Placówka Wsparcia Dziecka i Rodziny
Około 30 dzieci korzysta z pomocy Placówki Wsparcia Dziecka i Rodziny w Ostrowie Wielkopolskim. Trafiają tu wtedy, gdy doświadczają przemocy fizycznej i psychicznej ze strony najbliższych. Od 1 stycznia placówka działa w nowej strukturze skupiając się na działalności opiekuńczo- wychowawczej.
Do końca roku Placówka Wsparcia Dziecka i Rodziny funkcjonowała przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowie Wielkopolskim. Natomiast od nowego roku jest samodzielną jednostką organizacyjną pomocy społecznej o charakterze opiekuńczo - wychowawczym, łącząc dzienne i całodobowe działania interwencyjne, socjalizacyjne, terapeutyczne dla dzieci i rodzin. Placówka podporządkowana jest bezpośrednio Zarządowi Powiatu Ostrowskiego, a nadzór pedagogiczny sprawuje Wojewoda Wielkopolski.
Głównym jej celem jest zapewnienie opieki i wychowania dzieciom całkowicie lub częściowo pozbawionym opieki rodziców oraz wspieranie dziecka i jego rodziny poprzez podejmowanie działań skierowanych na poprawę ich sytuacji życiowej.
Placówka przeznaczona jest dla 16 osób na pobyt dzienny i 14 osób pobyt całodobowy.
Miejsca przeznaczone dla dzieci skierowanych na pobyt całodobowy dzielimy na 11 miejsc socjalizacyjnych i 3 miejsca interwencyjne. Nasza placówka przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 7 do ukończenia 18 roku życia, a także pełnoletnich osób przebywających na zasadach określonych przez Starostę Ostrowskiego, tzn. kontynuujących naukę po ukończeniu szkoły, przed osiągnięciem pełnoletniości – wyjaśnia Monika Kowalik, Dyrektor Placówki Wsparcia Dziecka i Rodziny w Ostrowie Wielkopolskim.
Podstawowymi zadaniami wyznaczającymi kierunek planowanej działalności opiekuńczo-wychowawczej są między innymi działania interwencyjne i socjalizacyjne, polegające na zapewnieniu dziecku: doraźnej opieki na czas trwania sytuacji kryzysowej, dostępu do kształcenia, opieki i wychowania do czasu powrotu do rodziny naturalnej lub wskazania do objęcia dziecka opieką zastępczą, dostępu do pomocy psychologiczno - pedagogicznej, zajęć korekcyjnych, logopedycznych oraz terapeutycznych.
Z każdym dzieckiem i rodziną pracujemy indywidualnie w oparciu o plan pracy sporządzony na podstawie dokładnej diagnozy dotyczącej zdrowia, stanu emocjonalnego i związków interpersonalnych z najbliższym otoczeniem. Jest on modyfikowany w zależności od zmieniających się warunków dziecka. Poza tym, co pół roku jest konsultowany na posiedzeniach stałego zespołu ds. okresowej oceny sytuacji dziecka – dodaje Monika Kowalik.
Warto podkreślić, że prowadzenie placówki jest zadaniem własnym Powiatu Ostrowskiego. W tegorocznym budżecie powiatu na ten cel zabezpieczono ponad 700 tysięcy złotych.