Elektronik 2011
Inteligentny zawór wody sterowany mikroprocesorem i sprzężenie wizyjne dla robota przemysłowego IRp 6 te dwa projekty zdobyły nagrodę główną i tytuł Elektronika Roku. Po raz pierwszy w historii konkursu nagrodę główną otrzymały dwa zespoły: Bartosz Piórek, Szymon Pietraszek z klasy IV E1 i ex aequo Kamil Galewski, Jakub Kubiak, Tomasz Maciaczyk z IV I1. Konkurs został zorganizowany przez Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim pod patronatem Starosty Ostrowskiego.
W tegorocznej finale XII edycji konkursu, który odbył się 14 kwietnia 2011r. wzięło udział 58 uczniów, w tym 22 z klas pierwszych. Młodzi ludzie w warsztatach, które odbyły się 11 kwietnia 2011r. przedstawili 38 prac.
Konkurs o tytuł Elektronika Roku ogłaszany jest w naszej szkole zawsze jesienią. W ciągu roku szkolnego młodzież wykonuje urządzenia techniczne, które prezentują podczas warsztatów technicznych. Jury konkursu oceniało nie tylko urządzenia, ale także pomysłowość, innowacyjność i sposób prezentacji – wyjaśnia Anna Opłocka, organizator konkursu, nauczyciel ZST.
Aż 13 uczniów tego konkursu rok temu zostało laureatami i finalistami Olimpiady Innowacji Technicznych.
Oprócz wyników matury, na zdobycie przez naszą szkołę piętnastego miejsca w Polsce w rankingu szkół gazety „Rzeczpospolita”, a tym samym tytuł „Najlepszego Technikum w Wielkopolsce” największy wpływ miała młodzież biorąca udział w tym konkursie. Nasi uczniowie prześcigają się w pomysłach i potrafią wykonać nawet prace inżynierskie. Mam nadzieję, że dzisiejszy konkurs również wyłoni kolejnych olimpijczyków – mówi Eugeniusz Namysł, Dyrektor ZST.
Finał konkursu obserwował między innymi Paweł Rajski Starosta Ostrowski.
Jestem zaszczycony, że w szkołach ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Ostrowski mamy tak uzdolnioną młodzież. Posiadacie wielką pasję, zarażajcie nią innych. Serdecznie wam gratuluje. Dla mnie wszyscy jesteście elektronikami roku. Zdaję sobie również sprawę, że nie byłoby tych sukcesów, gdyby nie wasi nauczyciele, dlatego też bardzo im dziękuję, że kształcą tak zdolną młodzież – mówił starosta Paweł Rajski.
Po raz pierwszy w historii konkursu przyznano dwie nagrody główne, a także po raz pierwszy w konkursie uczestniczył uczeń z I klasy zawodowej.
Nagrodę główną i tytuł Elektronika Roku 2011 otrzymały w tym roku dwa zespoły: Bartosz Piórek, Szymon Pietraszek z klasy IV E1 za pracę „Inteligentny zawór wody sterowany mikroprocesorem” i ex aequo Kamil Galewski, Jakub Kubiak, Tomasz Maciaczyk z IV I1 za „Sprzężenie wizyjne dla robota przemysłowego IRp 6”.
W naszej pracy są umieszczone dwa czujniki ruchu, jeden jest umieszczony w łazience, a drugi w kuchni. Ponadto mamy także czujnik wykrywający pobór prądu przez pralkę, czyli czujnik włączonej pralki. Jest również zawór sterujący zaworem kulowym oraz przepływomierz mierzący przepływ wody. Wszystkim steruje centralny sterownik zbudowany na mikroprocesorze. Kiedy sterownik wykryje nieuzasadniony pobór wody, to zawór zakręci nam dopływ wody i wyświetli się alarm – wyjaśnia Szymon Pietraszek, zdobywca tytułu Elektronik 2011 za pracę „Inteligentny zawór wody sterowany mikroprocesorem”.
