Tłumy na targach w Przygodzicach
Szynka końska w ziołach, roślina ozdobna o tajemniczej nazwie Euphorbia, ale także chleb żytni i nowoczesne urządzenia do pracy w polu i ogrodzie, to zaledwie kilka przykładów produktów wyróżnionych podczas Targów Rolno-Ogrodniczych, które 17 kwietnia 2011 r. odbyły się w ZSP CKU Przygodzice. Potwierdzeniem, że jest to bardzo popularna impreza wystawiennicza jest fakt, że przez cały dzień targowe stoiska odwiedziło ok. 10 tys. ludzi.
To była już dwunasta edycja targów. I właśnie na ten fakt podczas oficjalnego otwarcia zwracali uwagę zarówno organizatorzy, jak i zaproszeni goście.
– To dobry moment, żeby pokłonić się tym, którzy 12 lat temu zainicjowali te targi i zbudowali coś, co przekształciło się w tradycję wpisało się w krajobraz gminy i powiatu ostrowskiego. Za to należą się słowa uznania i brawa – mówił Paweł Rajski, Starosta Ostrowski.
– Z posłem Piotrem Walkowskim Wspominaliśmy właśnie pierwsze targi, które odbyły się przy okazji I Powiatowych Dożynek zorganizowanych tutaj w Przygodzicach. Wtedy nie spodziewaliśmy się, że ta impreza przerodzi się w coś ważnego nie tylko dla gminy i powiatu, ale dla całej Południowej Wielkopolski – mówił poseł Andrzej Dera, który 12 lat temu pełnił funkcję Starosty Ostrowskiego.
O tym, że nie były to tylko kurtuazyjne słowa świadczą liczby i statystyka. Targi w Przygodzicach mimo pojawiającej się raz po raz konkurencji rozwijają się przyciągając coraz większą liczbę wystawców w znacznej części producentów i handlowców lokalnych.
- Mimo, że ze względu na prowadzoną inwestycję targi odbywały się w nieco zmienionej formie organizacyjnej nie zmniejszyło się zainteresowanie. Co więcej już na prawie dwa tygodnie przed imprezą przestaliśmy przyjmować zgłoszenia chętnych ze względu na brak miejsca – mówił komisarz targów Bogusław Lipiński.
Ostatecznie do Przygodzic przyjechało 203 wystawców, z których ponad 80 reprezentowało branżę ogrodniczą, a 52 rolniczą. Organizatorzy priorytetowo potraktowali właśnie te branże kosztem ograniczenia stoisk typowo targowych.
Na targach zjawiła się także liczna reprezentacja zaproszonych gości. Obecni byli m.in. Posłowie na Sejm Andrzej Dera, Piotr Walkowski i Józef Racki. Władze Powiatu Ostrowskiego reprezentowali: Paweł Rajski Starosta Ostrowski i Andrzej Leraczyk Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego. Znaczną grupę stanowili samorządowcy z gmin powiatu ostrowskiego burmistrzowie, wójtowie, radni i członkowie zarządu ze Stanisławem Krakowskim Zastępcą Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego na czele. Obecni byli także Jerzy Głuszyński dyrektor Agencji Rynku Rolnego w Poznaniu, Henryk Smolarz KRUS Oddział Regionalny w Poznaniu, a także szefowie instytucji i służb powiatowych.
Podczas targów rozstrzygnięto konkurs na produkt targowy. Z 21 zgłoszonych wybrano te, zdaniem jury, najciekawsze. Równorzędnymi wyróżnieniami i statuetkami uhonorowano: cztery rodzaje wędlin: szynkę końską w ziołach, kiełbasę belgijską, kabanos pieczony, kiełbasę meksykańską przygotowaną przez Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „ŚLIWIŃSKA” z Ostrowa. Chleb żytni produkowany przez GS Samopomoc Chłopska z Przygodzic. Prasę zwijającą HTC220 Feraboli oferowaną przez firmę ROLMET s.c. z Grabowa nad Prosną. Kosiarkę Husqvarna LC 48VE z Centrum Zabezpieczenia Mienia „CEZAB” s.c. z Przygodzic. Ciągnik CASE IH-Maxxum 110 oferowany przez Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „AGRO-RAMI. Ozdobną roślinę EUPHORBIA prezentowaną przez Gospodarstwo Ogrodnicze z Kowal. ZESTAW SOLARNY TS400 Przedsiębiorstwa Produkcyjno Handlowo-Usługowego „SANICO” z Ostrowa Wielkopolskiego.
W konkursie na najciekawsze „Stoisko” specjalnymi pucharami uhonorowano: Centrum Zabezpieczenia Mienia „CEZAB” s.c. z Przygodzic, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „AGRO-RAMI” z Kościelnej Wsi oraz firmy: „PREGON” z Ostrowa Wielkopolskiego i „Agro-Spa” z Chynowej. Komisja konkursowa przyznała także wyróżnienia. Otrzymali je: Ostrowska Spółdzielnia Mleczarska, Spółdzielnia Mleczarska „Lazur” z Nowych Skalmierzyc, „Ogrodnictwo” Jarosława Pawlickiego z Ostrowa, Stoisko ogrodnicze Pawła Wojciechowskiego z Ostrowa Wielkopolskiego, Wytwórnia Pasz i Koncentratów „Tasomix” z Biskupic Ołobocznych oraz CEHAVE Pasze sp. z o.o z Szamotuł.