Kolejny finalista
Bartosz Piórek, uczeń klasy III E1 Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim zajął IX miejsce w finale ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej EUROELEKTRA. Ogłoszenie wyników i podsumowanie olimpiady odbyło się w środę, 21 kwietnia w murach Uniwersytetu Technologiczno - Przyrodniczego w Bydgoszczy. W tegorocznej XII edycji udział wzięło ponad trzy tysiące uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu całej Polski.
W dniach 17-19 marca na Wydziale Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji Uniwersytetu Zielonogórskiego odbył się finał ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej EUROELEKTRA. Natomiast samo podsumowanie i ogłoszenie wyników odbyło się w środę, 21 kwietnia w budynku Uniwersytetu Technologiczno - Przyrodniczego w Bydgoszczy. W tegorocznej XII edycji udział wzięło ponad trzy tysiące uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu całej Polski. Celem Olimpiady było pogłębianie wiedzy i umiejętności zawodowej młodzieży.
Olimpiada obejmowała materiał z zakresu przedmiotów zawodowych o profilu elektrycznym dla grupy elektrycznej oraz elektronicznym i telekomunikacyjnym dla grupy elektroniczno-telekomunikacyjnej. W II i III etapie od uczestników wymagana była wiedza wykraczająca poza program szkoły średniej. Uczniowie musieli rozwiązać zadania przygotowane przez pracowników naukowych wyższych uczelni. Udział w tego rodzaju konkursach sprzyja nawiązywaniu współpracy oraz wymianie doświadczeń między nauczycielami i pracownikami naukowo-dydaktycznymi wyższych uczelni technicznych oraz przedstawicielami przemysłu - wyjaśnia Anna Opłocka, nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZST w Ostrowie Wielkopolskim.
Do udziału w olimpiadzie zakwalifikował się tylko jeden uczeń z terenu powiatu ostrowskiego. Bartosz Piórek uczeń klasy III E1 Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim w finale zajął ostatecznie IX miejsce.
Euroelektra od lat cieszy się dużym uznaniem wśród uczniów i nauczycieli. Jest jedną z najbardziej znanych olimpiad z wiedzy elektrycznej i elektronicznej w Polsce. Laureaci i finaliści olimpiady przyjmowani są chętnie na wyższe uczelnie. Zabiegają o nich również zakłady pracy branży elektrycznej i elektronicznej - dodaje Anna Opłocka.
Komitet Główny Olimpiady tworzą pracownicy naukowo-dydaktyczni wyższych uczelni technicznych, przedstawiciele Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz nauczyciele szkół średnich. Tradycyjnie do organizacji tegorocznej edycji Olimpiady włączyły się Oddziały Stowarzyszenie Elektryków Polskich z terenu całego kraju, kilka wyższych uczelni technicznych oraz szkoły średnie, w których organizowane były zawody okręgowe.