Podpisali porozumienie
Starosta Włodzimierz Jędrzejak oraz prezydent, burmistrzowie i wójtowie gmin z terenu Powiatu Ostrowskiego podpisali porozumienie o utworzeniu i prowadzeniu Lokalnych Punktów Informacyjno - Konsultacyjnych Powiatowego Urzędu Pracy. Uroczyste podpisanie dokumentu odbyło się we wtorek, 8 czerwca w siedzibie Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim.
Od 1 lipca w sześciu gminach powiatu ostrowskiego zaczną funkcjonować zamiejscowe Lokalne Punkty Informacyjno - Konsultacyjne PUP. Będą mogły z nich korzystać zarówno osoby bezrobotne, jak również pracodawcy. Tak zwane LPIKi powstaną w Raszkowie, Odolanowie, Nowych Skalmierzycach, Przygodzicach, Sieroszewicach i Sośniach. W punkcie każdy zainteresowany otrzyma wszystkie informacje dotyczące zadań realizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy. Warto podkreślić, że zadania te będą realizowane przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych. W tym celu we wszystkich gminach zostaną zainstalowane infokioski, które zostaną włączone do systemu teleinformatycznego Urzędu Pracy.
Podpisanie porozumienia jest kolejnym krokiem, który ułatwi życie bezrobotnym. Osoby te zyskują możliwość załatwienia swoich spraw w urzędzie bez konieczności dojazdu do Ostrowa Wielkopolskiego. A przecież wiemy, że dla bezrobotnego wyprawa do miasta jest kłopotliwa i generuje dodatkowe koszty. Poza tym mieszkańcy odległych gmin muszą poświęcić na to cały dzień. Takie punkty mają jeszcze i tę zaletę, że bezrobotny, czy też pracodawca może szybciej dotrzeć do potrzebnej mu informacji. Jestem bardzo zadowolony, że wspólnie z burmistrzami, wójtami i prezydentem podpisaliśmy dziś takie porozumienie - mówi Starosta Włodzimierz Jędrzejak.
Myślę, że wszyscy mamy świadomość jak wielką traumą jest utrata pracy. Dlatego też dla osób bezrobotnych pozostających bez środków do życia wielkim kosztem jest wyjazd do Powiatowego Urzędu Pracy. Mam nadzieję, że utworzenie takiego punktu w każdej gminie pomoże zaoszczędzić pieniądze i równie cenny czas - podkreśla Mieczysław Szempiński, Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego.
Punkty będą czynne w jednym dniu tygodnia w godzinach od 9.00 do 12.00.
Pracownicy PUP będą przyjeżdżali do danej gminny raz w tygodniu. Każda bezrobotna osoba będzie mogła skorzystać z pomocy pośrednika, doradcy, czy pracownika ewidencji i świadczeń. W punktach swój dyżur będzie również pełnił pracownik działu wsparcia rynku pracy, który udzieli informacji o aktywnych formach wsparcia dla bezrobotnych m.in. dotyczących szkoleń, staży czy korzystania z dotacji na rozpoczęcie działalności - wyjaśnia Hanna Pawlak - Kornacka, dyrektor PUP w Ostrowie Wielkopolskim.
W gminie Nowe Skalmierzyce punkt informacyjny PUP funkcjonuje już kilkanaście lat.
Cieszę się, że dziś podpisaliśmy formalne porozumienie w tej sprawie, choć taki punkt w naszej gminie utworzyliśmy już 12 lat temu. Była to pierwsza taka inicjatywa w powiecie. Chcieliśmy bowiem w optymalny sposób pomóc osobom poszukującym pracy i ułatwić im kontakt z przedstawicielami Urzędu Pracy. Już od kilku lat stopa bezrobocia w naszej gminie jest najniższa w powiecie. Wszystko to za sprawą dobrze prosperujących fabryk i przedsiębiorstw, które funkcjonują w Nowych Skalmierzycach. Znajduje w nich zatrudnienie ponad 3000 tys. osób, co rozwiązuje potrzeby naszych mieszkańców. Zatrudnienie u nas znajduje także wiele osób z terenu południowej Wielkopolski - informuje Zdzisław Mielczarek, Wiceburmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce.
Powstanie LPIK będzie znacznym udogodnieniem dla mieszkańców Gminy Sośnie, która jest najbardziej oddalona od Ostrowa Wielkopolskiego.
Punkt Powiatowego Urzędu Pracy funkcjonuje u nas już od kilku lat. Jednak mam nadzieję, że uruchomienie infokiosku, który umożliwi bezrobotnej osobie przeglądanie ofert pracy, będzie cieszył się dużym zainteresowaniem. Nasza gmina jest najdalej położona od miasta Ostrowa. Dlatego też będzie to duże ułatwienie dla naszych mieszkańców - mówi Michał Wilczura, Wójt Gminy Sośnie.
