III Regionalne Spotkanie Neonatologiczne
W piątek, 15 kwietnia 2011 r. odbyło się w Ostrowskim Centrum Kultury III Regionalne Spotkanie Neonatologiczne. W spotkaniu uczestniczyli lekarze neonatolodzy i pediatrzy z Wielkopolski i Dolnego Śląska oraz pielęgniarki i położne z naszego regionu.
Organizatorem spotkania neonatologicznego była Wielkopolska Izba Lekarska Delegatura Ostrowsko – Krotoszyńska oraz Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim wraz z Oddziałem Neonatologicznym.
Od 3 lat organizujemy w naszym mieście naukowe sympozjum neonatologiczne, które swoim zasięgiem obejmuje Południową Wielkopolskę oraz część Dolnego Śląska. Z roku na rok bierze w niej udział coraz więcej osób. Podczas konferencji zarówno personel lekarski, jak i pielęgniarski ma możliwość poszerzenia swojej wiedzy w dziedzinie najnowszych trendów neonatologii i poznawać najnowsze techniki leczenia najmniejszych pacjentów – wyjaśnia Dariusz Bierła, dyrektora ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim.
Uczestnikami konferencji oprócz lekarzy, pielęgniarek i położnych byli również Starosta Ostrowski Paweł Rajski i Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak, którzy objęli patronat nad spotkaniem.
Jest mi niezmiernie miło, że mogę spotkać się z ludźmi, którzy chcą podnosić swoją wiedzę, a na co dzień pomagają tym najmniejszym, na którym najbardziej nam zależy. Mam przyjemność uczestniczyć w tym spotkaniu już po raz drugi i jestem pod wielkim wrażeniem tego pomysłu. Nasz ostrowski oddział to „zielona wyspa” ze względów merytorycznych i finansowych, który przynosi zyski. Dziękuję za to ordynatorowi Oddziału Katarzynie Bierle i całemu personelowi szpitala – mówił Paweł Rajski, podczas otwarcia III Regionalnego Spotkania Neonatologicznego.
W sympozjum uczestniczyli: Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, Kierownik Kliniki Zakażeń Noworodka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu profesor Jerzy Szczapa, konsultant regionu Wielkopolski ds. neonatologii profesor Janusz Gadzinowski, oraz konsultant regionu lubuskiego ds. neonatologii profesor Marta Szymankiewicz – Bręborowicz.
Wiedzy na temat neonatologii ciągle przybywa. Rolą profesorów jest poszerzanie jej poprzez śledzenie piśmiennictwa, uczestnictwo w międzynarodowych konferencjach, a także poprzez zapoznawanie się z aktualnymi tendencjami i metodami leczenia oraz diagnostyką. Natomiast dzięki takim spotkaniom jak to przekazujemy tą wiedzę lekarzom. Ostrów jest najbardziej aktywnym miejscem, gdzie organizuje się tego typu spotkania i to z coraz większym sukcesem – mówi prof. Janusz Gadzinowski, kierownik Kliniki i Katedry Neonatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Podczas konferencji omawiano problemy związane z żółtaczką noworodków, zwłaszcza metody postępowania zapobiegające wystąpieniu powikłań u dzieci. Zwrócono uwagę na noworodki z ciąż wielopłodowych, których ilość wzrasta, oraz na liczne powikłania dotyczące dzieci i matki, zwłaszcza wcześniactwo i jego konsekwencje, a także częstość występowania wad wrodzonych u tych dzieci. Przedstawiono również metody operacji w-macicznych stosowanych w przypadku wad wrodzonych u płodów oraz ich powikłania i rokowanie, a także rekomendacje dotyczące szczepień noworodków przedwcześnie urodzonych.
W ciągu ostatnich 20 lat dokonaliśmy bardzo dużo jeśli chodzi o leczenie najmniejszych dzieci. Przede wszystkim zmalał wskaźnik umieralności w Polsce z 14,6% na 6,5%, jednak chcielibyśmy zrobić jeszcze więcej i osiągnąć przynajmniej wskaźnik japoński, który wynosi 4% - wyjaśnia Jerzy Szczapa, Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.
Ponadto Zespół Neonatologów ze Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Koninie przedstawił problem hipoglikemii u noworodków, a neonatolodzy z Oddziału Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka z Kalisza – zakażenia listeriozowe u noworodków.
Oddział Neonatologiczny w Ostrowie Wielkopolskim zaprezentował wyniki pracy nad propagowaniem karmienia naturalnego, a także przedstawił nieinwazyjne metody wentylacji noworodków, które są stosowane dzięki Fundacji WOŚP.
W Poradni Laktacyjnej, która pracuje przy Oddziale Neonatologicznym, kobiety karmiące piersią mogą otrzymać pomoc między innymi w przypadkach zapalenia piersi, niedostatecznej ilości pokarmu i trudności w przystawianiu dziecka do piersi. Ponadto w relaktacji w zastojach pokarmu i innych trudnościach w karmieniu naturalnym – wyjaśnia Katarzyna Bierła ordynator Oddziału.
Największym marzeniem Ordynatora Oddziału Neonatologicznego w Ostrowie Wielkopolskim jest przekształcenie oddziału w jednostkę III stopnia posiadającą uprawnienia do zajmowana się najmniejszymi noworodkami, które wymagają zaawansowanej opieki medycznej.
Oprócz cyklu wykładów odbył się także pokaz nowoczesnego sprzętu medycznego stosowanego w neonatologii, w tym najnowszych inkubatorów hybrydowych, sprzętu do wentylacji noworodków – aparaty Infant-flow i respiratory Avea.