Strażak zawsze rękę poda
W poniedziałek, 19 kwietnia w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim odbył się finał powiatowy XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego. W tym roku konkurs przebiegał pod hasłem „Wiatr, wypadek, ogień, woda - strażak zawsze rękę poda”. Do tegorocznego finału zgłoszono 54 prace plastyczne z placówek oświatowych z terenu powiatu ostrowskiego.
Organizatorem konkursu na etapie powiatowym był Wydział Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim przy współpracy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim.
Celem konkursu było zainteresowanie dzieci i młodzieży tematem bezpieczeństwa w obliczu różnego rodzaju zagrożeń. Konkurs promuje i poszerza wiedzę na temat działalności służb ratowniczych uczestniczących w usuwaniu skutków wypadków, pożarów oraz klęsk żywiołowych.
W imieniu starosty ostrowskiego, Włodzimierza Jędrzejaka dyplomy i nagrody wręczył sekretarz powiatu, Mirosław Rychlik.
Cieszę się bardzo, że konkurs ten jest tak popularny wśród dzieci i młodzieży. Widać, że dzieci musiały włożyć dużo pracy, aby mogła znaleźć uznanie w oczach jury. Myślę, że tego typu konkursy są przyjemne zarówno dla dzieci jak i młodzieży. Dobrą rzeczą jest, jeżeli dzieci od najmłodszych lat wiedzą, kiedy i gdzie w sytuacji zagrożenia zwrócić się o pomoc. Wiadomo, że straż pożarna pomaga w różnych sytuacjach nie tylko wtedy, kiedy wystąpi pożar. Gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu, a laureatom życzę powodzenia podczas eliminacji wojewódzkich - mówi Mirosław Rychlik, sekretarz powiatu.
Technika wykonania prac była dowolna, można więc było poruszyć ogromną przestrzeń swojej wyobraźni.
Zaskoczyło nas przede wszystkim to, że dzieci doskonale orientują się w zadaniach, które realizuje straż pożarna. Wiedza i wywiad edukacyjny tego typu konkursów jest bardzo ważny. Dzieci korzystają z wszechstronnej możliwości warsztatowej: malują, rysują, używają pasteli, a nawet tworzą grafiki, co sądzę, że jest zasługą nauczycieli prowadzących zajęcia - wyjaśnia Cezary Janiszewski, przewodniczący komisji konkursowej.
Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w wieku od 6 do 16 lat oraz do uczniów ze szkół specjalnych, wychowanków świetlic terapeutycznych i ośrodków terapii zajęciowej.
Sądzę, że warto organizować takie konkursy dla najmłodszych dzieci, ponieważ mogą się bardzo wiele nauczyć. Przy okazji tego konkursu razem z koleżanką przeprowadziłyśmy zajęcia pierwszej pomocy. Mam nadzieję, że dzięki temu dzieci będą potrafiły ułożyć osobę poszkodowaną w pozycji bocznej ustalonej oraz przeprowadzić resuscytację. Bardzo często również się zdarza, że to właśnie nasze najmłodsze pociechy dzwonią po pomoc. Z tego względu uczyłyśmy ich numerów telefonów alarmowych i tego w jaki sposób głosić dyspozytorowi zdarzenie - mówi Sylwia Paterek, nauczyciel nauczania początkowego w Szkole Podstawowej w Słaborowicach.
Zdarzają się przypadki, że otrzymujemy zgłoszenia od dzieci. Dyspozytor, który słyszy głos osoby niepełnoletniej ma obowiązek sprawdzić każde zdarzenie. Już po kilku zdaniach można rozpoznać, czy jest to żart, czy też autentyczne zdarzenie. Każde zgłoszenie jest traktowane poważnie i podejmowane są odpowiednie działania. Podczas rozmowy dyspozytor stara się uzyskać jak najwięcej informacji. Należy zapamiętać, że słuchawkę odkładamy dopiero wtedy, kiedy dyspozytor podziękuję i powie, że przyjął zgłoszenie - mówi Krzysztof Biernacki, naczelnik Wydziału Prewencji w KPPSP w Ostrowie Wielkopolskim.
Jury w składzie: przewodniczący Cezary Janiszewski, Andrzej Morta komendant Powiatowy PSP, Jerzy Garczarek i Jerzy Konkolewski (Starostwo Powiatowe) przyznało w poszczególnych kategoriach następujące miejsca:
I kategoria - grupa 6-8 lat
-
Ewa Piotr, Szkoła Podstawowa w Masanowie - opiekun Emila Biela,
-
Damian Borowski, Szkoła Podstawowa w Słaborowicach - opiekun Sylwia Paterek,
-
Hubert Zimniak, Szkoła Podstawowa w Jankowie Zaleśnym - opiekun Magdalena Szlachta.
II kategoria - grupa 9-12 lat
-
Aleksander Owaczarek, Szkoła Podstawowa w Strzyżewie - opiekun Helena Czubak,
-
Agnieszka Wróbel, Szkoła Podstawowa w Słaborowicach - opiekun Małgorzata Wierzbicka,
-
Emila Piaskowska, Szkoła Podstawowa w Sieroszewicach - opiekun Ilona
Mendykowska.
III kategoria - grupa 13-16 lat
-
Angelika Owczarek, Gimnazjum w Sieroszewicach - opiekun Ilona Mendykowska,
-
Anna Pastuszek, Gimnazjum w Sieroszewicach - opiekun Ilona Mendykowska,
-
Karol Zimny, Gimnazjum w Pogrzebowie - opiekun Zuzanna Nizio.
Prace finałowe zostaną przesłane na etap wojewódzki, który odbędzie się pod koniec kwietnia w Poznaniu.