Pompa ciepła u Elżbietanek
Wkrótce ruszy kolejny etap termomodernizacji budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety przy ul. Gimnazjalnej w Ostrowie. W tym roku w obiekcie, oprócz modernizacji instalacji grzewczej, zostanie zainstalowana pompa ciepła. Wartość całej inwestycji to ponad milion złotych. Starostwo Powiatowe przygotowało wniosek o dofinansowanie z UE w wysokości ponad 860 tysięcy złotych.
Przedmiotem projektu jest termomodernizacja wraz z modernizacją systemu grzewczego budynku Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Ostrowie Wielkopolskim. Projekt zgłoszono do Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 w ramach działania 3.2. i otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 867.334,26 złotych. Wartość całego zadania opiewa na kwotę 1.020.393,25 złotych, resztę stanowi wkład własny Ośrodka. Wniosek o dofinansowanie przygotował Wydział Integracji Europejskiej i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim.
Głównym zamierzeniem projektu jest ograniczenie emisji szkodliwych gazów i pyłów do atmosfery oraz zwiększenie efektywności energetycznej obiektu. Wprowadzone usprawnienia mają zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło przy jednoczesnym zwiększeniu sprawności układu zasilania ciepła. Prace związane z systemem grzewczym polegać będą na modernizacji instalacji centralnego ogrzewania oraz likwidacji dotychczasowego węzła cieplnego i zainstalowaniu pompy ciepła z automatyką pogodową. Pompa ciepła posłuży również do ogrzewania wody użytkowej, w związku z tym zmodernizowana zostanie również instalacja c.w.u. - wyjaśnia Jacek Szydłowski, naczelnik Wydziału Integracji Europejskiej i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim.
Warto podkreślić, że prace termomodernizacyjne zostały już wykonane i stanowią wkład własny Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w całość projektu. Zakres prac termomodernizacyjnych obejmował wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, ocieplenie ścian zewnętrznych wraz z doborem kolorystyki elewacji oraz modernizację systemu wentylacji. Ponadto obiekt dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Dotychczas ściany budynku wykazywały liczne mostki termiczne, drzwi i okna były nieszczelne, a system grzewczy przestarzały. W konsekwencji budynek generował duże straty energetyczne, a co za tym idzie wysokie koszty ogrzewania. Przyjęte zastosowania techniczne przyczynią się do znacznej poprawy efektywności energetycznej obiektu, znacznego obniżenia kosztów ogrzewania. Projekt przyniesie również wymierny efekt ekologiczny. Dzięki zmniejszeniu emisji gazów i pyłów do atmosfery poprawie ulegnie jakość powietrza w okolicy. Szacuje się, że ilość gazów i pyłów wprowadzanych rocznie do powietrza zmniejszy się nawet o 330 ton. Ma to szczególne znaczenie w przypadku obiektów takich jak Specjalny Ośrodek Wychowawczy, który zlokalizowany jest w centrum miasta, w zwartej zabudowie.
Projekt jest zgodny z celami WRPO 2007-2013 priorytet III. Środowisko przyrodnicze (cel główny: Poprawa stanu środowiska i racjonalne gospodarowanie zasobami przyrodniczymi regionu; cele szczegółowe: ochrona powietrza, zmniejszenie rozmiarów emisji zanieczyszczeń do środowiska, racjonalne gospodarowanie energią) i działanie 3.2 Infrastruktura przyjazna środowisku(cel działania; zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza regionie) Ponadto cele projektu są zbieżne ze Strategią Rozwoju Województwa Wielkopolskiego do roku 2020: pkt. 3.1 Cel strategiczny 1 - Dostosowanie przestrzeni do wyzwań XXI wieku, cel operacyjny 1.1. Poprawa stanu środowiska i racjonalne gospodarowanie zasobami przyrodniczymi (ograniczenie emisji substancji do atmosfery, zwiększenie udziału „energii czystej” w bilansie energetycznym, szczególnie poprzez eksploatację źródeł termalnych). Projekt jest zgodny z Planem Rozwoju Lokalnego Powiatu Ostrowskiego na lata 2007-2013 (punkt.2.5.3.powietrze atmosferyczne) a jego realizacja przyczyni się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń do powietrza.
Przypomnijmy, że Specjalny Ośrodek Wychowawczy funkcjonuje od roku 1881 i jest jedyną placówką na terenie Powiatu Ostrowskiego, która sprawuje całodobową opiekę nad dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie w stopniu lekkim i umiarkowanym, w wieku od 7 do 21 lat. W przeważającej większości wychowankami Ośrodka są dzieci i młodzież ze środowisk wiejskich, często zagrożonych ubóstwem i patologią. Obecnie w Ośrodku przebywa 80 wychowanków.