Konkurs Gazet Szkolnych rozstrzygnięty
Już po raz XIX w Klubie Nauczyciela w Ostrowie Wielkopolskim odbyło się rozstrzygnięcie Regionalnego Konkursu Gazet Szkolnych. Do rywalizacji przystąpiło 37 redakcji. Gazety oceniane były w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazjalne oraz ponadgimnazjne. Honorowy patronat nad konkursem objął Wielkopolski Kurator Oświaty.
W środę, 9 czerwca w ostrowskim Klubie Nauczyciela odbyło się rozstrzygnięcie Regionalnego Konkursu gazet Szkolnych. Tegoroczna XIX edycja przebiegała pod hasłem „Co oznacza dla nas Polaków żyjących w I połowie XXI wieku, że każdy ma swoje Westerplatte, o które należy walczyć dla siebie i dla drugiego człowieka”. W konkursie udział wzięły szkoły z całej Wielkopolski i nie tylko. Już po raz III w dziewiętnastoletniej historii Konkursu wystartowały szkoły spoza naszego województwa. Były to: Szkoły Podstawowe z Lędzin i z Nurze oraz Zespół Szkół z Kamienicy Polskiej.
Ideą tego konkursu jest współtworzenie społeczeństwa obywatelskiego przez młodych ludzi redagujących gazety szkole i ich nauczycieli konsultantów. Wydaje się, że praca ze słowem jest dosyć ciekawa i odpowiedzialna, ale wcale nie jest łatwa. Początki tego konkursu wyglądały zupełnie inaczej. W konkursie brały udział tylko szkoły podstawowe i średnie. Dlatego też startowało w nim niewiele gazet. Jednak z roku na rok konkurs ten cieszy się coraz większą popularnością wśród młodych dziennikarzy. Chciałbym również podkreślić, że kilkanaście lat temu gazety szkolne były pisane odręcznie. Obecnie ich poziom graficzny, dzięki technice komputerowej poszedł, zdecydowanie do przodu, a gazety wyglądają profesjonalnie - wyjaśnia Jerzy Wójcicki, organizator konkursu.
Rzeczowej ocenie jury poddany został jeden z numerów gazety szkolnej. W opinii jurorów młodzi dziennikarze wykazali się ogromną wiedzą i pomysłowością.
Mieliśmy z góry określone kryteria. Pierwsza rzecz dotyczyła spraw merytorycznych, czyli języka stylu, wypowiedzi, zebranych środków literackich i kompozycji. Natomiast druga cześć naszej oceny dotyczyła strony edytorskiej gazety szkolnej. Ocenialiśmy cały numer, czyli wszystkie artykuły pod względem rozmiaru czcionki, ułożenia i obszernego podejścia do tematu. Cieszyliśmy się, kiedy gazeta była bardzo szeroko otwarta na świat i zajmowała się wieloma tematami - mówi Aleksandra Kiełb - Szawuła, redaktor gazety „Fakty Ostrowskie”.
Prace oceniało jury konkursu w składzie: Dominika Nowacka redaktor gazety „Nasz Rynek”, Aleksandra Kiełb - Szawuła redaktor gazety „Fakty Ostrowskie”, Justyna Sodulska konsultantka gazety „Jadwisia”, Katarzyna Kaźmierowska konsultantka gazety „OX”.
W kategorii szkół podstawowych I miejsce przyznano: redakcji „Prymka” ze SP w Wojciechowie, II miejsce zdobyła gazeta „Uczniowskie AB” ze SP Nr 1 w Kępnie, a III miejsce redakcja gazety „Między Nami” ze SP Nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim.
W kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyła redakcja gazety szkolnej „Pauza” z Gimnazjum w Brzezinach, a na II miejscu uplasowała się redakcja „Gimnazjalisty” z Gimnazjum w Słodkowie. Ponadto w tej kategorii przyznano trzy wyróżnienia dla redakcji następujących gazet szkolnych: „Gimbolada” z Gimnazjum w Pyzdrach, „Kaktus” z Gimnazjum Nr 5 w Pile oraz „Magazyn Niezależnych Gimnazjalistów” z Gimnazjum Nr 1 w Ostrzeszowie.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce - ex aequo redakcje gazet szkolnych: „Czarno na Białym” z I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie i „Re(y)moncik” z II Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim.
Na III miejscu znalazła się redakcja gazety „ChwaZSTek” z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim.
Każda z redakcji biorąca udział w konkursie została wyróżniona dyplomem za uczestnictwo.
Na podsumowaniu tegorocznej edycji konkursu nie zabrakło również starosty ostrowskiego Włodzimierza Jędrzejaka, który osobiście złożył gratulacje młodym dziennikarzom.
Jeżeli w przyszłości ktoś z was zechce zostać dziennikarzem to będzie miał wstępne przygotowanie. Jako dziennikarze będziecie pisać o życiu gospodarczym, politycznym, jak również o samorządach. Tematów z pewnością wam nie zabraknie, dlatego też życzę wam interesujących rozmówców, ciekawych artykułów i dobrych tematów. Serdecznie gratuluję laureatom i wyróżnionym. Natomiast panu Jerzemu Wójcickiemu dziękuję za przygotowanie kolejnej edycji konkursu - mówi starosta ostrowski.
Organizatorami konkursu byli: Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Klub Nauczyciela” w Ostrowie Wielkopolskim-sekcja KNA, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Wydział Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim, Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim, Wydział Kultury, Sportu i Pożytku Publicznego Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim oraz Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. w Warszawie.