I LO świętuje
Uroczysta Msza Święta, przekazanie nowego obrazu do szkolnej galerii odznaczenie zasłużonych i wybitnych postaci, zlot absolwentów i co ciekawe koncert rockowy – tak I Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wielkopolskim świętowało swoje 166 urodziny.
Dokładnie 166 lat temu, 14 kwietnia 1845 roku nastąpiło otwarcie Królewskiego Katolickiego Gimnazjum w Ostrowie, obecnie I Liceum Ogólnokształcące im. ks. J. Kompałły i W. Lipskiego. Dostojny wiek sprawił, że szkoła znalazła się w gronie najstarszych szkół w Polsce, a Stowarzyszenie Wychowanków i Absolwentów Alma Mater Ostroviensis zdążyło wydać 16 ksiąg pamięci opisujących dzieje szkoły oraz losy jej wybitnych absolwentów. W trudnych okresach dla Państwa Polskiego, szkoła była ostoją patriotyzmu, tu też powstał najstarszy gimnazjalny klub sportowy w Polsce „Venetia”. W swojej historii liceum 12 razy zmieniało swoją nazwę, 3 razy patronów i 21 razy dyrektorów.
Szkolną tradycję kultywujemy w taki sposób, że co roku fundowany jest portret osoby wybitnej, związanej z historią i tradycją szkoły. W tym roku jest to portret prof. Antoniego Bronikowskiego, namalowany przez prof. Tadeusz Gowarzewski, a jego fundatorem jest pan starosta Paweł Rajski. Obraz wzbogaci naszą galerię, która jest unikatowa w skali całego kraju. Jako szkoła należąca do Stowarzyszenia Najstarszych Szkół w Polsce szczycimy się właśnie taką galerią osób wybitnych, absolwentów, wśród których są profesorowie, naukowcy, działacze społeczni, sportowcy lekarze, prawnicy, artyści – mówi Marek Lewicki, dyrektor I LO.
Tradycyjnie obchody święta szkoły rozpoczęto uroczystą Mszą Świętą w ostrowskiej Konkatedrze, którą odprawił ks. prałat Tomasz Ilski, absolwent I LO. Nowością był zorganizowany w tym roku po raz pierwszy panel dla uczniów, który miał na celu połączyć historię ze współczesnością. Młodzież wzięła udział w wyjątkowej lekcji historii, która w niekonwencjonalny sposób nawiązywała do dziejów szkoły, a gwoździem programu był występ grupy rockowej.
Na zakończenie obchodów w szkolnej auli odbyła się uroczysta akademia, na której zjawili się: Andrzej Leraczyk Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego, Paweł Rajski Starosta Ostrowski, Tomasz Ławniczak Wicestarosta Ostrowski, Pierwszy Zastępca Prezydenta Miasta Stanisław Krakowski, ks. Prałat Tomasz Ilski, prof. dr hab. Tadeusz Gaworzewski z UAM w Poznaniu, Cezary Janiszewski dyrektor Powiatowej Galerii Sztuki Współczesnej i Przewodniczący Rady Rodziców, ostatni dyrektorzy Jacek Skiba, Remigiusz Wszędybył, przedstawiciele Stowarzyszenia Wychowanków i Absolwentów z przewodniczącym rady Andrzejem Krzakiem na czele. Gościem specjalnym był potomek założyciela liceum Wojciech Lipski. Uroczystości zbiegły się ze zjazdem maturzystów z roku 1951, którym obecni na sali goście zgotowali największe brawa.
Dzisiaj było to przede wszystkim ogromne wzruszenie, serce mi biło mocniej niż zwykle. A to z kilku powodów. Wróciły wspomnienia z matury, którą pisałem w tej pięknej auli oraz ze studniówki, która też tutaj się odbywała. Powróciły wspomnienia dotyczące nauczycieli, którzy zapisali się głęboko w moim życiu, w moim sercu, osób, które miały duży wpływ na ukształtowanie mojej osoby. No i spotkanie z maturzystami z 1951 roku, to wspaniali ludzie, którzy w dobrej kondycji trwają i jestem pełen podziwu dla ich koleżeństwa, dla tego, że chce im się spotkać przyjeżdżają z tak daleka. Była to też doskonała okazja, żeby się spotkać z młodzieżą i przekazać im oraz Radzie Pedagogicznej słowa gratulacji za ich dotychczasowe osiągnięcia i życzyć im dalszych sukcesów – mówi starosta Paweł Rajski.
Starosta oficjalnie przekazał do szkolnej galerii portret prof. Antoniego Bronikowskiego (1817- 1884) - wybitnego nauczyciela języków klasycznych (łaciny, greki) oraz języka polskiego i niemieckiego. Ten literat, poeta, filolog z ogromnym dorobkiem naukowym cieszył się powszechnym szacunkiem. Jako tłumacz dzieł literatury antycznej najbardziej zasłynął z przekładów dzieł Herodota.
Święto szkoły było okazją do przyznania wyróżnień przyznanych przez szkolną kapitułę. Honorowy tytuł „zasłużony dla szkoły” otrzymał Krzysztof Mikusiński – absolwent szkoły, aktywny uczestnik życia szkolnego i działacz Stowarzyszenia Wychowanków i Absolwentów Alma Mater Ostroviensis, udział w przygotowaniu ważnych szkolnych uroczystości rocznicowych oraz tych związanych z SKS „Venetia”. Do grona „wybitnych absolwentów szkoły” dołączył uczeń klasy III a, Rafał Ziąbka - stypendysta Prezesa Rady Ministrów, który osiągnął średnią wyników nauczania na poziomie 5,8. Pełnił funkcję przewodniczącego samorządu uczniowskiego, był redaktorem naczelnym szkolnej gazety „Bomba”. Laureat wielu konkursów i olimpiad na szczeblach wojewódzkich i centralnych, tegoroczny finalista 41. Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, gdzie znalazł się wśród 93 najlepszych uczniów z Polski i krajów, w których język polski jest wykładany. Już teraz zapewnił sobie 100% punktów na maturze z j. polskiego i indeks na wszystkie kierunku humanistyczne.
Akademię uświetnił chór szkolny „Chanson” pod dyrekcją Marzeny Machały, który skupia 60 uczniów i uznawany jest za wizytówkę szkoły.