Jaka szkoła po gimnazjum?
Do końca roku szkolnego zostały już tylko dwa miesiące. Przed uczniami gimnazjum trudne decyzje dotyczące dalszej kariery edukacyjnej. Z myślą o nich od nowego roku szkolnego w czterech szkołach ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Ostrowski uruchomione zostaną nowe kierunki kształcenia o atrakcyjnych profilach: filmowo – telewizyjnym, prawno – policyjnym, technik energetyk i technik technologii chemicznej.
Ponad dwa tysiące uczniów skończy naukę w szkołach gimnazjalnych. Aż dwanaście placówek ponadgimnazjalnych ma im do zaoferowania edukację o ciekawych profilach.
Nowością dla młodzieży nie tylko z terenu powiatu ostrowskiego jest utworzenie oddziału filmowo – telewizyjnego w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim. Profil ten zastąpi dotychczasową klasę europejską.
To pierwszy tego typu kierunek w naszym regionie. Dlatego też mam nadzieję, że chętnych do uczenia się w tej klasie nie zabraknie. Warsztaty filmowo - telewizyjne będą prowadzone w klasie I jak i w II przez profesjonalistę. W zawiązku z tym uczeń będzie mógł realizować swoje zainteresowania zarówno, jeśli chodzi o montaż filmu jak i o warsztaty telewizyjne. Do utworzenia tego typu profilu zachęciło nas również zaplecze telewizji kablowej Proart, która jest szeroko otwarta na współpracę. To w redakcji Proartu odbywać się będą liczne warsztaty i zajęcia praktyczne – wyjaśnia Jolanta Maćkowiak, dyrektor IV LO.
Opracowany został już program nauczania. W ramach specjalizacji uczniowie będą mieli więcej zajęć z języka polskiego, wiedzy o kulturze i informatyki. Ponadto, jak zapewnia dyrektor szkoły na uczniów czeka kadra i specjaliści. Wśród nich jest doświadczony operator Włodzimierz Więckowiak, absolwent łódzkiej Szkoły Filmowej, na co dzień pracownik Telewizji Kablowej Proart.
To wyjątkowo nowoczesny kierunek dający możliwości rozwoju, a także szanse na ciekawą pracę. Stajemy się społeczeństwem multimedialnym. W XXI wieku każdy ma możliwość zrobienia zdjęcia lub wykonania filmu swoim telefonem komórkowym. Coraz mniej ludzi robi z tego użytek, także zawodowo – mówi Włodzimierz Więckowiak.
Z kolei od września w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Józefa Gniazdowskiego w Technikum Nr 5 zostanie uruchomiony profil prawno - policyjny. Oferta ta ucieszy zapewne osoby, które swoją przyszłość wiążą z prawem lub służbą w policji.
Myśląc o utworzeniu tego kierunku kierowaliśmy się przede wszystkim potrzebami osób, które w przyszłości chcą odpowiadać za wewnętrzne bezpieczeństwo kraju. Jeśli natomiast chodzi o prawo to myśleliśmy o uczniach, którzy zamierzają kontynuować naukę na studiach o tym kierunku. Prawo uznawane jest za jeden z trudniejszych kierunków i wymaga od studenta poważnego zaangażowania się, pracowitości i sumienności. Dlatego też chcemy uczniów naszej szkoły do tego przygotować – wyjaśnia Beata Matuszczak, dyrektor ZSE.
Do łask powrócił również zawód technik energetyk, na który nabór rozpocznie się w maju w ostrowskim Zespole Szkół Transportowo – Elektrycznych przy ulicy Kantaka. Młodzi ludzie do tej pory kształcili się jedynie w zawodach pokrewnych: technik mechanik i technik elektryk.
Dla polskiej gospodarki przywrócenie tego zawodu to strategiczna decyzja, która z pewnością zapełni lukę kompetencyjną. Na chwilę obecną na przeszkodzie rozwoju polskiej energetyki stoi brak wykwalifikowanych osób w tym zawodzie. Według prognoz połowa kadry zatrudniona w tej branży niedługo osiągnie wiek emerytalny, a firmy nie będą miały, kogo zatrudnić w ich miejsce. W Powiecie Ostrowskim nie ma elektrowni, ale jest duża nowoczesna ciepłownia oraz inne zakłady, w których wymagane są kwalifikacje zawarte w podstawach programowych zawodu technik energetyk. Absolwenci technikum kończący ten profil posiadać będą również kompetencje zawodowe w zakresie chłodnictwa klimatyzacji i wentylacji – mówi Marek Wojtasz, dyrektor ZST-E.
Dodajmy, że ZST-E dysponuje doskonałą bazą i kadrami do prowadzenia tego zawodu, a przede wszystkim posiada pracownie do kształcenia teoretycznego i warsztaty szkolne do praktycznego szkolenia.
Ponadto przypominamy, że od nowego roku szkolnego w Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach młodzież będzie mogła uczyć się w zawodzie technik technologii chemicznej.
Elektroniczny nabór do szkół ponadgimnazjalnych rozpocznie się 9 maja br. i potrwa do 27 maja br. Listy kandydatów przyjętych do wybranej szkoły ogłoszone zostaną 30 czerwca 2011 roku.
Więcej informacji o naborze na stronie https://nabor.progman.pl/ostrow/