Projekt w 80% został dofinansowany z Funduszu Pracy, pozostałe 20% środków zapewnił powiatowy samorząd.
W uroczystym podpisaniu porozumień uczestniczyli: Starosta Ostrowski Włodzimierz Jędrzejak, Wicestarosta Krzysztof Rasiak, Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego Mieczysław Szempiński, Przewodniczący Powiatowej Rady Zatrudnienia Mirosław Rychlik, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Hanna Pawlak - Kornacka, Wiceprezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Stanisław Krakowski, Burmistrz Gminy i Miasta Raszków Jacek Bartczak, Wiceburmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Zdzisław Mielczarek, Burmistrz Gminy i Miasta Odolanów Józef Wajs, Wójt Gminy Sieroszewice Czesław Berkowski, Wójt Gminy Przygodzice Przemysław Kaźmierczak, Wójt Gminy Ostrów Wielkopolski Piotr Kuroszczyk, Wójt Gminy Sośnie Michał Wilczura.
W podpisanym porozumieniu strony zobowiązują się do wyposażenia LPIKu w niezbędne urządzenia, które umożliwiają realizację wyznaczonych zadań. Jak podkreślają sygnatariusze porozumienia - współpraca powinna służyć przede wszystkim osobom bezrobotnym. Pełen tekst dokumentu poniżej.
Porozumienie o współpracy
w celu utworzenia i prowadzenia lokalnego punktu informacyjno - konsultacyjnego
zawarte w dniu 8 czerwca 2010r.
w Ostrowie Wielkopolskim
pomiędzy:
Starostą Ostrowskim Włodzimierzem Jędrzejakiem, sprawującym zwierzchnictwo nad Powiatowym Urzędem Pracy w Ostrowie Wielkopolskim realizującym zadania samorządu powiatu w zakresie polityki rynku pracy,
a Gminą reprezentowaną przez:
Na podstawie przepisów art. 32 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym (tekst jednolity Dz.U. z 2001r. Nr 142, poz. 1592 ze zmianami), art. 9 ust. 1 pkt 12 i art. 9b ust. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity Dz.U. z 2008r. Nr 69 poz. 415 ze zmianami), art. 10 ust. 1, art. 30 ust. 2 pkt 3) ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz.U. z 2001 nr 142 poz. 1591 ze zmianami), mając na uwadze dobro wspólnoty samorządowej Gminy, strony porozumienia postanawiają co następuje:
§ 1
Utworzyć Lokalny Punkt Informacyjno - Konsultacyjny w następującej lokalizacji:
§ 2
Lokalny Punkt Informacyjno - Konsultacyjny działa w strukturach Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowie Wielkopolskim.
§ 3
Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowie Wielkopolskim zobowiązuje się realizować w Lokalnym Punkcie Informacyjno - Konsultacyjnym w szczególności zadania w zakresie udzielania osobom zainteresowanym oraz pracodawcom informacji o możliwościach i zakresie udzielenia pomocy określonej w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz rejestrowania bezrobotnych i poszukujących pracy.
Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowie Wielkopolskim dążył będzie do realizowania tych zadań również przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych umożliwiających dostęp do rejestrów publicznych prowadzonych w powiatowych urzędach pracy.
§ 4
Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowie Wielkopolskim zobowiązuje się do wyposażenia Lokalnego Punktu Informacyjno - Konsultacyjnego w sposób umożliwiający realizację nałożonych zadań, w szczególności w niezbędne urządzenia i meble biurowe.
§ 5
Gmina zobowiązuje się w szczególności:
-
nieodpłatnie udostępnić lokal wskazany w § 1;
-
ponosić koszty mediów w lokalu wskazanym w § 1;
-
udostępnić i utrzymywać numer telefonu w lokalu wskazanym w § 1;
-
udostępnić i utrzymywać łącze internetowe do instalacji infokiosku;
-
zapewnić zabezpieczenie i ochronę wyposażenia Lokalnego Punktu Informacyjno - Konsultacyjnego poza dniami i godzinami urzędowania pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowie Wielkopolskim.
§ 6
Strony ustalają, że zasady korzystania z wyposażenia i lokalu Lokalnego Punktu Informacyjno - Konsultacyjnego, mając na uwadze postanowienia § 5 porozumienia zostaną określone odrębną umową zawartą pomiędzy Powiatowym Urzędem Pracy w Ostrowie Wielkopolskim a Gminą
§ 7
Porozumienie zostaje zawarte na czas nieoznaczony.
§ 8
Porozumienie może być rozwiązane w przypadku wystąpienia okoliczności niezależnych od woli stron, uniemożliwiających wykonywanie porozumienia, z zachowaniem 3 miesięcznego terminu wypowiedzenia.
Starosta Ostrowski
Włodzimierz Jędrzejak