10 - lat Ostrowskiego Stowarzyszenia
W środę, 14 kwietnia w Klubie Nauczyciela w Ostrowie Wielkopolskim odbyła się uroczystość z okazji 10 - lecia Ostrowskiego Stowarzyszenia Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane. Swoją postawą budujecie most porozumienia prawdziwej więzi między światem ludzi sprawnych i sprawnych inaczej. Szczerze podziwiam zaangażowanie, z jakim wykonujecie codzienne, trudne obowiązki - mówił starosta ostrowski, Włodzimierz Jędrzejak.
Ostrowskie Stowarzyszenie Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane zostało wpisane do rejestru stowarzyszeń 22 maja 2000 roku. Od 27 września 2005 roku posiada Status Organizacji Pożytku Publicznego. Jest jednostką działającą na terenie Powiatu Ostrowskiego i miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Stowarzyszenie realizuje zadania statusowe w następujących zakresach: rehabilitacji, socjalizacji i integracji członków, udzielaniu pomocy osobom chorym neurologicznie. Oprócz tego Stowarzyszenie wydaje również kwartalnik „Razem Raźniej”.
Uroczysta Gala z okazji 10 - lecia Ostrowskiego Stowarzyszenia Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane odbyła się 14 kwietnia w Klubie Nauczyciela w Ostrowie Wielkopolskim. Jubileusz stał się doskonałą okazją do podsumowania dotychczasowej działalności Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie powstało w gorącej atmosferze reorganizacji i ustroju regionalnego Polski i wychodziło naprzeciw zapotrzebowaniu społecznemu. Osoby chore na Stwardnienie Rozsiane zamieszkujące powiat ostrowski, zdiagnozowane przez lekarzy specjalistów - neurologów, w większości samotnie szukały wtedy różnorodnej pomocy w procesie leczenia tego schorzenia. Dziś możemy z dumą stwierdzić, że dzięki naszemu uporowi, zrozumieniu osób bliskich, a także udzielonej pomocy przez władze samorządowe zrealizowaliśmy wiele zadań określonych w naszych planach i marzeniach. Pragniemy podziękować wszystkim członkom organów statutowych: założycielom, członkom zarządów i komisji rewizyjnych, członkom honorowym i wspierającym. Wyrażamy podziękowania władzom samorządowym Powiatu Ostrowskiego i miasta Ostrowa Wielkopolskiego, wszystkim naszym sojusznikom i przyjaciołom. Liczymy na dalsze wspieranie i codzienną pomoc, liczymy na zrozumienie, że chociaż nie dla wszystkich radośnie świeci słońce, to jednak jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni. Wszystkim uczestnikom obchodów Jubileuszu 10 - lecia Stowarzyszenia życzę dużo zdrowia i pomyślności w działalności zawodowej i społecznej oraz wszelkiego szczęścia w życiu osobistym - mówi Janina Rzeźnik, prezes Ostrowskiego Stowarzyszenia Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane.
Wśród zaproszonych gości nie zabrakło Włodzimierza Jędrzejaka, starosty ostrowskiego, który osobiście złożył gratulacje:
Z okazji Jubileuszu 10 - lecia Ostrowskiego Stowarzyszenia pragnę Pani Prezes oraz współpracownikom - złożyć najlepsze gratulacje i wyrazy uznania.
Cieszę się bardzo, że mogę się z Państwem spotykać od ośmiu lat. Swoją postawą budujecie most porozumienia prawdziwej więzi między światem ludzi sprawnych i sprawnych inaczej. Szczerze podziwiam zaangażowanie, z jakim wykonujecie codzienne, trudne obowiązki. Jestem przekonany, że praca z osobami ciężko doświadczonymi przez los jest dla was specjalną służbą, którą wykonujecie z poświęceniem i miłością. W tym wyjątkowym dniu pragnę podkreślić, że prezes Stowarzyszenia Janina Rzeźnik jest Człowiekiem Wielkiego Serca. Dzięki wytrwałości, życzliwości i ofiarności udało się Pani i współpracownikom stworzyć rodzinną i ciepłą atmosferę w Ostrowskim Stowarzyszeniu. Dla osób chorych są to wartości nie do przecenienia. Jestem dumny, że są w naszym powiecie osoby, które potrafią uszczęśliwiać innych. Z okazji Jubileuszu proszę przyjąć wyrazy uznania i szacunku oraz jak najlepsze życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności. Słowa uznania i szacunku kieruję również pod adresem wszystkich członków Stowarzyszenia, którzy wypełniają codzienne, trudne obowiązki.
Podczas obchodów Jubileuszu Prezes Stowarzyszenia Janina Rzeźnik wręczyła staroście ostrowskiemu, Włodzimierzowi Jędrzejakowi statuetkę oraz rzecznikowi prasowemu powiatu, Beacie Klimek dyplom Przyjaciela Niepełnosprawnych.
Najważniejszym wydarzeniem dla chorych na SM było otwarcie w 2008 roku w budynku IV Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina nowoczesnej sali korekcyjno - rehabilitacyjnej, a rok później podjazdu i platformy oraz szatni i toalety dla osób niepełnosprawnych. Od 2008 roku realizowany jest również projekt „Język migowy dla wszystkich”, w którym uczestniczą członkowie Stowarzyszenia oraz reprezentacji różnych placówek i instytucji. Warto podkreślić, że członkowie Stowarzyszenia biorą udział w zajęciach prowadzonych przez Ostrowski Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Przypomnijmy, że prezes Janina Rzeźnik otrzymała statuetkę „Przyjaciel Powiatu Ostrowskiego” w kategorii „Społecznik” za pracę na rzecz chorych na SM .
Podczas uroczystości uczczono minutą ciszy członków Stowarzyszenia, których już zabrakło: Hieronim Andraszczyk, Ryszard Maląg, Henryk Szymański, Danuta Żyłka, Marian Bizan, Elżbieta Pawlak, Sabina Iberhan, Jan Petrus, Teresa Niemiec, Zofia Słomian, Henryk Kurzawa, a także ofiary tragicznej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.