Zaproszenie do pałacu
23 zabytkowe pałace i dworki z terenu powiatu ostrowskiego można oglądać na wystawie w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. To bardzo ciekawa propozycja wyprawy po znanych, najciekawszych architektonicznych obiektach najbliższej okolicy.
Podczas wernisażu wystawy pt. „Dworki i pałace okolic Ostrowa” dyrektor Muzeum podkreślał, że te budowle są dziś dziedzictwem polskiej kultury i stylu życia.
- Dworki najpierw zostały zniszczone, a celowa polityka władz komunistycznych była taka, by następnie o nich zapomnieć. Może trudno w to uwierzyć, ale po wojnie w Polsce zniszczono więcej dworków niż w czasie samej wojny. Katalog Zabytków Sztuki z lat 50-tych wymienia tylko kilka podostrowskich dworków jak: Antonin, Chotów, Górzno, Wysocko czy Psary jako zespół parkowy – by był dla władz neutralny politycznie. Reszcie nie przysługiwało miejsce w katalogu sztuki – mówił na wernisażu wystawy Witold Banach, dyrektor Muzeum Miasta. - Wystawa pokazuje także bogactwo architektury tych obiektów. Inną ciekawą sprawą jest to, co się w tych obiektach działo. Były to miejsca bogatego życia kulturalnego. O Antoninie wiedzą wszyscy, ale np. o tym, że w dworku w Śmiłowie w czasie Wiosny Ludów przebywał dziadek dzisiejszej noblistki Wisławy Szymborskiej, już mało kto wie.
Powiat Ostrowski to jeden z nielicznych obszarów, gdzie większość tych dworków dotrwała do naszych czasów. W całym kraju z 16 tysięcy dworków do dziś przetrwało 2800, a 800 jest w stanie nadającym się do odrestaurowania. Na wystawie oglądać można więc te same, ale nie takie same dworki. Widać, które z nich przez lata zostały nieco zmienione, a którym udało się przetrwać bez zmian.
Ciekawe miejsca z powiatu ostrowskiego uwiecznione na wiekowych pocztówkach znalazły się w przeszłości w edycji popularnego albumu „Powiat Ostrowski w starej pocztówce”.
– Byłoby dobrze gdyby mógł się ukazać dodruk tej książki szczególnie, że w roku przyszłym obchodzić będziemy rocznice historyczne związane z naszym powiatem. To była bardzo ciekawa zarówno pod względem edytorskim, jak i historycznym publikacja, która szybko rozeszła się wśród czytelników – powiedział Tomasz Ławniczak.
Wystawa będzie czynna do 10 kwietnia 2011 roku.