Na wszelki wypadek
W jakiej sytuacji i do kogo zwrócić się wnioskiem o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej? Gdzie szukać pomocy w przypadku katastrofy budowalnej lub epidemii? To przykłady kilku pytań, na które odpowiedzi muszą znać tzw. służby kryzysowe. Nieprzewidywalność tych zjawisk sprawia, że po to, aby wypracować zasady działania podczas sytuacji kryzysowych, zebrał się specjalny zespół pod przewodnictwem starosty ostrowskiego.
W piątek, 25 lutego 2011 r. obradował po raz pierwszy pod kierownictwem Pawła Rajskiego starosty ostrowskiego, Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Jego podstawowym zadaniem jest opracowanie planu działania na wypadek sytuacji kryzysowej. Na pierwszym spotkaniu przeanalizowano wytyczne Wojewody, ale następnym krokiem będzie opracowanie Powiatowego Planu Zarządzania Kryzysowego.
- To standardowa procedura. Każdego roku należy zaktualizować odpowiednio krajowy, wojewódzki, powiatowy czy gminny plan zarządzania kryzysowego. Zespół nie tylko dokonuje ocenyzdarzeń, które już miały miejsce na terenie powiatu, ale także tych, które mogą wystąpić i mieć znaczący wpływ na bezpieczeństwo publiczne. Dokument zostanie opracowany zgodnie z wytycznymi Wojewody i będzie zawierał konkretne procedury operacyjne, zasady współdziałania poszczególnych służb, organizację łączności, a także zasady powiadamiania mieszkańców - wyjaśnia starosta Paweł Rajski.
Kierowany przez starostę Zespół jest odpowiedzialny w pierwszej kolejności za zapobieganie sytuacjom kryzysowym, ale kiedy już do nich dojdzie, za pełną koordynację działań ratowniczych i porządkowych, włącznie z usuwaniem skutków wypadku. Ważnym elementem prac PZZK jest stałe monitorowanie zagrożeń oraz prognozowanie ich rozwoju. Do jego zadań należy także nadzorowanie procesu szacowania szkód i strat wywołanych na przykład klęską żywiołową.
Wachlarz zagrożeń, jakie należy ująć w planie jest bardzo szeroki, na terenie Powiatu Ostrowskiego za sytuację kryzysową zostanie uznany wypadek komunikacyjny z udziałem cystern przewożących niebezpieczne substancje, alarm bombowy w obiekcie użyteczności publicznej, rozległe pożary lub podtopienia, rozprzestrzenianie się chorób zagrażających ludziom i zwierzętom, czy np. awarie przemysłowe i budowlane.
W sytuacji, gdy zagrożenie występuje na obszarze większym niż jedna gmina lub w przypadku wystąpienia sytuacji wyjątkowej w skali całego kraju kierowanie pracami na terenie Powiatu Ostrowskiego przejmuje starosta. W ramach swoich kompetencji może on wystąpić o pomoc spoza powiatu lub z wnioskiem o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej do Wojewody.
W skład PZZK na stałe wchodzą przedstawiciele powiatowych służb, inspekcji i straży, kierownicy powiatowych jednostek organizacyjnych, naczelnicy kluczowych wydziałów i komórek Starostwa Powiatowego. W przypadku zagrożenia Zespół pracuje w trybie całodobowym, na miejscu zdarzenia lub w zlokalizowanym w starostwie Centrum Zarządzania Kryzysowego.