Damian Tondaś tuż za podium
W sobotę, 10 kwietnia w siedzibie Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji w Lublinie, zakończył się centralny finał XXXII Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej, organizowanej pod patronatem Głównego Geodety Kraju. Wysokie, IV miejsce zajął w nim Damian Tondaś - uczeń klasy G2 ostrowskiego ZSB-E. W zmaganiach trwających przez trzy dni wzięło udział 90 uczniów z 29 szkół z całej Polski.
W zestawieniu szkół najlepszy wynik uzyskało technikum Geodezyjne z Rzeszowa, które w przyszłym roku będzie gościło uczestników olimpiady. Na drugim miejscu uplasował się Zespół Szkół Budowlanych z Bydgoszczy, a trzecią lokatę zdobyli uczniowie z Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji z Lublina. W klasyfikacji drużynowej ZSB-E w Ostrowie Wielkopolskim znalazło się na 15 miejscu.
W pierwszym dniu imprezy uczestnicy musieli się uporać z testem oraz zadaniami pisemnymi. W ten sposób wyłoniono dziesiątkę finalistów turnieju indywidualnego. W drugim dniu odbyła się część praktyczna, którą stanowiły zadania terenowe wykonywane przez trzyosobowe zespoły. Przeprowadzono ją w celu wyłonienia zwycięzcy rywalizacji drużynowej. Trzeciego dnia, miał miejsce ostatni, najtrudniejszy etap olimpiady. Finaliści w liczbie dziesięciu odpowiadali przed audytorium złożonym z jury, nauczycieli i uczniów na pięć losowo wybranych pytań po jednym z zagadnień: prawo w geodezji, geodezja ogólna, fotogrametria, geodezja inżynieryjna, geodezja w gospodarce nieruchomościami - mówi Jarosław Maląg, nauczyciel ZSB-E w Ostrowie Wielkopolskim.
W rywalizacji wystartowała trójka uczniów ostrowskiego Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych: Agnieszka Klawińska, Sebastian Łuszczek (oboje z klasy G3), Damian Tondaś (G2). Opiekę nad nimi sprawował kierownik zajęć praktycznych, Maciej Sikora, a do występu przygotowali wszyscy nauczycieli przedmiotów geodezyjnych.
Zdecydowanie najlepiej spisał się Damian Tondaś, który w ostatecznym rozrachunku zajął doskonałe IV miejsce. W nagrodę otrzymał tytuł finalisty, nagrody rzeczowe, indeks na studia na uczelniach wyższych na kierunkach geodezyjno-kartograficznych oraz zwolnienie z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.
W zmaganiach trwających przez trzy dni począwszy od czwartku wzięło udział 90 uczniów z 29 szkół z całej Polski.