Sztafeta pamięci
W nietypowy sposób uczcili pamięć swojego przełożonego żołnierze z 34 Brygady Kawalerii Pancernej. W rocznicę śmierci w katastrofie Smoleńskiej zorganizowali „Sztafetę ku Pamięci gen. Broni Tadeusza Buka”. Biegacze wyruszyli ze Spały do Żagania, a jeden z przystanków na trasie zorganizowali w Ostrowie Wielkopolskim w dniu 12 i 13 kwietnia 2011 r.
W dniu 10 kwietnia 2010 r. podczas katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku zginał m.in. dowódca Wojsk Lądowych gen. Tadeusz Buk. W rocznicę tych tragicznych wydarzeń jego byli podwładni postanowili uczcić pamięć swojego dowódcy biegiem sztafetowym. Pomysłodawca przedsięwzięcia był chorąży Daniel Sienkiewicz. Jak mówili podczas spotkania w Ostrowie zrobili to z potrzeby serca, czcząc pamięć swojego szefa, który był świetnym dowódcą i wspaniałym człowiekiem.
Sztafeta wybiegła 10 kwietnia ze Spały rodzinnego miasta generała, do Żagania macierzystej jednostki. Do Ostrowa, który leży w połowie trasy żołnierze dobiegli popołudniem 12 kwietnia. Na miejskim Rynku powitani zostali przez władze miasta i powiatu. Żołnierze dziękowali za życzliwość i bardzo ciepłe przyjęcie. Zanim na drugi dzień wybiegli na trasę spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 11. Podczas krótkiej akademii wspominali swojego szefa.
- W 2004 służyłem z nim w Afganistanie, wtedy gen. Buk była zastępcą dowódcy Wielonarodowej Dywizji Północ-Południe. Zawsze znalazł czas, żeby przyjść do naszych pomieszczeń porozmawiać zapytać się, co słychać. Dowodził żołnierzami, ale potrafił słuchać swoich podwładnych. Drugi raz spotkaliśmy się także w Afganistanie. Służyliśmy z grupą kilkunastu Polaków w bazie na północy kraju. Z dala od żołnierzy, ojczyzny, pod szwedzkim dowództwem. Generał przejechał cały Afganistan z południa na północ, narażając swoje życie, tylko po to, by upewnić się osobiście, że z nami wszystko jest w porządku – mówił straszy chorąży sztabowy Wojciech Ziółkowski. - Wszystkie jednostki i formacje, którymi dowodził były tzw. pierwszorzutowymi, najlepszymi w Wojsku Polskim. To on sprawiał, że jakość bojowa, wyszkolenie tych jednostek stale rosło. Były to jednostki mobilne, pancerne o największej sile ognia.
Podczas akademii w SP 11 władze miasta reprezentowali Beata Podsadna Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa i Sekretarz Miasta Andrzej Baraniak. Władze powiatu reprezentował m.in. Rafał Luciński naczelnik Wydziału Edukacji Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim.
- Jestem szczęśliwa, że szkoła wpisała się na mapę pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. Przez ten fakt, w jakiejś części staliśmy się współorganizatorami tej pięknej inicjatywy podjętej przez żołnierzy z Żagania – powiedziała Małgorzata Lubojańska, dyrektor SP 11.
Po krótkiej akademii w asyście biegaczy z Klubu „Maraton”, a także przedstawicieli Rady Pedagogicznej SP 11, kolarzy i Straży Miejskiej wyruszyli na dalszy etap sztafety do Rawicza. Do swojej jednostki dotrą 15 kwietnia 2011.