Projekt zakładał stworzenie systemu wizyjnego dla robota przemysłowego, który ma podejmować decyzje w ramach wykonywanej pracy, czyli robot nie będzie wykonywał wskazanych robót tylko będzie zachowywał się inteligentnie. Konstrukcja tego urządzenia jest minimalna, ponieważ jest to tylko podajnik, którego stworzenie zajęło około miesiąca. Jednak najwięcej czasu zajęło mi stworzenie oprogramowania bo około trzech miesięcy, a część elektroniczna była robiona na bieżąco w obrębie około miesiąca – wyjaśnia Jakub Kubiak, zdobywca tytułu Elektronik 2011 za pracę „Sprzężenie wizyjne dla robota przemysłowego IRp 6”.
W tym samym konkursie I miejsce zajęli ex aequo Tomasz Kucza za „Sigwaya” z III E2 oraz Mateusz Niewiada, Maciej Wilczura, Błażej Mencel z IV I1 za „Ploter laserowy CNC”. II miejsce przypadło dla Piotra Boguty z I E1 za pracę „Domowy subwoofer aktywny”. III miejsce zajęli ex aequo Karol Cierlak, Wojciech Zieleziński z I E1 za „Inteligentną tablicę LED” oraz Marcin Perliński, Dawid Mądrzak z I I2 za „Detekcję obecności przedmiotów na palecie robota przemysłowego IRp 6”. Nagrody specjalne dla wybitnych uczestników otrzymali: Szymon Pietraszek i Jakub Kubiak.
Wyróżnienia specjalne otrzymali: Artur Rainer, Hubert Marczyk II E1 – „Urządzenie do obróbki plexi”, Patryk Kucharz I MM – „Hybrydowy wzmacniacz słuchawkowy”, Krzysztof Janukowicz III E1 – „Automatyzacja głowicy do panoramicznych sfer”,
Ponadto wyróżnienia otrzymali również: Ziemowit Śmigielski II E1 – „Rower hybrydowy”, Michał Nawrot I E2 – „Sterownik lampki nocnej”, Robert Marciniak III E1 – „ Subwoofer aktywny ze wskaźnikiem wysterowania”, Konrad Chmielecki I E1 – „Zasilacz laboratoryjny”, Sebastian Przywarciak I M1 – „Głośniki estradowe”, Wojciech Urban I M1 – „Zdalne sterowanie silnika trójfazowego”, Mikołaj Nowacki II – „Światłolub”, Kajetan Gulcz II E2 – „Przetwornica 12 V DC na 230V AC” Bartosz Brodala III E2 – „Stroboskopowy miernik prędkości obrotowej”.
Nagrody za debiut dla uczniów klas pierwszych otrzymali: Robert Bieganek, Adam Wolniaszek, Artur Pacyński, Piotr Banasiak, Marcin Janiczek, Przemysław Kaczmarek, Mateusz Kurosiński, Piotr Rajca, Kamil Mrugalski, Jan Konieczny, Andrzej Kiecka, Mateusz Kryszczak.
Organizatorem konkursu jest Anna Opłocka, nauczyciel przedmiotów zawodowych oraz Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim.
Sponsorzy Elektronika 2010: Starosta Ostrowski, Zap Kooperacja Sp. z o.o. w Ostrowie Wielkopolskim, Przedsiębiorstwo Systemów Automatyki ZAPIS HARDWARE w Ostrowie Wielkopolski, Al-Spaw Sp. z o.o., P.P.H.U. „Elektronix” w Jarocinie - Paweł Żurek, Wydawnictwo AVT - Korporacja Sp. z o.o. w Warszawie, Elektronix System w Jarocinie - Norbert Żurek, Fundator nagrody Q - Rafał Wójcik, „CAR–CAR” w Nowych Skalmierzycach Łukasz Nowacki, PPUH Skalmex Sp. z o.o. W Skalmierzycach Bernard Jędrzejewski, VOLTAM Paweł Szymanek i Maciej Sufryd, oraz fundatorzy wyróżnienia specjalnego Marcin Skowron, Mateusz Sęktas i Tomasz Franc.