Rekordowe Targi
1 maja w Przygodzicach odbyła się XI edycja Targów Rolno - Ogrodniczych, zorganizowane przez Powiat Ostrowski, Gminę Przygodzice, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, Wielkopolska Izbę Rolniczą i stowarzyszenie Prometeusz. Podczas imprezy zaprezentowało się ponad 250 wystawców, a tysiące zwiedzających mogło podziwiać nie tylko nowości techniczne w rolnictwie, ale także skosztować produktów z zakładów przetwórczych znajdujących się na terenie Powiatu Ostrowskiego.
Targi Rolno - Ogrodnicze w Przygodzicach to jedna z największych tego typu imprez w południowej Wielkopolsce. Rokrocznie gromadzi tłumy zwiedzających i wystawców. Ten rok był rekordowy jeżeli chodzi o ofertę handlową.
Tegoroczne targi przyciągnęły o 40 firm więcej niż w poprzednim roku. Z tego względu powierzchnia wystawiennicza musiała się zwiększyć. Wymagało to z naszej strony sporych zabiegów logistycznych. Trzeba było pomieścić nie tylko ponad 250 wystawców, ale także zorganizować parkingi czy infrastrukturę gastronomiczną - informujeDariusz Kaczmarek, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach.
Targi są niewątpliwie sukcesem organizacyjnym i promocyjnym. Nasz powiat w tym dniu odwiedza kilka tysięcy osób, które mogą nie tylko kupić atrakcyjne rośliny do domu czy ogrodu, ale także zapoznać się z ciekawymi imprezami towarzyszącymi.
Bardzo cieszy mnie tak ogromne zainteresowanie naszymi targami. Początkowo myśleliśmy, że będzie to tylko impreza powiatowa, a ku naszemu zaskoczeniu nabiera ona rozmachu. Z roku na rok mamy coraz więcej wystawców. Co więcej, targi są organizowane wiosną, co zachęca także indywidualnych odbiorców do kupowania kwiatów, krzewów i drzew do ogrodów i na działki. W tej chwili mamy już tysiące zwiedzających - podkreśla Włodzimierz Jędrzejak, starosta ostrowski.
Warto także wspomnieć, że spotykający się na Targach wystawcy nie tylko rywalizują ze sobą poszukując nowych klientów, ale także wymieniają się doświadczeniami, poszukują nowych pomysłów i rozwiązań. Sprzyja to poszerzeniu i urozmaiceniu oferty handlowej oraz wprowadzeniu do produkcji nowych technologii.
Targi Rolno - Ogrodnicze mają na celu nie tylko przedstawienie oferty handlowej przez rolników czy producentów, ale stwarzają także możliwość spotkania z naukowcami i znakomitymi specjalistami. W moim przekonaniu taka wymiana doświadczeń jest niezwykle cenna i może zaowocować w przyszłości. Co więcej, warunki stworzone na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przygodzicach, gdzie co roku odbywa się ta impreza, są bardzo dobre. I to powoduje, że nie musimy specjalnie namawiać wystawców do uczestnictwa w naszej imprezie, sami o nią dopytują i chętnie się zgłaszają. To dla nas, organizatorów powód do ogromnej satysfakcji. Można śmiało powiedzieć, że Przygodzice przez te 11 lat stały się centrum edukacyjno - wystawienniczym - zaznacza wicestarosta ostrowski Krzysztof Rasiak.
Oczywiście Targi Rolno - Ogrodnicze to nie tylko możliwość zapoznania się z nowościami i obowiązującymi w ogrodach trendami. To także wspaniały piknik dla rodzin, obfitujący w różnorodne występy artystyczne i atrakcje dla najmłodszych.
Nie mogliśmy zapomnieć o różnorodnych atrakcjach dla zwiedzających. Tak więc w programie imprezy znalazły się atrakcje dla dzieci - takie jak dmuchane zamki, bungee, kule na wodzie czy loteria fantowa - oraz pokazy z zakresu BHP, czyli na przykład bezpiecznej obsługi pilarki. Poza tym tegoroczne targi urozmaiciły występy zespołów ludowych, występ kapeli „MOĆKI” czy pokazy aranżacji ogrodów przydomowych - dodaje Dariusz Kaczmarek, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach.
Podczas targów rozstrzygnięto także kilka konkursów. Ich wyniki są następujące.
Wyróżnienia w konkursie na najlepszy produkt:
- Pilarka spalinowa Husqvarna z potrójnym hamulcem oferowana przez firmę CEZAB z Ostrowa Wielkopolskiego.
- Japoński ciągnik KUBOTA 18640 oferowany przez firmę POLSAD z Fabianowa
- Ciągnik CASE oferowany przez firmę AGRO-RAMI z Kościelnej Wsi
- Żyto hybrydowe oferowane przez firmę KWS LOCHOW POLSKA
- Rozrzutnik obornika produkowany przez firmę MOSKIT ze Śliwnik
Nagrody przyznane w konkursie na najlepsze stoisko:
- Firma Centrum Zabezpieczenia Mienia CEZAB z Ostrowa Wielkopolskiego
- Firma POLSAD z Fabianowa
- Firma AGRO-RAMI z Koscielnej Wsi
- Firma SANICO z Ostrowa Wielkopolskiego
Wyróżnienia na najlepsze stoisko
- Firma MOSKIT ze Śliwnik
- Firma POLMAG z Ostrzeszowa
- Gospodarstwo ogrodnicze Paweł Dolat z Opatówka
- Gospodarstwo ogrodnicze AGMAR z Biniewa
Nagrody dla zaprzęgów konnych-zabytkowych
I miejsce: Włodzimierz Czubak - Strzyżew
II miejsce: Zdzisław Połomski - Chynowa
III miejsce: Marta Nowak - Smardów
Nagrody dla zaprzęgów konnych- nowych
I miejsce: Marian Dolata - Tarchały
II miejsce: Jerzy Szkudlarek- Rososzyca
III miejsce: Tadeusz Wolarz- Ostrów Wielkopolski