Mistrzowie obrony cywilnej
Kto na terenie powiatu wprowadza stan pogotowia przeciwpowodziowego, jakie lokalne zakłady stanowią potencjalne ryzyko, kto jest szefem obrony cywilnej kraju, kto może zostać żołnierzem Narodowych Sił Rezerwowych – to przykładowe pytania XII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Obronie Cywilnej.
Dwunasta edycja konkursu odbyła się w czwartek, 17 marca 2011r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących CKU w Przygodzicach. Głównym organizatorem było Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim. Do rywalizacji stanęło 12 trzyosobowych drużyn ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Ostrowskiego.
Zawodnicy musieli się wykazać się nie tylko podręcznikową wiedzą z zakresu obrony cywilnej, zarządzania kryzysowego czy obronności kraju, ale również orientacją w aktualnych wydarzeniach z kraju i ze świata. Pytania na teście dotyczyły więc m.in. awarii w jednej z japońskich elektrowni atomowych wywołanej trzęsieniem ziemi i potężnym tsunami.
Ostatnie niepokojące wydarzenia w Japonii utwierdzają nas w przekonaniu, że obrona cywilna jest potrzebna w każdym cywilizowanym kraju. Nawet najbardziej rozwinięte kraje, najlepsze gospodarki świata i najlepiej zorganizowane społeczeństwa są niejednokrotnie bezradne wobec klęsk żywiołowych. W takich momentach potrzeba ludzkiej solidarności, ale też odpowiedniej wiedzy i organizacji. Wasza aktywność w ramach Ligi Obrony Kraju czy innych organizacjach, które są gotowe organizować pomoc cywilną zakorzenia was w czymś równie ważnym, w ojczyźnie. Już teraz tworzycie podwaliny przyszłej polskiej obrony cywilnej, za co Wam bardzo serdecznie dziękuję – mówił Tomasz Ławniczak, Wicestarosta Ostrowski.
W klasyfikacji indywidualnej zwyciężył Piotr Kurzawa z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim z dorobkiem (43 pkt.). Drugie miejsce zajęła Katarzyna Marek z Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych (39 pkt.), a na trzeciej lokacie uplasowała się Anna Panek z II Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim (38 pkt.).
W klasyfikacji drużynowej najsilniejsza okazała się grupa z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim (109 pkt.), tuż za nią było I Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wielkopolskim (108 pkt.), a na trzeciej pozycji rywalizacje zakończył Zespół Szkół Budowlano-Energetycznych w Ostrowie Wielkopolskim (106 pkt.).
Każdego roku konkursowi wiedzy o obronie cywilnej towarzyszy dodatkowa konkurencja. - Podczas gdy komisja konkursowa ocenia testy organizujemy osobne zawody strzeleckie. Przedstawiciel każdej ze szkół oddaje do dwóch tarcz po 3 strzały próbne, a następnie po 5 poddawanych ocenie sędziowskiej. Dla zwycięzców fundujemy atrakcyjne nagrody rzeczowe – wyjaśnia Piotr Cuprych prezes Zarządu Rejonowego Ligi Obrony Kraju w Ostrowie Wielkopolskim.
W zmaganiach na szkolnej strzelnicy najlepszym zawodnikiem okazał się Mateusz Suski (Zespół Szkół Ekonomicznych w Ostrowie Wielkopolskim), zaraz za nim uplasował się Mariusz Wietecki (ZSP CKU Przygodzice), a trzecie miejsce zajął Mateusz Gierz (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Ostrowie Wielkopolskim). W kategorii dziewcząt wyróżniono Magdalenę Karolak z IV LO w Ostrowie Wielkopolskim.
Przy tej okazji przedstawiciele LOK odznaczyli gospodarza, dyrektora Dariusza Kaczmarka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach złotym medalem za zasługi dla Ligii Obrony Kraju Jak podkreślił dyrektor Kaczmarek szkoła, jako instytucja już dwukrotnie otrzymała medale za całokształt pracy na rzecz LOK oraz kultywowania tradycji wojskowej i obronnej, co ma szczególny wymiar w kontekście prowadzonych tu klas mundurowych.