Winiary ranią jak Katyń
„Małym Katyniem” określa się las w Winiarach, koło Kalisza, w którym Hitlerowcy zamordowali kilkuset mieszkańców Wielkopolski, w tym wielu zasłużonych ostrowian. W dniu 10 kwietnia 2011 roku odprawiono tam uroczyste nabożeństwa za zmarłych, a w miejscu zbrodni zapłonęły znicze i złożono kwiaty.
Las w Winiarach ma dla mieszkańców Południowej Wielkopolski symboliczne znaczenie, nazwany jest „małym Katyniem”. To tu w 1939 i 1940 roku zamordowano ponad 320 mieszkańców regionu, w tym 23 ostrowian. Byli wśród nich wybitni mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego: przedstawiciele przedwojennych władz samorządowych, inteligencji, twórcy Republiki Ostrowskiej, bracia kurkowi, reprezentanci wolnych zawodów i rzemieślników, uczestnicy Powstania Wielkopolskiego.
Po wojnie ekshumowano pomordowanych, a ich szczątki przewieziono i złożono w kwaterze powstańczej cmentarza przy ul. Limanowskiego w Ostrowie Wielkopolskim. W miejscu mordu stanął obelisk, na którym umieszczono tablicę pamiątkową.
Msza święta w lesie w Winiarach zbiegła się z pierwszą rocznicą katastrofy smoleńskiej z dnia 10 kwietnia 2010 roku, dlatego też podczas uroczystości modlono się w intencji ofiar katastrofy lotniczej.
Mszę św. odprawił delegat Biskupa Kaliskiego, Ks. Prałat Marian Błaszczyk, proboszcz parafii Bł. Michała Kozala w Kaliszu. Pod obeliskiem złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze. Na uroczystości przybyli przedstawiciele rodzin pomordowanych, kombatanci, młodzież oraz władze samorządowe. Władze Powiatu Ostrowskiego reprezentował m.in. Paweł Rajski Starosta Ostrowski oraz Andrzej Leraczyk Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego.
Wielkim propagatorem i osobą, która zabiegała o szczególną pamięć dla lasku winiarskiego był zmarły już druh Andrzej Kornaszewski. To z jego inicjatywy w tym miejscu pojawiła się najpierw tablica pamiątkowa, a do kalendarza imprez historyczno-patriotycznych weszła msza św. za pomordowanych.