Coraz więcej orzeczeń
Coraz więcej ludzi, zarówno dzieci jak i dorosłych, ubiega się o orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, które wydaje Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Ostrowie Wielkopolskim. Dokument ten dla jednych zwiększa szanse na znalezienie zatrudnienia, a dla przewlekle i ciężko chorych często jest możliwością uzyskania dodatkowych świadczeń.
Funkcjonujący od 1999 roku Zespół zajmuje się orzekaniem o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności dla celów nierentownych, to podstawowa cecha odróżniająca go od ZUS.
Orzeczenia o niepełnosprawności wydawane są dzieciom od urodzenia do 16 roku życia, z kolei orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (lekkim, umiarkowanym bądź znacznym) osobom po 16 roku życia. W przypadku osób dorosłych może to być dokument wydany na stałe lub na czas określony – wyjaśnia Renata Zaremba - Wawrocka, przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Ostrowie.
Uzyskanie orzeczenia zaliczającego do osób niepełnosprawnych poza możliwością podjęcia lub utrzymania zatrudnienia, uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej lub pobytu w domu pomocy społecznej wiąże się również z korzystaniem z różnych ulg i uprawnień i tak w zależności od posiadanego stopnia niepełnosprawności są to m. in. świadczenia pieniężne, dofinansowania przyznawane przez PCPR, ulgi podatkowe, karta parkingowa i legitymacja osoby niepełnosprawnej.
Najczęściej do zespołu trafiają osoby indywidualnie. Często jednak bywa tak, że są to ludzie, którym taką ścieżkę postępowania wskazał lekarz lub ośrodek pomocy społecznej.
Jak pokazuje statystyka z roku na rok rośnie liczba osób ubiegających się o wydanie orzeczenia. W 2010 r. do Zespołu wpłynęło 2855 wniosków o ustalenie stopnia niepełnosprawności (osoby po 16 roku życia) i 324 wnioski o ustalenie niepełnosprawności dziecka (osoby do 16 roku życia). W porównaniu z rokiem wcześniejszym było to łącznie o ponad 170 wniosków więcej.
W ciągu 11 lat funkcjonowania Powiatowego Zespołu zmienił się ciężar gatunkowy wpływających spraw. Obok chorób narządu ruchu, schorzeń układu oddechowego i krążenia, układu pokarmowego oraz schorzeń neurologicznych występują coraz częściej te popularnie nazywane chorobami cywilizacyjnymi (np. nowotwory).
Pracę Zespołu wspiera 15 orzeczników (lekarze, pracownicy socjalni, doradcy zawodowi i psycholodzy). Jak podkreśla przewodnicząca większość z nich pracę tę traktuje nie jako miejsce zarobkowania, ale misję.