Szukamy Rodziców
Ponad 200 dzieci z terenu Powiatu Ostrowskiego przebywa w 144 rodzinach zastępczych. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowie Wielkopolskim właśnie uruchamia kolejny nabór kandydatów na profesjonalnych opiekunów zastępczych. - Poszukujemy Rodzin, które pragną nieść pomoc dzieciom pokrzywdzonym przez los, dających gwarancję właściwej opieki – mówią pracownicy PCPR.
Rodzina zastępcza to szansa dla dzieci, które dotąd nie zaznały rodzicielskiej miłości i nie wiedzą, co oznacza prawdziwy dom. Trafiają do nich dzieci całkowicie lub częściowo pozbawione opieki rodzicielskiej. Głównym założeniem tej formy opieki jest zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych dziecka, odpowiednio do wieku i możliwości rozwojowych. Ale jak podkreślają profesjonalni opiekunowie z dziesięcioletnim stażem, równie ważne jest zapewnienie dzieciom codziennej bliskości, troski i poczucia bezpieczeństwa, aż do momentu, kiedy będzie możliwy powrót do rodziny naturalnej lub do czasu usamodzielnienia się.
- Dzieci, które do nas trafiają są zaniedbane, często brudne. W pierwszej kolejności musimy je umyć, ubrać i nakarmić. Kiedy już zaspokojone są te pierwsze podstawowe potrzeby, te dzieci otwierają się, zaczynają rozmawiać, chcą się przytulić. To że mogą poczuć trochę ciepła od drugiej osoby jest dla nich naprawdę bardzo ważne – mówi Katarzyna Misiak, która wraz z mężem sprawuje obecnie opiekę nad siedmiorgiem dzieci w wieku od 11 miesięcy do 12 roku życia.
Okazuje się, że funkcję rodziny zastępczej może pełnić nie tylko małżeństwo, również osoba samotna. Ważne jest jednak to, aby kandydaci zagwarantowali, że należycie będą wykonywać zadania rodziny zastępczej i spełniali określone wymogi formalne.
Kandydatami mogą być wyłącznie osoby mające stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, korzystające z pełni praw cywilnych i obywatelskich. Nie mogą to być osoby, które są lub były pozbawione władzy rodzicielskiej lub jeśli została im ona ograniczona. Ponadto powinny być to osoby o dobrym zdrowiu, posiadające pozytywną opinię ośrodka pomocy społecznej. Oczywiście nie bez znaczenia pozostają warunki mieszkaniowe oraz stałe źródło utrzymania – informuje Małgorzata Sierpowska-Grzyb, kierownik Działu Wsparcia i Pomocy Społecznej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Ostrowie Wielkopolskim.
Dla przyszłych opiekunów zastępczych PCPR w Ostrowie Wielkopolskim, które na terenie powiatu realizuje zadania z zakresu opieki nad dzieckiem i rodziną, przygotowało cykl szkoleń, które będzie dodatkowym kryterium w procesie powierzenia dziecka. Od 31 marca ruszają warsztaty i spotkania tematyczne prowadzone przez pedagogów, psychologów oraz pracowników socjalnych. Zainteresowani znajdą tu informacje dotyczące przepisów prawnych, finansowania czy ogólnych zasad funkcjonowania takiej rodziny.
Obecnie na terenie Powiatu Ostrowskiego funkcjonują 144 rodziny zastępcze, w których przebywa 219 dzieci. Są to zarówno rodziny spokrewnione, jak i niespokrewnione z dzieckiem. Niektóre z nich są rodzinami wielodzietnymi posiadającymi nawet szóstkę dzieci. W rodzinach specjalistycznych z kolei umieszcza się dzieci z różnymi dysfunkcjami lub problemami zdrowotnymi. Ponadto w powiecie funkcjonują dwie zawodowe rodziny zastępcze pełniące funkcję pogotowia rodzinnego. Trafiają do nich dzieci odebrane ze środowiska macierzystego, w sytuacji, gdy ich zdrowie lub życie jest bezpośrednio zagrożone. Dzieci pozostają w nich nie dłużej niż do 12 miesięcy, do czasu unormowania sytuacji życiowej dziecka.
Dla wszystkich ostrowski PCPR oferuje specjalistyczne poradnictwo psychologiczne, pedagogiczne i prawne, a nawet Grupy Wsparcia. Rodziny te, otrzymują pomoc pieniężną na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinie, a rodziny specjalistyczne poza tym również wynagrodzenie za pracę. Warto dodać, że Centrum obejmuje opieką również wychowanków rodzin zastępczych oraz pomagając im w usamodzielnieniu i integracji ze środowiskiem.
Zainteresowanych podjęciem roli opiekuna zastępczego, zapraszamy do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowie Wielkopolskim, al. Słowackiego 1c lub o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu (062) 735-51-52. Centrum działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00.