobić. Okazuje się Targi się przyjęły, obecnie nie musimy nikogo zachęcać do udziału, placówki same się zgłaszają, bo czują potrzebę pokazania się na zewnątrz. Impreza ewaluuje, łączymy się z rynkiem pracy, wychodzimy na przeciw Ministerstwu Edukacji, które integruje szkolnictwo zawodowe z rynkiem pracy. W związku z tym, zaplanowaliśmy w ramach targów konferencję pod nazwą „Wykształceni Wielkopolanie”, która ma na celu promowanie ustawicznego kształcenia. Zmiany, które wokół nas się dokonują powodują, że musimy się ciągle uczyć, nawet pracując w jednym zawodzie nowe technologie wymuszają na nas dokształcanie - wyjaśnia Piotr Walkowski, Poseł na Sejm RP i jednocześnie prezes Stowarzyszenia Pomocy Społeczności Lokalnej „Prometeusz”.
Na konferencji „Wykształceni Wielkopolanie” za model posłużyła Gmina Ostrów Wielkopolski. Prelegentami oprócz Piotra Walkowskiego, był Przewodniczący Rady Gminy Piotr Śniegowski oraz wokalista Piotr Dymała. Swoją ofertę przedstawił przedstawiciel Wyższej Szkoły Zawodowej „Kadry dla Europy”.
Tegoroczne targi przyciągnęły wiele osobistości. W inauguracji uczestniczyli między innymi Poseł na Sejm RP Józef Racki, Wicewojewoda Wielkopolski Przemysław Pacia, Hanna Rajcic-Mergler Wicekurator Oświaty w Poznaniu, radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Barbara Nowak, szefowa Biura Poselskiego Andrzeja Grzyba, a ponadto przedstawiciele lokalnego samorządu powiatowego i gminnego, powiatowych instytucji i urzędów. Uroczystego otwarcia dokonali wspólnie: Włodzimierz Jędrzejak starosta ostrowski i Piotr Walkowski, prezes Stowarzyszenia „Prometeusz”. Jak się okazuje Targi Edukacyjne Powiatu Ostrowskiego cieszą się uznaniem również poza jego granicami.
Zawsze lepiej jest, kiedy to młodzież zachęca młodzież. Z własnego doświadczenia wiem, że nakłanianie do nauki przez osoby dorosłe zazwyczaj mija się z celem. Tutaj młodzież zachęca, pokazując jakie są możliwości, jak wygląda nauka i jakie perspektywy zdobycia pracy. W Ostrowie jestem po raz trzeci, a nie przypominam sobie abym, trzy razy pod rząd był obecny na jakiejś innej imprezie cyklicznej. Poza tym cieszy mnie to, że jest tutaj tak liczna reprezentacja administracji rządowej - mówi Przemysław Pacia, Wicewojewoda Wielkopolski.
Co roku Targom towarzyszą seminaria oraz warsztaty metodyczne dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Ponadto na miejscu młodzież może uzyskać profesjonalną poradę, co do wyboru dalszej drogi edukacyjnej. Stałymi punktami programu są występy zespołów muzycznych i tanecznych z prezentujących się tutaj szkół i placówek oraz konkurs na najciekawsze stoisko targowe. W tym roku w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjów, ośrodków szkolno-wychowawczych i placówek kulturalno-oświatowych największe uznanie zdobyło stoisko przygotowane przez Zespół Szkół Usługowych w Ostrowie Wielkopolskim. Główną nagrodą jest miesięczna reklama szkoły na ekranie świetlnym w centrum miasta ufundowana przez firmę MAG-Media. Ponadto trzem placówkom z Ostrowa Wielkopolskiego przyznano wyróżnienia: pierwsze - Zespołowi Szkół Muzycznych, drugie wyróżnienie - II Liceum Ogólnokształcącemu, natomiast trzecie - Zespołowi Szkół Ekonomicznych. W kategorii szkoły policealne i wyższe, wydawnictwa, biblioteki, firmy i instytucje związane z edukacją zwyciężyło Medyczne Studium Zawodowe w Ostrowie Wielkopolskim, natomiast I, II i III wyróżnienie uzyskały kolejno: Społeczna Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi, Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim oraz Związek Harcerstwa Polskiego „Hufiec”. Nagrody książkowe w postaci słowników ufundowała księgarnia językowa Polanglo.