Pierwsze 100 dni starostów
Równo 100 dni od objęcia funkcji, z dziennikarzami lokalnymi i regionalnymi spotkali się Starosta i Wicestarosta Ostrowski. – Patrząc na zegarek można powiedzieć, że w tym samym czasie co dzisiejsze spotkanie odczytywano wówczas protokół powyborczy i powierzano nam nasze funkcje – mówił Paweł Rajski. Konferencja odbyła się 17 marca 2011 r. w ostrowskim starostwie.
Dokonując krótkiego podsumowania nieco ponad 3 miesięcy pracy, Starosta Ostrowski zwrócił uwagę na kilka, jego zdaniem najistotniejszych, obszarów którymi przyszło się zajmować w pracy. Pierwszym było przyjęcie budżetu, który zaproponowany został przez poprzedni Zarząd. - Udało się nam jednak wprowadzić to tego dokumentu kilka istotnych i ważnych zmian, także co do kierunków i celowości wydatkowych środków – mówił P. Rajski.
Zmiany dotyczyły m.in. inwestycji drogowych, w tym przeznaczenia 1,1 mln. złotych na budowę dróg w Gminie Nowe Skalmierzyce. Pierwotny dokument nie przewidywał dla tego samorządu nawet złotówki dofinansowania. Inna ważna sprawa to zmiana planów inwestycji w obiektach sportowych na trenie szkoły rolniczej w Przygodzicach.
- Temat, który już jest za nami, a wokół którego narosło wiele opowieści, to reorganizacja Starostwa. Mówiono wręcz, że po naszym dojściu do władzy ciężarówki będą wywozić pracowników, takie będą zwolnienia. Sam przekonałem się o tym, że takiego straszaka używano, bo doświadczyłem w kilku sytuacjach strachu pracowników – wyjaśniał Paweł Rajski. – Natomiast ja od początku mówiłem o reorganizacji, przeprowadziłem ją i jestem z niej zadowolony. Z 11 wydziałów pozostało 6. Jest dzięki temu szybki i skuteczny obieg informacji. Wszystkim pracownikom daliśmy szansę, żeby byli w naszej drużynie, mówiąc sportowo. Czy to wykorzystają? To już zależy od nich.
Starosta podkreślił, że nie planuje zwiększenia zatrudnienia. Natomiast analizując zarobki uważa, że zasadne są podwyżki dla niektórych (!) pracowników. – W tym „tanim urzędzie” jest kilkadziesiąt osób, ze średnim i wyższym wykształceniem, mających określony staż pracy, których zarobki wahają się na poziomie 1500-1700 brutto. Jeśli znajdą się środki chciałbym to zmienić. Dlatego, że o dobrych pracowników jest bardzo trudno. A gros z tych ludzi to solidni fachowcy – wyjaśnił Starosta Ostrowski.
Największym wyzwaniem na tę kadencję jest według Starostów uporanie się z problemem poradni specjalistycznych przy szpitalu. Ze względu na wysokie koszty inwestycyjne i zadłużenie powiatu wymaga to jednak montażu finansowego sektora prywatnego i samorządowego. - Przychodnia to dla mnie jako Starosty, ale także prywatnie, bezwzględny priorytet. Ze względu na dług powiatu nie jesteśmy tej inwestycji zrealizować z własnych środków. Dlatego w ostatnim czasie odbyliśmy kilka rozmów z podmiotami zainteresowanymi udziałem w tym projekcie – powiedział starosta Rajski.
Z nieco „lżejszych” tematów podkreślono przygotowania do wielkiego Festynu Lotniczego. - Powiat Ostrowski się angażuje się w wielki projekt o charakterze festynowym. Jesteśmy powiatem, wychodzimy szerzej, chcemy ożywić lotnisko, promować jego walory, przyciągać tu ludzi i wrócić do dobrej tradycji, kiedy w Michałkowie spotykały się całe rodziny inaugurując jakby sezon festynowy – wyjaśnił P. Rajski. - Zapowiada się super impreza z wieloma atrakcjami, o których będziemy jeszcze szczegółowo informować. Jako samorząd powiatowy pierwsi odważyliśmy się wyłożyć na to duże i największe jak dotąd pieniądze. Głównym organizatorem imprezy jest Aeroklub Ostrowski my współorganizatorem, a drugim będzie miasto. To też dobry przykład, że można współpracować także w tym obszarze.
Dziennikarzom zaprezentowano także projekt nowego znaku graficznego, który powiat chciałby wykorzystywać do promocji oraz przebudowaną nową stronę internetową, która niebawem zostanie oddana do użytku. Działania te są związane z budową wizerunku powiatu.