Nauka dla dorosłych
Coraz więcej osób zdobywa dodatkowe wykształcenie nie rezygnując z pracy i codziennych obowiązków. Są wśród nich osoby, które uzupełniają lub podnoszą kwalifikacje, są wreszcie też takie którym macierzyństwo nie pozwoliło dokończyć nauki. Taką możliwość dają im szkoły dla dorosłych, których na terenie Powiatu Ostrowskiego funkcjonuje siedem. Placówki oferują naukę bezpłatnie i szeroki wachlarz zajęć teoretycznych i praktycznych.
Licea ogólnokształcące i uzupełniające, technikum uzupełniające, szkoły policealne, a także zasadnicze szkoły zawodowe to oferty szkół dla dorosłych. Dzięki nim można zdobyć maturę czy też podnieść kwalifikacje zawodowe. Nauka odbywa się w trybie stacjonarnym lub zaocznym. Najczęściej trwa dwa lub trzy lata. Sposobem sprawdzania wiedzy są prace kontrolne i egzaminy. System ten umożliwia słuchaczom poszukiwanie pracy lub aktywność zawodową w ciągu tygodnia. Dorośli uczniowie mogą zdobywać ogólną wiedzę lub konkretne umiejętności.
Na terenie Powiatu Ostrowskiego jest siedem szkół oferujących naukę dla dorosłych. Zespół Szkół Ogólnokształcących oferuje liceum ogólnokształcące i uzupełniające o kierunku ogólnym. Zespół Szkół Usługowych proponuje uzupełniające liceum ogólnokształcące o profilu ogólnym, a także technikum uzupełniające o kierunku technik usług fryzjerskich i kucharz. W Zespół Szkół Budowlano-Energetycznych funkcjonuje szkoła policealna o kierunku technik bezpieczeństwa i higieny pracy oraz technikum uzupełniające o profilu technik budownictwa. Zespół Szkół Technicznych daje możliwość kształcenia w technikum uzupełniającym o profilu technik mechatronik. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach proponuje liceum uzupełniające, technikum uzupełniające o profilu technik rolnik, a także szkołę policealną o kierunku technik rolnik i technik obsługi technicznej.
Ciekawą ofertę edukacyjną dla dorosłych posiada również Zespół Szkół Ekonomicznych.
Obecnie posiadamy szkołę policealną dla dorosłych, kształcącą w zawodach technik administracji, technik rachunkowości, technik logistyk. Oprócz tego technikum uzupełniające dla absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej w zawodzie technik handlowiec, gdzie absolwenci naszej szkoły mogą uzupełnić swoje kwalifikacje o średnie wykształcenie i uzyskanie egzaminu maturalnego i dyplomu technika handlowca. Dzięki temu podniosą swoje kwalifikacje i będą bardziej konkurencyjni na rynku pracy – mówi Beata Matuszczak, dyrektor ZSE.
Jednak największą popularnością cieszy się oferta Zespołu Szkół Transportowo-Elektrycznych CKU. Obecnie uczy się w niej 421 słuchaczy.
Oferujemy różne szkoły dla dorosłych. Liceum ogólnokształcące i uzupełniające (po ZSZ), technikum uzupełniające (po ZSZ) o profilu: technik elektryk, technik pojazdów samochodowych i technik mechanik o specjalizacji: obróbka skrawaniem i spawalnictwo. Ponadto funkcjonuje szkoła policealna kształcąca w zawodzie technik pojazdów samochodowych. Jesteśmy też jedyną placówką w byłym województwie kaliskim, która prowadzi zasadniczą szkołę zawodową dla dorosłych o kierunkach operator obrabiarek skrawających, mechanik pojazdów samochodowych, elektryk, a także elektromechanik pojazdów samochodowych. Wszystkie szkolenia praktyczne odbywają się w naszych warsztatach szkolnych – mówi Marek Wojtasz, dyrektor ZST-E CKU w Ostrowie Wielkopolskim.
Warto zaznaczyć, że w ubiegłym roku w celu dalszego rozwoju kształcenia zawodowego dla dorosłych ZST-E CKU otrzymał 1,2 mln zł. na doposażenie warsztatów szkolnych. Pieniądze w 75% pochodziły z UE w ramach działania 5.2 Wielkopolskiego Programu Operacyjnego: Rozwój Infrastruktury Edukacyjnej w tym Kształcenia Ustawicznego, a pozostałe 25% z budżetu Powiatu Ostrowskiego.
Osoby, które z różnych powodów przerwały na jakiś czas naukę w publicznej szkole ponadgimnazjalnej dla młodzieży, mogą kontynuować naukę tylko w szkołach dla dorosłych. Słuchacze mają prawo do takich samych ulg jak uczniowie, a niektórzy mogą korzystać z funduszy stypendialnych.
Osoby nie mające kwalifikacji z trudem znajdują pracę, a to z kolei prowadzi do coraz większych problemów. Ponadto istnieje system motywujący bezrobotnych do podnoszenia wykształcenia w formie stypendium z tytułu podjęcia nauki – wyjaśnia Anna Kaczmarek, wicedyrektor PUP w Ostrowie.
Z danych statystycznych Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowie Wielkopolskim wynika, że w ostatnich latach od 20% do 18% wszystkich rejestrowanych bezrobotnych w Powiecie Ostrowskim nie posiadało wykształcenia ponadgimnazjalnego i jakichkolwiek kwalifikacji zawodowych.
Dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Ostrowski planują w tym roku uruchomić 25 oddziałów dla dorosłych. Nabór do wszystkich typów szkół dla dorosłych na terenie powiatu odbywa się do 26 sierpnia 2011 roku.