Zaczynali do referendarza
Z jubileuszem 60-lecia zawodowego pożarnictwa w Ostrowie Wielkopolskim zbiegły się tegoroczne obchody Dnia Strażaka w Ostrowie Wielkopolskim. – Zwykle spotykamy się w innych mundurach i okolicznościach, ale taka jest już nasza praca - powiedział podczas uroczystości Robert Klonowski z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Uroczystość odbyła się w piątek 13 maja 2011 roku w ostrowskiej Komendzie PSP.
W tym roku oprócz święta swojego patrona św. Floriana ostrowska Straż Pożarna świętowała jubileusz jakim jest 60 – lecie zawodowego pożarnictwa w mieście. Za datę zawiązania struktur zawodowego pożarnictwa przyjmuje się 1 stycznia 1951.
Pod koniec 1951 podjęta została decyzja o utworzeniu z dniem 1 stycznia 1952 roku Zawodowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim. W styczniu 1952 roku przyznano jeden etat podreferendarza Komendzie Miejskiej. W latach 1953 – 1956 zwiększono etaty w Komendzie Miejskiej i utworzono dodatkowe stanowiska (podoficera ds. zapobiegania pożarom, administracyjno-gospodarcze i organizacyjne). Komenda zaczęła podlegać Wydziałowi Spraw Wewnętrznych przy Prezydium Miejskiej Rady Narodowej, który prowadził księgowość oraz sprawy organizacyjne – takie były początki zawodowej straży pożarnej w naszym mieście powiedział komendant PSP w Ostrowie Andrzej Morta. - Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że przez okres minionych sześciu dekad, zawodowa straż przeszła wiele znaczących przeobrażeń. Przede wszystkim w dziedzinie sprzętu, wyposażenia, a także zakresu i taktyki działań ratowniczych. Niezmiennym natomiast na pewno pozostało niesienie pomocy tym, którzy jej w danym momencie najbardziej potrzebują.
Uroczystości Dnia Strażaka zgromadziły wielu przedstawicieli władz samorządowych, radnych, służb mundurowych, emerytowanych strażaków, członków formacji OSP.
– Dziś stoicie na tym palcu dumni, ale macie wiele powodów do dumy, bo za wami wiele akcji zakończonych sukcesem. Powiem dziękuję, choć wiem, ze jest to mało, ale są to słowa szczere i płynące z głębi serca. To, co robicie dla Powiatu Ostrowskiego jest czymś wyjątkowym. My przy was czujemy się po prostu bezpieczni – mówił Starosta Ostrowski Paweł Rajski.
Okolicznościowy list od Prezydenta Ostrowa Jarosława Urbaniaka odczytał Stanisław Krakowski Zastępca Prezydenta Miasta.
Ciepłe słowa popłynęły także od zwierzchników.
- My często się spotykamy, ale najczęściej w zupełnie innych okolicznościach: nocą, w trudnych warunkach, kiedy wszyscy zostają w domu przy kominku. My jesteśmy tam, gdzie nas potrzebują mieszkańcy. Jesteśmy na każde zawołanie przez 24 godz. na dobę, 7 dni w tygodniu 365 dni w roku. Tak wygląda na codzienna nasza praca. W ubiegłym roku o tej porze przechodziła przez Polskę wielka fala. Strażacy z Ostrowa nie tylko walczyli z wylewającą Baryczą, ale ratowali także ludzi w Mazowieckiem i Małopolskiem – mówił mł. bryg. Robert Klonowski, Naczelnik Wydziału Organizacji i Nadzoru w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.
Tradycyjnie dzień ten był okazją do wręczenia funkcjonariuszom, jak i innym osobom zasłużonym dla ochrony przeciwpożarowej odznaczeń resortowych i związkowych, wyróżnień, a także awansów na wyższe stopnie pożarnicze.
Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” odznaczony został Piotr Olszak - Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” odznaczono: Donatę Kupczyk - Skarbnika Powiatu Ostrowskiego, Grzegorza Szyszkę - Komendanta Straży Miejskiej w Ostrowie Wielkopolskim, st. asp. w stanie spoczynku Marka Jezierskeigo oraz strażaków Komendy Powiatowej PSP: kpt. Adama Marchwackiego, mł. kpt. Jacka Kowalczyka, st. ogn. Artura Dudę, ogn. Jacka Szymczaka oraz mł. ogn. Jerzego Podemskiego.
Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” uhonorowano: mł. kpt. Łukasza Aleksandrzaka, st. asp. Damiana Skoczyńskiego, asp. Leszka Raczkowskiego, st. ogn. Grzegorz Kołodziejczaka, st. ogn. Roberta Ptaka, st. ogn. Daniela Szymankiewicza, ogn. Radosława Durajczyka, ogn. Marka Kuświka.
Tegorocznym uroczystościom towarzyszyła wystawa miniaturowych samochodów, znaczków i emblematów pożarniczych zorganizowana z okazji 60–lecia zawodowego pożarnictwa w Ostrowie.
- Na wystawie prezentowane są eksponaty kolekcjonerów z Polski, ale i Węgier. W tym roku, bowiem jubileusz obchodzimy w towarzystwie zaprzyjaźnionej delegacji z węgierskiego miasta Sentendre – dodał A. Morta.