Pomoc medyczna w nocy i święta
Zmieniają się zasady korzystania z nocnej i świątecznej pomocy doraźnej. Od 1 marca br. każdy pacjent wymagający konsultacji lekarskiej czy pielęgniarskiej w godzinach nocnych, w weekendy i święta będzie mógł zgłosić się do ostrowskiego szpitala. To istotna zmiana, bo dotychczas usługi takie świadczyły dwie placówki.
Niezależnie od miejsca zamieszkania każdy pacjent wymagający konsultacji lekarskiej czy pielęgniarskiej w godzinach nocnych, w weekendy i święta będzie mógł zgłosić się do dowolnej placówki realizującej ten rodzaj świadczeń w ramach umowy z NFZ. W Wielkopolsce będą to 44 podmioty, które zostały wyłonione w drodze rozstrzygniętego przez Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ konkursu.
Do tej pory nocna i świąteczna opieka zdrowotna była związana z lekarzem rodzinnym, u którego zadeklarowany jest pacjent. To on wskazywał mu placówkę, w której dana osoba mogła korzystać z pomocy lekarskiej lub pielęgniarskiej w godzinach nocnych oraz w weekendy i święta.
Od 1 marca br. przestaje obowiązywać rejonizacja. Pacjent w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia będzie mógł korzystać z pomocy dowolnego punktu nocnej opieki, funkcjonującego od godz. 18 do 8 dnia następnego oraz całodobowo w soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy.
Wielkopolska, tak jak pozostałe województwa, została podzielona na obszary, które będą kompleksowo obsługiwane przez wybranego w drodze konkursu świadczeniodawcę. W naszym regionie wydzielono 44 tego rodzaju rejony. Różnią się one wielkością populacji i zazwyczaj obejmują terytorialnie obszar powiatu – mówi Marta Banaszak, rzecznik prasowy Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu.
Pacjenci z terenu Powiatu Ostrowskiego mogą korzystać z usług świadczonych przez Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej przy ulicy Limanowskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Nocna i doraźna pomoc nie będzie już świadczona przez Ośrodek Lecznictwa Kompleksowego przy ulicy Wrocławskiej.
Od dzisiaj od godziny 18.00 nasz szpital przejmuje w całości świadczenia z tytułu nocnej i świątecznej pomocy ambulatoryjnej, lekarskiej, jak i pielęgniarskiej. Pomoc doraźna będzie odbywała się w pomieszczeniach ambulatoryjnych, które są odizolowane od SOR-u. W przypadku kiedy pacjent będzie wymagał hospitalizacji natychmiast będzie przekazany na oddział ratunkowy – wyjaśnia Dariusz Bierła, dyrektor ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim. W związku z przeprowadzaną zmianą zmieni się zarówno obsada lekarska, jak i pielęgniarska. Dyżur pełnić będzie dwóch lub trzech lekarzy, z tego jeden będzie jeździł na wizyty domowe.
Przypominamy, że pacjent może skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przede wszystkim w przypadku: nagłego zachorowania i pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy.
Skorzystanie ze świadczeń POZ w nocy i w święta uzasadniają między innymi: zaostrzenie dolegliwości znanej choroby przewlekłej (np. kolejny napad astmy oskrzelowej z umiarkowaną dusznością), infekcja dróg oddechowych z wysoką gorączką, szczególnie u małych dzieci i ludzi w podeszłym wieku, bóle brzucha nieustępujące mimo stosowania leków rozkurczowych, bóle głowy, nieustępujące mimo stosowania leków przeciwbólowych, biegunka lub wymioty.
Pieniądze na zabezpieczenie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej znajdują się w ramach finansowania Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Jak informuje WOW NFZ na ten cel zarezerwował w tegorocznym planie pieniądze na poziomie roku ubiegłego, czyli ponad 670 milionów złotych.
Numer telefonu do ambulatorium i pomocy wyjazdowej w Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej przy ulicy Limanowskiego w Ostrowie Wielkopolskim: 62 595 13 00