Nadal zagrożenie powodzią
Sytuacja na rzekach Powiatu Ostrowskiego powoli stabilizuje się, jednak nadal obowiązuje stan pogotowia przeciwpowodziowego. Poziom wód na wielu rzekach przekracza stan alarmowy, a na terenach użytków rolniczych powstały duże rozlewiska. Sytuację mogą pogorszyć prognozowane opady deszczu.
Pomimo, że wody stopniowo ubywa, w wielu rzekach na terenie Powiatu Ostrowskiego przekroczony jest stan alarmowy. W gminie Sośnie, Odolanów i Sieroszewice powstały rozlewiska, obejmujące kilkaset hektarów. Pod wodą znalazły się przede wszystkim łąki i grunty rolne.
Na rzece Ołobok woda w ciągu ostatniej doby opadła o 10cm, ale zdążyła utworzyć rozlewisko o powierzchni około 600 ha pomiędzy Sławinem a Psarami. W ostatniej dobie lustro wody na Prośnie obniżyło się o 3 cm, jednak rzeka mocno rozlała się na terenie Gminy Sieroszewice zatapiając ponad 1000 hektarów użytków rolniczych. Poziom wód na Prośnie mierzony jest na dwóch wodowskazach: w Piwonicach, gdzie stan alarmowy przekroczony jest obecnie o 40 cm oraz w Mirkowie koło Wieruszowa, gdzie rzeka przekroczyła stan alarmowy o 66 cm. Na terenie Gminy Sośnie w miejscowości Bogdaj Polska Woda w ciągu doby przybrała 12 cm, przekraczając stan alarmowy o 11 cm. Tam rozlewisko obejmuje 500 hektarów. W Gminie Odolanów wody w rzece Kuroch opadły o 26 cm, ale nadal przekraczają stan alarmowy o 8 cm. Na Baryczy zanotowano spadek o 14 cm, jednak wciąż jest to o 27 cm powyżej stanu alarmowego. Trudna sytuacja jest w rejonie Kanału Świeca, gdzie powstało duże rozlewisko na łąkach pomiędzy Odolanowem, Bonikowem, Raczycami i Garkami. Tutaj spływ wód jest powolny, a zatem zjawisko to utrzyma się najdłużej. Korzystnie sytuacja przedstawia się w Gminie Raszków, gdzie rzeki: Kuroch, Lutynia i Ołobok prowadzą wody w linii brzegowej, a rozlewiska utworzyły się jedynie w zaniżeniach terenu. Również w Gminie Przygodzice rzeka Dąbrowa i Barycz stopniowo obniżają poziom wód. Na terenie Miasta Ostrowa rzeka Ołobok mieści się w swoim korycie. Na Zalewie Piaski-Szczygliczka odnotowano nieznaczny wzrost wód, ale nie grozi scenariusz z 10 maja 2010 roku.
W całym powiecie nadal obowiązuje stan pogotowia przeciwpowodziowego ze względu na wysoki stan wód. Sytuacja jest na stale monitorowana, a informacje z poszczególnych gmin, które trafiają do Starostwa są aktualizowane dwa razy w ciągu dnia. Na chwilę obecną nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców oraz bezpieczeństwa zwierząt. W ostatnim tygodniu odnotowano ponad 90 przypadków wypompowywania wody z zalanych posesji spowodowanych głównie przez wysoki poziom wód gruntowych oraz spływ z pól - wyjaśnia Jerzy Garczarek, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim.
Obecnie ziemia jest już mocno nasiąknięta, dlatego sytuacja może ulec pogorszeniu, jeśli sprawdzą się deszczowe prognozy. Jeśli jednak nie będzie opadów w przeciągu dwóch dni można spodziewać się dalszego obniżania wody w korytach rzecznych.