Młodzieżowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy
Zespół Szkół Technicznych będzie reprezentował powiat ostrowski na wojewódzkim szczeblu Młodzieżowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy. Zawody od 18 lat organizuje Polski Czerwony Krzyż. W piątek, 16 kwietnia nad zalewem „Piaski-Szczygliczka” w Ostrowie Wielkopolskim odbyły się eliminacje powiatowe.
To już XVIII edycja Młodzieżowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy organizowanych przez Polski Czerwony Krzyż dla szkół ponadgimnazjalnych. W piątek, 16 kwietnia nad zalewem „Piaski-Szczygliczka” w Ostrowie Wielkopolskim odbyły się eliminacje powiatowe. Patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem objął starosta ostrowski, Włodzimierz Jędrzejak.
Na terenie „Piasków-Szczygliczka” zorganizowaliśmy cztery różne stacje ratownicze oraz jedną stację - niespodziankę. Na każdej stacji drużyny muszą sobie poradzić z innym problemem. Zaaranżowaliśmy poparzenie podczas pikniku grill'owego, utratę przytomności kobiety ciężarnej, pogryzienie przez psa i atak epilepsji. Dodatkowo, w miejscu, w którym młodzież się tego nie spodziewa upozorowaliśmy upadek rowerzysty. Uczestnicy zawodów musza sami dostrzec, że przy wzniesieniu terenu leży ktoś poturbowany, a następnie odpowiednio zareagować. Chcemy wyczulić młodzież na to, aby w życiu codziennym zwracała uwagę na osoby, które mogą potrzebować pomocy. Tego typu zawody wynikają z przekonania, że najskuteczniejsze są ćwiczenia w terenie. Wiadomo, że w szkole młodzi ludzie uczą się teorii, ale nie zawsze jest możliwość sprawdzenia tej wiedzy w praktyce. Dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych jest to z pewnością sprawdzenie swoich umiejętności
i podsumowanie tego, czego się nauczyli - wyjaśnia Edmund Siwek przedstawiciel Zarządu Rejonowego PCK w Ostrowie Wielkopolskim.
W zaaranżowanych sytuacjach młodzież musiała przede wszystkim udzielić pierwszej pomocy: opatrzyć rany po oparzeniu i pogryzieniu, unieruchomić nadgarstek, rozpoznać uraz brzucha i żeber a także atak padaczki. Najtrudniejszym jednak zadaniem była resuscytacja kobiety ciężarnej. Młodzież musiała na fantomie wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca. Nie wszystkie drużyny wiedziały, że przywrócenie podstawowych funkcji życiowych u kobiety ciężarnej, należy przeprowadzić układając ją nieco na lewym boku. Właśnie to zadanie miało decydujące znaczenie przy ocenie zawodników. Oprócz udzielenia pomocy przedmedycznej od drużyn wymagano również odpowiedniego zabezpieczenia miejsca zdarzenia, odizolowania od osób postronnych, zaopiekowania się świadkami zdarzenia, którzy doznali szoku, zebrania wartościowych informacji oraz prawidłowego zgłoszenia wypadku służbom ratowniczym. Dodatkowo każdy zespół musiał uporać się z testem ogólnej wiedzy z zakresu pierwszej pomocy.
Młodzież w dzisiejszych zawodach mogła wykazać się wiedzą i umiejętnościami w praktycznym działaniu. W wielu zdarzeniach masowych mamy do czynienia z dużą liczbą osób pokrzywdzonych, którym w dużym stopniu można pomóc na miejscu. Właśnie w tej młodzieży upatrujemy rzesze młodych ludzi, którzy będą wspomagali siły medyczne. Powiat Ostrowski co roku dofinansowuje to przedsięwzięcie w ramach Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego - informuje Jerzy Garczarek, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim.
Warto podkreślić, że uczestnicy rywalizacji oceniani byli przez profesjonalistów: ratowników medycznych ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego ostrowskiego szpitala, zawodowych strażaków z Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim, którzy wyjeżdżają z pomocą do różnego typu zdarzeń. Jako osoby poszkodowane wystąpili również słuchacze Medycznego Studium Zawodowego w Ostrowie Wielkopolskim, którzy uczą się na kierunku: ratownik. W przygotowaniu zawodów wzięli udział także pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim.
Spośród 11 pięcioosobowych drużyn, które stanęły do rywalizacji bezkonkurencyjni okazali się uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim zdobywając 111 punktów. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Liceum Ogólnokształcącego Spółdzielni Oświatowej w Ostrowie Wielkopolskim uzyskując 105 punktów. Na trzeciej lokacie uplasowała się drużyna z Zespołu Szkół Usługowych w Ostrowie Wielkopolskim z dorobkiem 104 punktów. Na kolejnych miejscach znaleźli się: Zespół Szkół Ekonomicznych im. J. Gniazdowskiego w Ostrowie Wielkopolskim, I Liceum Ogólnokształcące im. ks. J. Kompałły i W. Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Ostrowie Wielkopolskim, IV Liceum Ogólnokształcące im. F. Chopina w Ostrowie Wielkopolskim, II Liceum Ogólnokształcące im. W. Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim, Liceum Ogólnokształcące Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim, Zespół Szkół Budowlano-Energetycznych w Ostrowie Wielkopolskim, Zespół Szkół Transportowo-Elektrycznych w Ostrowie Wielkopolskim.
Zwycięzca piątkowych zmagań będzie reprezentował powiat ostrowski na szczeblu wojewódzkim, który odbędzie się we Wrześni, w miesiącu maju. Laureatów I, II i III miejsca uhonorowano pamiątkowymi pucharami, wszystkie drużyny otrzymały w nagrodę podręczniki pierwszej pomocy i torby medyczne. Upominki w imieniu Starosty Ostrowskiego, Włodzimierza Jędrzejaka wręczył Jerzy Garczarek, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim.