Konkurs poświęcony Noblistce
Wielka uczona, patriotka, pozytywistka, obywatelka świata, a jednocześnie niezwykle skromny i pracowity człowiek – Maria Skłodowska-Curie. Wybitnej Polce, w rroku jej imienia poświęcono powiatowy konkurs zorganizowany dla młodzieży z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Maria Skłodowska-Curie jako pierwsza kobieta, uzyskała licencjat a następnie doktorat i tytuł profesora w dziedzinie fizyki na paryskiej Sorbonie. Była pierwszą osobą, która otrzymała dwie Nagrody Nobla i jedyną kobietą, której przyznano tę prestiżową nagrodę w dwóch różnych dziedzinach: z fizyki i chemii. Oprócz osiągnięć naukowych, godna uwagi jest jej niezłomność i pokora, z którą pokonywała osobiste i zawodowe trudności. Albert Einstein wyznał po jej śmierci, że „była jedynym, niezepsutym przez sławę człowiekiem pośród tych, których przyszło mu poznać”.
- Rok 2011 został ogłoszony przez Sejm rokiem Marii Skłodowskiej-Curie, stąd pomysł, aby zorganizować konkurs poświęcony właśnie tej uczonej. Pytania dotyczyły jej życia i działalności, jak również zagadnień związanych z promieniotwórczością. Jednak nie wystarczyła tutaj wiedza zdobyta na lekcjach, trzeba było ją poszerzyć przede wszystkim o biografię. Pragniemy w ten sposób rozbudzić wśród młodzieży zainteresowanie fizyką i chemią – wyjaśnia Marzena Więcławik, nauczyciel chemii i fizyki w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Ostrowie Wielkopolskim, organizator konkursu.
Konkurs skierowano do uczniów klas II i III szkół gimnazjalnych oraz uczniów klas I i II szkół ponadgimnazjalnych. Do rywalizacji na szczeblu powiatowym w dniu 15 kwietnia 2011 r. stanęło ponad 80 uczniów wyłonionych podczas etapów szkolnych.
- Już teraz przed rozpoczęciem jesteście dla mnie zwycięzcami. Podziwiam i gratuluję, że zgłosiliście się do tego konkursu. Dziękuję też nauczycielom. Musicie o tym pamiętać, że bez waszych nauczycieli, bez przychylnych ludzi, którzy pojawiają się na waszej drodze nie byłoby waszych sukcesów dydaktycznych. Organizatorom i pomysłodawcom chciałbym szczególnie podziękować za to, że tu w murach tej szkoły spotykają się gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. To dla mnie, jako oświatowca, jest szczególnie cenne – mówił podczas otwarcia Paweł Rajski, Starosta Ostrowski.
W pierwszej kolejności młodzież rozwiązywała test z 20 pytaniami i zadaniami. W drugiej części konkursu zespołowo odpowiadano na pytania wyświetlane na slajdach. W trakcie sprawdzania prac konkursowych uczniowie z III LO przygotowali dla uczestników własny pokaz doświadczeń fizykochemicznych. Uczestnicy konkursu mieli również okazję wysłuchać wykładu z prezentacją doświadczeń wykonanych w Zakładzie Fizyki Niskich Temperatur Instytutu Fizyki Molekularnej PAN.
- Na filmie zaprezentowałem ciekły hel o temperaturze 4,2 stopni Kelwinów, jak również o temperaturze niższej niż ta, która naturalnie występuje w kosmosie. Tak niskie temperatury jesteśmy w stanie otrzymać w naszym laboratorium w Odolanowie. Chcę przekonać młodzież, że niskie temperatury mają szereg zastosowań w praktyce, np. w krioterapii do leczenia schorzeń reumatycznych. My fizycy używamy cieczy kriogenicznych do chłodzenia badanych materiałów, na przykład materiałów nadprzewodzących czyli takich, przez które prąd przepływa bez oporu, bez strat – wyjaśnił prof. dr hab. Zbigniew Trybuła z Instytutu Fizyki Molekularnej PAN – Dziedzina, którą się zajmuję jest w pewnym stopniu powiązana z działalnością Marii Skłodowskiej-Curie ponieważ, naturalnym źródłem helu na Ziemi jest rozpad uranu i toru, czyli reakcje jądrowe z udziałem promieniotwórczych pierwiastków.
Prof. dr hab. Zbigniewa Trybułę zaproszono do grona jurorów w komisji konkursowej, obok: Romualdy Wiertelak (IV LO), Mariusza Lisa Gimnazjyum Nr 4), Małgorzaty Wawrzyniak (ZSO) oraz Katarzyny Więcławik (ZSO).
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce ex aequo zajęły dwie placówki z Ostrowa Wielkopolskiego: II Liceum Ogólnokształcące im. W. Reymonta oraz III Liceum Ogólnokształcące. Na drugim miejscu uplasowało się I Liceum Ogólnokształcące im. H. Kołłątaja w Krotoszynie, a na trzeciej pozycji I Liceum Ogólnokształcące im. J. Kompałły i W. Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim.
Spośród szkół gimnazjalnych bezkonkurencyjne okazało się Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Jankowie Przygodzkim. Drugie miejsce wywalczyło Gimnazjum Nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim, a trzecią lokatę zajęło Gimnazjum Publiczne im. L. Szymoniaka w Sobótce.